Jaký byl seminář Historické spřežení a kočáry v moderní době
Seminář na toto téma se v Muzeu historických kočárů v Čechách pod Kosířem uskutečnil dne 6. března 2016.
Krátce po deváté hodině zahájil seminář komentovanou prohlídkou ředitel muzea pan Václav Obr. Seznámil účastníky s novou expozicí, která začala v nově otevřené historické dílně, kde jsou původní stroje, nářadí a nástroje používané v minulosti k výrobě kočárů, vozů, čalounění, sedlářské a kovářské práci.
Následovala prohlídka kočárů, saní, postrojů a ucelená expozice smutečních vozů. Poté byl návštěvníkům promítnut krátký film z osmého ročníku akce „Josefkol". Posléze se všichni přesunuli do malého sálu, kde začala další část programu. Jako první dostal slovo pan MVDr. Zdeněk Králík, který všechny přítomné seznámil s veterinárními podmínkami jak u nás, tak také pro přesun koní do zahraničí. Následovalo poučení o podmínkách, které musí splňovat každý pro účast s koňmi na letošním devátém ročníku akce „Josefkol". Proběhlo o představení nových knih, které zakoupilo do své knihovny Muzeum kočárů. Dále se ujal slova pan Mgr. Martin Jahoda z Poštovního muzea ve Vyšším Brodě s příspěvkem o historii poštovních vozů, jejich typech a využití.
Příspěvek pana Václava Obra byl o nové výrobě původních linoleí do kočárů, která se vyrábí podle původních pracovních postupů, vzorů a barev dochovaných v kočárech a saních. Seminář pokračoval bodem programu, kterým byla prezentace firmy, továrna kočárů a pohřebních vozů Karel Knížek Turnov, připravená panem Milanem Novákem. Po krátké diskusi nastal čas na oběd.
Odpolední část zahájil pan Václav Obr příspěvkem o cestě do Francie, kde navštívil muzea a galerie vystavující kočáry a obrazy s tematikou koní, kočárů a spřežení minulých staletí. Velmi zajímavým tématem zpracovaným panem Novákem bylo představení mezinárodní asociace AIAT, která zaujala všechny přítomné na semináři, proběhlo i seznámení s pravidly soutěží historických kočárů a spřežení. Tento příspěvek byl doplněn video ukázkami tohoto typu tradičních soutěží pořádaných v zahraničí. Povídání bylo doplňováno odborným výkladem pana Václava Obra o doplňcích kočárů, jako jsou lucerny, váhy, biče, styly brždění kočárů jak litinovými či dřevěnými špalky, nebo nájezdovou-smykovou brzdou zvanou „šuba". Pan Jan Dostál přispěl do programu krátkým medailonkem o koláři panu Augustinu Krystyníkovi z Nového Hrozenkova, který léta spolupracuje s Muzeem kočárů.
Na závěr semináře jsme poděkovali účastníkům loňského osmého ročníku akce „Josefkol" a „Svatováclavské jízdy kočárů" přes horu Kosíř. Účastníci těchto akcí obdrželi z rukou pana Václava Obra DVD s filmem „Josefkol 2015" natočený panem Pavlem Surmou z TV Ludmírov. Následovala diskuze a kolem páté hodiny odpoledne se všichni rozjeli do svých domovů.
Další aktivity Muzea Kočárů najdete na webu, nejbližší akcí je slavnostní zahájení turistické sezóny 26. března 2016 a Velikonoce v muzeu.
Galerie
Historické kočáry: Hledání nových forem a přístupů v restaurování památek
Zajímá vás, jak probíhá restaurování kulturních památek, jakými principy se řídí, jaké jsou používané postupy a technologie? Pak jste srdečně zváni…
Koňskými spřeženími, kočáry a řemesly žije v sobotu 23. a v neděli 24. července zámecký park v Čechách pod Kosířem. Hostí devatenáctý ročník akce…