Přikrmovat sportovního koně na pastvině?

20. 6. 2017 Monika Mechová

Další z dotazů nám zaslala čtenářka, která se snaží skloubit sport a chov svého mladého plnokrevníka na pastvině. Řeší poměrně typický problém výživové nevyrovnanosti pastvy během závodní sezóny. Můžete se podívat, co radí výživářka Monika Mechová, která otázku pojala komplexněji.

Dotaz:

Dobrý den,

ráda bych se obrátila na vaši poradnu s dotazem, jak krmit mladého plnokrevníka v období pastevní a zároveň závodní sezóny. Mám čtyřletého valacha, se kterým letos první sezónu závodím - zatím jsou to jen hobby parkury, ale rádi bychom na podzim začali s oficiálními Z. Kůň je chován na pastvině 24/7 (v zimě chodil na noc do boxu) a mám velké dilema, jak ho krmit. V poslední době mi totiž připadá docela bez energie a myslím, že to souvisí právě s krmením. Na pastvině je vizuálně trávy dost, ale rozhodně nevypadá tak šťavnatě jako na jaře a nevím, zda mu stačí. Seno mají koně k dispozici, ale nezdá se, že by ho žrali. Na jaře, když tráva opravdu rostla, byl živý (až moc, ale to se u plnokrevníka čeká), v posledních týdnech tak ale už nepůsobí. S množstvím práce to nesouvisí, spíš naopak, zkusila jsem ubrat zátěž a nic se nezměnilo. Nemocný není, nekulhá ani nevypadá, že by ho cokoli bolelo, žere také dobře.

Co se týče krmení, přes zimu dostával oves (1,5 kg) a granule Relax od Energys (2 kg) ve dvou dávkách, seno nonstop. Měl trochu bříško, ale zadek a krk by se mi líbil lepší. Po vypuštění na pastvinu jsem postupně oves i granule odebrala, kůň trochu přibral a měl spoustu elánu. Teď ho okukuji, pořád mi připadá, že by mohl být nasvalenější, ale hubený není. Trenér mě přesvědčuje, že pastevní režim pro sporťáka není dobrý právě pro výkyvy v pastvě a v přísunu energie, že bych ho měla nechat na seně a jádře a trávu jen tak pro chuť. Mně se moc nechce, ve stádě je spokojený. Ale bojím se mu přidat jádro s tím, že třeba zase přijde deštivé období, tráva začne růst a nechci mu způsobit nějaké problémy. Poradíte mi prosím? Pokud by bylo třeba doplnit nějaké informace, ráda je dodám.

Předem díky,

Hanka

 es

Odpověď:

Obecně řečeno, držet sportovního koně na pastvině možné určitě je. Jezdec ale musí zvážit dvě věci: konkrétního koně a konkrétní stáj.

Sportovní kůň, který má být chovaný na pastvině, musí:

  • Být psychicky a fyzicky schopný si na pastvině odpočinout
  • Být schopný se tam i v klidu nažrat - nepobíhat, nekoukat,...

vwStáj potom musí:

  • Mít po celou sezonu dostatečně kvalitní a rozlehlé pastviny s dostatkem píce, tak aby koni zajistila dostatek živin. Nestačí travnatý výběh, který koně možná zasytí, ale určitě neposkytne kvalitní výživu. Zároveň pastvina musí mít místa, kde jsou koně chráněni před rozmary počasí (stín, závětří,...).
  • Mít vyrovnané a klidné stádo
  • Mít co nejstabilnější režim

Jako největší problém pro sportovního koně v tomto typu ustájení vnímám nevyrovnanost pastvy během roku. Jen málokdo dnes má k dispozici pastviny v pravém slova smyslu, většinou se „pastvina" během pár měsíců promění v travnatý až hliněný výběh, kde se sice kůň může popásat, ale určitě ho neuživí. Celoročně bohatá, kvalitní pastvina s sebou ale zase nese riziko obezity u dobře záživných koní - přinejmenším v určitých obdobích roku. Navíc u skokových koní pak není úplně ideální skákat s plným břichem trávy. Správná organizace pastvy může být tedy celkem náročná.

Co se týče specifik konkrétních koní, jsou zvířata, která si na pastvě neumí dostatečně odpočinout. Jedná se nejčastěji o ty koně, kteří byli větší část svého života v boxovém režimu. Neodpočinutý kůň nebude podávat výkony, jaké po něm člověk chce. Také nestabilní stádo, kde se koně často mění, a pravidelné potyčky také nejsou vhodné prostředí pro odchov sportovce, protože se kůň unaví a nebude mít příležitost si odpočinout.

Do určitého stupně výkonnosti lze jistě sport a chov 24/7 na pastvině zvládnout. Se stoupající zátěží mi ale ze zkušenosti nejvhodnější připadá režim pastvy přes den, na noc box se senem.

Konkrétně k zadavatelce dotazu

Podle Vašich informací bych si ověřila, že je kůň schopen si na pastvině dostatečně odpočinout a jestli k tomu má ve stádě i klidné prostředí. Tedy zkrátka, zda není bez energie i v důsledku chronické únavy a zda není potřeba změnit i management. V takovém případě vám totiž z dlouhodobého hlediska jen úprava krmné dávky příliš nepomůže.

Své dotazy nám můžete zasílat na redakční mail info@equichannel.cz.

Z hlediska výživy, dostupná tráva koni očividně živinově nestačí, i když množství je asi zatím dostatečné. Kdyby koně měli hlad, žrali by seno, které ve výběhu mají. Nicméně sytost nemusí znamenat i dostatek živin a energie.

Takže máte dvě možnosti:

vw1. Zajistíte kvalitní pastvu po celou sezonu (což pro vás ale dost možná ve stávající stáji není reálné).
2. Zkusíte koni přidat chybějící živiny do žlabu úpravou krmné dávky. Současná krmná dávka obsahuje energii na práci, ale je v ní málo kvalitních bílkovin pro stavbu svalové hmoty, i pomalejší energie ve formě tuku nebo dobře stravitelné vlákniny.

Pokud zvolíte druhou variantu, počítejte s tím, že jak se bude měnit tráva v průběhu roku, budete muset průběžně žlabový příkrm upravovat. To částečně můžete vyřešit tím, že koně na noc dáte na box s kvalitním senem. Jako bílkovinné krmivo můžete použít vojtěšku - namíchat vojtěškové seno s lučním nebo přidat k jádru vojtěškové úsušky. Místo vojtěšky můžete zvolit také sladový květ, ale vojtěška je pro koně vhodnější. K dodání tuku se pak nabízí různá semena nebo rostlinné oleje, případně rýžové otruby. Konkrétní krmivo, forma jeho zpracování a množství se pak odvíjí od konkrétního koně, jeho zátěže a v neposlední řadě možností majitele.

vsMoniku Mechovou koně provázejí životem již 20 let a před pár lety se jí staly profesí. Je nezávislou poradkyní pro krmení koní, nepreferuje výrobky žádné značky a bere v úvahu i ekonomickou stránku věci. Kromě ukončeného studia na Mendelově univerzitě (obor krmivářství) se dále vzdělává a drží krok s nejnovějšími trendy ve výživě koní. Absolvovala např. kurz pod záštitou University of Edinburgh v rámci projektu Coursera a navazující seminář „Advanced equine nutrition" pod vedením Dr. Jo-Ann Murray na University of Glasgow.

Prošla několika školami ježdění a horsemanshipu, navštívila mnoho stájí. I proto se její poradenství nezastavuje u krmení, ale díky prožitým zkušenostem ho dává do souvislostí s celkovou péčí o koně. Systém odchovu, ustájení, způsob ježdění i běžné ošetřování totiž mají na koně a jeho metabolismus velký vliv a nelze je proto při sestavování krmného plánu opomenout.

V poslední době se velmi věnuje koním s metabolickými poruchami, jako je inzulinová rezistence, Cushing syndrom, PSSM a jiné. U těchto koní je správná technika krmení a vyvážená krmná dávka základem jejich léčby. Web Moniky Mechové http://krmeni-koni.cz.

Své dotazy nám můžete posílat na redakční e-mail info@equichannel.cz.

Podobné články

Pokud dojde na diskusi týkající se odměňování a chválení nervózních a vystrašených koní, pak se tábory ve svých názorech prakticky vždy zásadně…

Letošní léto nám i našim koním, co se týče teplot, dává zabrat. I v tomto horkém počasí je však potřeba koně převézt. Na otázku, jak koně snáší…