Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Historické kočáry: Hledání nových forem a přístupů v restaurování památek
Zajímá vás, jak probíhá restaurování kulturních památek, jakými principy se řídí, jaké jsou používané postupy a technologie? Pak jste srdečně zváni na přednášku pana Tomáše Bárty, která se uskuteční v sále Císařského hostince ve čtvrtek 28. listopadu 2024 od 17:00 hod.
Josefkol pod Kosířem: zámecký park ožil koňmi a kočáry, podívejte se
Koňskými spřeženími, kočáry a řemesly žije v sobotu 23. a v neděli 24. července zámecký park v Čechách pod Kosířem. Hostí devatenáctý ročník akce Josefkol, mezinárodního setkání mistrů řemesla kolářského, kočárnického a mistrů opratí.
Ke kovařině jsem se dostal přes koně, říká Jiří Zouhar. Za svou tvorbu má titul
Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje, tímto titulem se čerstvě pyšní umělecký kovář Jiří Zouhar. Ve vlastní kovárně v bučovické místní části Kloboučky pracuje už od roku 1993, s řemeslem ale začal už o tři roky dříve.
Koně a oslíci na Farmě Dubno mají štěstí, že jejich podkovář Ondřej Baudyš tolik miluje své řemeslo
Kovář a podkovář Ondřej Baudyš z Batňovic je absolventem Střední školy řemeslné Jaroměř, je také členem Společenstva uměleckých kovářů a zámečníků a kovářů-podkovářů Čech, Moravy a Slezska. A kromě své kovářské práce také s láskou pečuje o podkovy a kopyta koní a oslíků v širokém okolí.
Až pětkrát rychlejší sklizeň obilí, revoluční zemědělské stroje vynálezce McCormicka
S příchodem průmyslové revoluce byla namáhavá ruční práce nahrazena stroji, což se následně projevilo i v zemědělství. Náhrada namáhavého ručního kosení luk, pastvin či lánu s obilím vedlo k vzniku první mechanizace. V červenci 1831 se datuje původ vynálezu první úspěšné mechanické sekačky (zvané sekáč). Srovnání této mechanické kosy proběhlo s výsledkem, že stroj sklízí obilí pětkrát rychleji a potřebuje mnohem méně úsilí než muž s ruční kosou nebo srpem, což znamenalo tehdy revoluční pokrok v zemědělství.
Od vidlí k lisům na balíky, historické milníky ve zpracování sena a slámy
Seno, vojtěšky, jetele nebo luštěniny jsou výborným zdrojem bílkovin pro krmení zvířat. Všechno však dříve obnášelo složitou a namáhavou převážně ruční práci. Snahou vynálezců bylo si tuto práci ulehčit.
Romští kováři vyráběli hřebíky, podkovy i různé praktické nástroje
Už za Marie Terezie se Romové v Uhersku nejčastěji živili jako hudebníci a kováři. Velký rozkvět romského kovářství nastal v 19. století, kdy ve vesnicích vedle sebe působil romský i neromský kovář a navzájem si nekonkurovali. Neromští kováři totiž vyráběli větší věci z nového železa, zatímco romští kováři zpracovávali železo staré.
Podkovář drží rodinnou tradici a rozjel akci pro 8000 diváků
Jeho předkové byli drobní zemědělci a chovatelé koní. Jen co to šlo, se pak sám kovář a podkovář Josef Mlynář vrátil zpět k práci na rodinném statku a ke koním. Pro milovníky těchto zvířat pořádá každé září od roku 1999 v Borové Formanský den.
Když alergik vyrábí podušku...
Na Fleru jsme narazili na příběh, který nás okouzlil: sedlář Jirka, vyrůstající na venkově, je přes všechny teoretické předpoklady alergický snad úplně na všechno. Přesto to nevzdal a sem tam se popere s výrobou cajků pro koně, které mu dávají dost zabrat - vyrábí totiž i podušky do chomoutů. Kdo z vás je také alergik, bude jeho pocity nejspíš chápat... :-)