Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Maja Kupčáková: Těžší, než jezdit bez udidla, je naučit se citlivě pracovat s udidlem
Influencerku Maju Kupčákovou jste už asi reálně nebo virtuálně někde nějak potkali. Obzvláště, pokud se zajímáte o bezudidlové ježdění nebo všestrannost. Je ježdění bez udidla a otěží náročnější, než klasika s udidlem? Kdy Maja jezdí s i kdy bez? A proč se zaměřila i na výcvik za pomoci pozitivního posilování?
Martina Sluková Niederlová: Naslouchej a dívej se srdcem
Martinu Slukovou Niederlovou jste ve společnosti jejích shagya arabů už v rámci doprovodných programů různých akcí a výstav určitě viděli. Proč dala přednost přirozené komunikaci před sportovním jezdectvím? Na čem staví své výcvikové postupy? A co je podle ní při práci s koňmi důležité?
Lenka Koziorek: Já a můj Mustang
Ti, kdo se zajímají o horsemanship, určitě znají Lenku Koziorek, která se „snaží naučit lidi pochopit koně“. Videa, která Lenka zveřejňuje na své Facebookové stránce Já a můj Mustang – Ranč na Příčnici totiž obvykle mají tisíce shlédnutí. Dnes tedy na slovíčko právě s ní...
Join-Up... trochu jiný úhel pohledu
Join-Up - napojení, Follow-Up - následování, jazyk Equus ... to jsou termíny, s nimiž pracuje i u nás dobře zavedená metoda, jejímž otcem je celosvětově proslulý Američan Monty Roberts. Jeho výcvikové postupy, přestože aktivně využívané a živé, jsou ale v posledních letech stále častěji napadány a revidovány... zdá se totiž, že některé aspekty této metody nejsou až tak humánní, jak se myslelo, a argumentace, s níž se pracuje, nemá dostatečnou faktickou oporu. Pokud tedy chceme tuto filosofii akceptovat a využívat, je na místě, především u začátečníků, jistá míra nadhledu.
S Václavem Bořánkem o strašidle jménem horsemanship
Před nedávnem spatřila světlo světa kniha z pera Václava Bořánka „Strašidlo zvané Horsemanship“, která se pokusila obsáhnout vše od základů výcviku ze země i sedla až po velké téma obsedání mladých koní. Dnes tedy pokračujeme v rozhovoru s Václavem, a to nejen na témata výhradně „strašidelná“...:)
Křížem krážem s Václavem Bořánkem
Václav Bořánek a horsemanship jsou v české kotlině ve své podstatě synonyma. A není divu, právě Václav Bořánek do zemí Koruny české importoval kalifornské Vaqueros a vše, co k horsemanshipu plus mínus patří. Ale nejen horsemanshipem a chlebem živ jest člověk, a proto si dnes budeme s Václavem povídat křížem krážem o všem možném.
Tři mýty, na kterých stojí tréninkové metody založené na dominanci
Dominance, submisivní gesto, respekt, alfa vůdce, podřízenost, hierarchie… to všechno jsou termíny, které jsou stále ještě standardní součástí našeho jazyka v souvislosti s výcvikem koní jak v klasických školách, tak i v NHS a dalších alternativách. Navzdory tomu, že přístup založený na dominanci s každou nově uskutečněnou studií ztrácí více a více na lesku, má tak hluboké kořeny, že nejen přežívá, ale mnohde i velmi dobře prosperuje. A to přestože vhodné, žádoucí reakce koně na výcvik jsou vždy spíše výsledkem posílení, než výsledkem toho, že člověk dosáhl „vysokého společenského statusu“ a pevně se drží otěží své tolik oblíbené role vůdce stáda. A proč bychom měli tento přístup revidovat? Protože v mnohém vychází z nepravd a dávno mrtvých mýtů…
Správná cesta Petry Beránkové
Pro mnohé z nás je dlouhý seznam závodních úspěchů na vrcholové úrovni nejvyšší meta, konečný cíl. Petra Beránková je ale v této souvislosti trochu jiná... pro ni je cílem správná cesta. Cesta, která vede jezdce a jejich koně k rovnováze a harmonii...
Adam Punčochář... kovboj, který ze sebe dává jen to nejlepší
Vymámit z Adama Punčocháře delší souvětí není úkol snadný... Adam o sobě říká: „Snažím se sbírat zkušenosti od amerických horsemanů a lidí, kteří žijí na rančích a na koních jsou závislí, protože jejich práce nejde udělat jinak než ze sedla.“ Což samo o sobě o jeho životním přístupu dost vypovídá... Adam Punčochář toho totiž víc udělá, než namluví. A to je trochu škoda... v jeho případě rozhodně neplatí pořekadlo mluviti stříbro, mlčeti zlato. Nepatří totiž k těm, kteří toho sice hodně namluví, ale málo řeknou!
Zaříkávač, indián, hudebník, otec rodiny a člověk s velkým srdcem – Olda Novák
Olda Novák žije s koňmi od narození a již třicet let učí lidi, jak se jednoduše a efektivně domluvit na spolupráci se svým koněm. Soubor svých neustále se vyvíjejících tréninkových postupů nazývá Nekonfliktní výcvik. Aby ne, učí totiž jemnosti a ohleduplnosti, protože věří, že koně jsou přátelská a velice vstřícná zvířata. Olda má prostě koně i jejich majitele rád…