Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
„Botičkářka“ Romana Dlouhá: Ještě před pár lety takové možnosti, jaké jsou dnes, nebyly
Nejstarší ochranou kopyt byly lýkové hiposandály používané v antickém Římě, které se ke kopytu přivazovaly. Od té doby metody ochrany kopyt koní prošly významnými proměnami a i tradiční podkovy už dnes mají konkurenci. A právě o ní – o botách pro koně – si dnes budeme povídat s Romanou Dlouhou z Pasování bot pro koně.
Chválit nebo nechválit, když se náš kůň bojí?
Pokud dojde na diskusi týkající se odměňování a chválení nervózních a vystrašených koní, pak se tábory ve svých názorech prakticky vždy zásadně rozchází. Někdo věří, že pokud bude bázlivého koně za nervózní projevy a vyhýbavé chování chválit, posílí to, co by posilovat neměl. Jiní to vidí přesně naopak. Podle nich pochvala koně podpoří a modifikuje jeho chování. Kde je pravda? Máme strašpytlíky za jejich bojácné projevy chválit, nebo raději nechválit? Právě na tento dotaz dnes odpovídá odborník na chování koní PhD. Robin Foster.
10 pravidel pro spokojeného koně podle Andrewa McLeana
Andrew McLean, celosvětově uznávaný etolog zabývající se pohodou sportovních koní, shrnuje to nejpodstatnější pro to, aby se váš kůň cítil dobře jak při práci, tak mimo ni. A není náhodou, že hned v prvním bodě zmiňuje nutnost volného pohybu v blízkosti ostatních koní, průběžné krmení a… nu však čtěte dál.
Kdo je kdo v přepravě koní?
O tom, že převoz koně s sebou vždy nese určitá rizika, asi není sporu. A když koně svěříme do rukou nezkušené nebo nezodpovědné osoby, ta rizika jsou výrazně vyšší. Protože se laik jen obtížně orientuje v nabídkách přepravců, mnohdy podvodných, přináší Pavel Čechovský několik doporučení, jak rozeznat, zda svého koně svěřujeme do správných rukou.
Kůň bez jezdce?
Mám šikovného koně, ale nemůžu ho sama jezdit... poradíte? Tak začíná dnešní dotaz a týká se tématu, které pálí mnoho z vás – spolujízdy a pronájmu koně. Lze sehnat jezdce i na nezkušeného koně? Jak nastavit podmínky? Podělte se s tazatelkou i vy o své zkušenosti a pokud vás náhodou její nabídka zaujala, pište, třeba hledá právě vás!
Jak na separační úzkost?
Už na jaře do naší poradny dorazil dotaz, jak řešit problém závislosti dvou koní, kteří jsou chovaní společně. Protože se nám nepodařilo sehnat odborníka, který by byl ochoten tento dotaz, jeden z největších oříšků „koňování“, zodpovědět, našli jsme alespoň zajímavé a inspirativní zodpovězení podobného dotazu na The Horse. Autorkou odpovědi je světoznámá etoložka Sue McDonnell.
Přikrmovat sportovního koně na pastvině?
Další z dotazů nám zaslala čtenářka, která se snaží skloubit sport a chov svého mladého plnokrevníka na pastvině. Řeší poměrně typický problém výživové nevyrovnanosti pastvy během závodní sezóny. Můžete se podívat, co radí výživářka Monika Mechová, která otázku pojala komplexněji.