Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Starček přímětník – zlatá hrozba našich luk a pastvin

Po většinu roku si této v posledních dekádách expanzivně se šířící rostliny ani nevšimnete. Že existuje, obvykle zaznamenáte, až když rostliny koncem června jásavě žlutě vykvetou. To ale už může být pozdě. První senoseč je v tu dobu pod střechou a nevyzrálé rostliny nemají s jarem a počátkem léta dostatek hořčin, které by koně před obsahem toxických alkaloidů varovaly.
5 nejčastějších chyb v krmení koní
Majitelé se vždy snaží udělat pro své koně maximum, a to se samozřejmě týká jak péče o ně, tak i výživy. Koně ale někdy mohou potřebovat, stejně jako lidé, vyladit jídelníček, aby odpovídal jejich potřebám. Doporučení, která přináší překlad článku z časopisu The Horse, proto stojí za přečtení. Přestože výživu svého koňského svěřence jistě neberete na lehkou váhu, můžete se snadno dopustit běžných chyb.
Čtyři báječné prvomájové tipy, jak se nepřipravit o kováře

Je nad slunce jasným faktem, že kvalita a tvar kopyt mají rozhodující význam nejen pro zdraví a výkon našich koní, ale i pro jejich celkovou pohodu. Pořekadlo „kopyto dělá koně“ nespadlo samo sebou z nebe. Statistická většina kulhání totiž s kopyty souvisí, a proto je korektní úprava kopyt vskutku nad míru důležitá. Jenomže dobrého podkováře abys pohledal... dnes tedy pár tipů, jak o „cenný poklad“, v podobě zkušeného podkováře, raz dva nepřijít!
Hmyzí sezona je na spadnutí
Jaro už konečně začíná nakukovat, příroda se po zimním lenošení opět dala do pohybu a spolu s ní se k životu probírá i spousta otravného hmyzu. Mouchy, muchničky, pakomárci, komáři, střečci, ovádi a bodalky začínají útočit ze vzduchu, v trávě a keřích pak trpělivě čekají na kapku krve další mistři v dotěrnosti, nezdolná a nebezpečná klíšťata.
Kateřina Nepustilová: Každá ploška, kde se hospodaří v jiném rytmu, je velmi podstatným střípkem krajiny

Věděli jste, že koně při extenzivní pastvě (tedy takové, kdy je málo zvířat na velké výměře) vytvářejí příznivé podmínky pro ohrožené druhy hmyzu a drobných obratlovců díky fauně, která na pasených plochách následně roste? A že se tak děje překvapivě rychle a můžete k tomu využít u nás běžně chovaná plemena koní? Pokud se chcete dozvědět něco z praxe přímo od chovatelky, která své koně manažeruje cíleně s ohledem na ochranu ohrožených druhů, vrhněte se na dnešní rozhovor.
Jak krmit kyblíčková krmiva na výbězích

Chov koní venku s sebou nese mnohá úskalí. Jedním z nich je krmení žlabovými krmivy na výbězích/pastvinách. Nakrmit si dva domácí koně venku není žádný zvláštní problém, ale zkuste jich takto krmit deset nebo rovnou dvacet! Že si na krmení zavádíte stádo na boxy? No jo, ale to jste v menšině! Protože velká většina současných držitelů koní nonstop venku krmí tam, kde koně bydlí – tedy na venkovních plochách. V dnešním článku se podíváme, jak si s tímto fenoménem, dříve nemyslitelným, ten který chovatel poradil. A jaké vychytávky se osvědčily.
S MVDr. Romanou Babákovou o minerálních doplňcích
MVDr. Romanu Babákovou asi netřeba představovat. Znáte ji díky vývoji doplňků koňské výživy Habibi, kterému se věnuje již 13 let. V posledních letech se ale pohled na krmení koní rapidně mění ruku v ruce s nárůstem různých metabolických onemocnění.
Řepné řízky – pro a proti

Cukrovarské řízky jsou benefitem pro téměř všechny kategorie koní. Pro koně stárnoucí a staré, kteří nejsou schopni přijmout dostatečný objem sena, pro koně se sklony ke kolikám, laminitidě, EMS a pro koně bez zátěže jde ale téměř o manu nebeskou. Nedejte na pomluvy. Řepné řízky opravdu nejsou bombou plnou cukru a není třeba se jich bát. Ba naopak! Jsou nejen zdravé a výživné, ale prokazatelně mají pozitivní vliv i na střevní mikroflóru citlivého koňského gastrointestinálního traktu.
Ustájení koní vazným způsobem (tzv. na štontu) sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob držení koní je už přežitkem a ani legislativa ho nepodporuje. Stejně tak boxové ustájení sportovních a dostihových koní bez možnosti výběhu nebo alespoň paddocku před boxem je dnes již zcela neakceptovatelné. Na druhou stranu ani venkovní chov v ohradách s bahnem po hlezna, kde koně nemají suché prostory, a přesto v těchto bažinách musí žít 24 hodin denně, nejsou žádná výhra a kritika namířená proti takovému způsobu péče o koně je zcela na místě.
Péče o koně a jejich welfare
To vše jsou záležitosti spadající pod kvalitu života koní (welfare) a je nutné je řešit samozřejmě směrem k lepšímu, nikoli lpět na zaběhaných a nevyhovujících pořádcích s tím, že změny nejsou možné. Ať už péče o dostihové koně, nebo péče o poníky, vždy platí: společnost dalších jedinců stejného druhu (tedy koní) musí být naplněna! Další důležitý aspekt je velká potřeba pohybu koně jako druh jsou nároční na denní pohybování, které nelze naplnit jen prací (pod sedlem nebo v tahu), ale i pohybem volným na výbězích nebo v pastvinách. Zajištění základních potřeb koní nerovná se pouze voda a seno. Než si koně pořídíte, nakupte si literaturu, zabývající se etologií koní a chovem, nikoli pouze jezdectvím. Abyste si mohli na svém koni bezpečně a příjemně vozit pozadí, musí být vaše zvíře v prvé řadě spokojené. Studujte a choďte pomáhat ke koním zkušených chovatelů, kteří vás zasvětí do problematiky. Koně jsou koníček náročný na vědomosti, čas i finance než si koně pořídíte, dobře všechny výše zmíněné aspekty zvažte.