Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Úvod do hiporehabilitace
Česká hiporehabilitační společnost, z.s. zve na kurz Úvod do hiporehabilitace. Kurz je vytvořen pro laickou i odbornou veřejnost, pro rodiče dětí se specifickými potřebami, jiné rodinné příslušníky, poskytovatele či zadavatele sociálních služeb, ale i pro všechny ostatní, kdo se chtějí něco dozvědět o hiporehabilitaci jako takové.
Kůň jako lék? Aneb pravdy a mýty o hiporehabilitaci III.
Po hlubším vhledu do problematiky Hipoterapie ve fyzioterapii a ergoterapii (HTFE) opět zasypávám dotazy paní Bc. Moniku Šťastnou Kohoutovou, předsedkyni České hiporehabilitační společnosti (dále ČHS) a specialistku pro Hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii (dále HTFE) v pražském Sdružení SRAZ – Společně za radostí a zdravím, z. s. Dnes nad tématem dalších oblastí hiporehabilitace.
Kůň jako lék? Aneb pravdy a mýty o hiporehabilitaci II
V úvodním díle seriálu Kůň jako lék jsme si řekli obecně o hiporehabilitaci, zapojení koní do tohoto typu rehabilitace, včetně kritérií výběru. Také jsme naťukli téma jednotlivých oblastí. Pojďme se na to tedy podívat podrobněji! Naše dotazy opět směřujeme na paní Bc. Moniku Šťastnou Kohoutovou, předsedkyni České hiporehabilitační společnosti (dále ČHS) a specialistku pro Hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii (dále HTFE) v pražském Sdružení SRAZ – Společně za radostí a zdravím, z. s.
Kůň jako lék? Aneb pravdy a mýty o hiporehabilitaci
Když se řekne hiporehabilitace, většině z nás, zejména rodičů, automaticky vyplyne v mysli představa dítěte s mentálním či fyzickým postižením, které je „léčeno“ toliko pobytem na kráčejícím koni. Je to ale opravdu tak jednoduché? O vysvětlení a přiblížení této problematiky jsme požádali osobu navýsost povolanou, paní Bc. Moniku Šťastnou Kohoutovou, předsedkyni České hiporehabilitační společnosti (dále ČHS) a specialistku pro hipoterapii ve fyzioterapii a ergoterapii (dále HTFE) v pražském Sdružení SRAZ – Společně za radostí a zdravím, z. s.
Webinář: Vyřazení hiporehabilitačního koně
Každý majitel hiporehabilitačního koně si jednoho dne musí položit otázku: Co dělat, když můj kůň zestárne, onemocní nebo ho už práce nebaví? Tato otázka je komplexní a emocionálně náročná. Nejenže musíme brát v úvahu blaho koně, ale musíme prioritně myslet na bezpečnost klientů a okolí. Vyřazení hiporehabilitačního koně je proto mimořádnou událostí, která vyžaduje citlivý přístup a plánování.
V Miráklu léčí pomocí hipoterapie děti, kterým byla jako prvním v ČR podána genová léčba
Je to již 3 roky, kdy byla poprvé v České republice podána genová léčby Zolgensma dětem se Spinální muskulární atrofií (SMA). Celkem 18 dětí ve věku 1 rok až 10 let, které jsou po podání tohoto léku, jezdí do Centra hiporehabilitace Mirákl, o.p.s. na hiporehabilitační pobyty. Ty jim pomáhají zlepšovat fyzický i psychický stav.
Už Hippokratés říkal, že jízda na koni je člověku prospěšná, usmívá se odbornice na hipoterapii
Tentokrát hovoříme v naší radioporadně o terapii, při které se setkává kůň a člověk s nějakým zdravotním handicapem nebo specifickou potřebou. Komu správně vedený kůň dokáže pomoci? A musí mít zvíře nějaký speciální výcvik pro hipoterapii a hiporehabilitaci?
Tým České hiporehabilitační společnosti na cestách s ERASMEM
Vybrané členky České hiporehabilitační společnosti se letos zúčastnily dvou mezinárodních setkání projektu ERASMUS+, zavítaly do Litvy a Portugalska a o své zážitky se podělí v dnešním článku.
Hiporehabilitační středisko na Jihlavsku pomáhá prostřednictvím koní dětem s handicapem
Jediné hiporehabilitační středisko s akreditací ministerstva zdravotnictví v České republice sídlí v Bohuslavicích na Jihlavsku. Akreditace opravňuje k odborné výuce hipoterapie. Zároveň bohuslavické Hiporehabilitační centrum Mirákl spolupracuje na vědeckých výzkumech se dvěma vysokými školami. Především ale prostřednictvím koní pomáhá dětem s handicapem. Ročně pro ně pořádá 22 rehabilitačních pobytů, uvedla při příležitosti desátého výročí založení centra jeho ředitelka Kateřina Maříková.
Malému Markovi selhávalo srdce, teď mu pomáhá jízda na koni
Vodič, kůň a terapeut, to je perfektně sladěná trojice a zároveň podmínka nezbytně nutná k tomu, aby hipoterapie měla výsledky. Pokud slyšíte o hipoterapii poprvé, nejspíš užasnete nad tím, co všechno může zdánlivě obyčejná jízda na koni zprostředkovat. Když je tato terapie uchopena správně, může mít skvělé výsledky i tam, kde už klasická fyzioterapie nestačí. Příběh Marečka, kterému hipoterapie pomáhá, vyšel v časopisu Kondice.
Dětská mozková obrna upoutala Šimona na vozík. Pokroky dělá díky hipoterapii
Patnáctiletý Šimon se narodil předčasně. Po porodu u něho došlo ke krvácení do mozku a jeho následnému poškození. Byla mu diagnostikována dětská mozková obrna (DMO). Toto postižení nelze plně vyléčit, ale správně nastavenou léčbou lze alespoň zmírnit jeho projevy.