Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Šampiony pardubické sezóny jsou Faltejsek s Törökem, Jockey Cup BICZ holding 2024 si odnesl Odložil
Pořadatel dostihů na Pardubickém závodišti uspořádal slavnostní večer, na kterém byli oceňováni šampioni letošního roku. Dostihový spolek a.s. se vrátil také ke 134. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, když oběma vítězným týmům předal další ceny a trofeje. Šampiona zná i seriál dostihů Pohár BICZ holding 2024.
Sezóna skončila, Pražským zimním favoritem Polyan
Za velmi chladného počasí a kvůli mlze o půl hodiny později proběhl v sobotu 9. listopadu závěrečný dostihový den sezóny nejen v Chuchle Areně Praha, ale zároveň v celé ČR. Třetinu z devíti položek programu tvořily dostihy dvouletých a všechny je vyhrál žokej Petr Foret, který se tak opět vyhoupl na pozici nejúspěšnějšího žokeje metropolitní sezóny a až do posledního dostihu dne bojoval i o republikový šampiónský titul, který však nakonec získala, podruhé v historii žena, Martina Havelková.
Slavnostní vyhodnocení Pony ligy 2024
Slavnostní vyhodnocení Pony ligy 2024 proběhne 16. 11. 2024 v Chuchle Areně Praha.
Rozhovor s trenérem Daliborem Törökem
Dostihová stáj Pegas jede na vítězné vlně i po letošním ročníku Velké pardubické, ve které zvítězil její Godfrey. V rámci Závěrečného dostihového dne 2. listopadu pak „pegasovská“ klisna Kamaxi majitele Jiřího Trávníčka ovládla hlavní dostih – Cenu Nadace pro rozvoj města Pardubic. Zaujala ale také debutantka, tříletá Simeona, která deklasovala konkurenci v Ceně společnosti East Bohemian Airport.
Pardubické závodiště ukončilo sezonu, zářily klisny z Pegasu
Pardubické závodiště se pro letošní rok rozloučilo s dostihy. Závěrečný mítink nabídl mix rovinových a překážkových dostihů. Zaujalo zadržené vítězství stylem start-cíl valacha Hola Que Tal. V hlavním dostihu Cena Nadace pro rozvoj města Pardubic jistě zvítězila Kamaxi vedená Danielem Vyhnálkem a pod stejným jezdcem do dostihového provozu impozantně vstoupila Simeona. Dvě vítězství ukořistil také žokej Ondřej Velek.
Her Him se při pardubické rozlučce pokusí o reparát za Velkou pardubickou
Program závěrečného mítinku sezóny je pestrý, nabízí trio rovinových dostihů, které následuje pětice překážkových klání. Ta jsou tvořena trojicí proutěnek a dvojicí krosů. Vrcholem programu je Cena Nadace pro rozvoj města Pardubic, z jejíchž šesti účastníků se jich hned pět představilo na mítinku Velké pardubické.
Ve strhující koncovce se prosadil Cheeky Boy
Po měsíční pauze pokračovala v neděli 27. října metropolitní sezóna v Chuchle Areně Praha svou předposlední kapitolou. Jejím vrcholem byl jeden z nejstarších tuzemských rovinových dostihů, nejdelší a poslední rovinová zkouška nejvyšší kategorie v roce, 103. LOKO TRANS Cena prezidenta republiky (I. kat., 3200 m, 200 tis. Kč, 3l. a st.).
Cena prezidenta s vítězi posledních dvou ročníků
V neděli 27. října se v Chuchle Areně Praha uskuteční předposlední dostihový den letošní sezóny. Jeho vrcholem bude závěrečná a nejdelší rovinová zkouška nejvyšší kategorie, 103. LOKO TRANS Cena prezidenta republiky (3200 m, 200 tis. Kč). Tradiční dostih se opět koná pod záštitou hlavy státu, byť tentokrát pracovní povinnosti panu prezidentovi nedovolí jej osobně zhlédnout. První z osmi položek programu startuje ve 12 hodin.
Ocenění legend u příležitosti výročí 150 let od prvního ročníku Velké pardubické
Historie Velké pardubické je velmi dlouhá, bohatá a barvitá. Během 150 let zaznamenala mnoho příběhů a rekordů. Přečkala války, politické události, ale i nedávnou pandemii. V její historii se objevuje mnoho jmen lidí, kteří se podíleli na jejím utváření, kteří se zapisovali do dějin a kteří s ní spojili svůj život.
Bohatá kniha dostihového sportu se začala psát už ve starověku, kdy je pořádali jak antičtí Řekové a Římané, a konaly se i v Babylóně nebo faraónském Egyptě. Dostihy koní znají a pořádaly všechny civilizace, které přišly do styku s koňmi. Tisíce let se dostihy konaly podle jednoduchých pravidel, ale do skutečné podoby profesionálního sportu se vyvinuly až v nedávné současnosti, kdy vznikl Jockey Club roku 1750 v Anglii.
Dostihový svět
S počátky profesionalizace sportu v Anglii se pojí i vznik anglického plnokrevníka, jehož historie se začala psát v 17. století a brzy se stal jedním z nejvlivnějších plemen v historii koní. Ačkoliv jeho využití bylo zamýšleno výhradně pro dostihy, plnokrevník je schopen díky systematické tvrdé selekci na dostihové dráze prakticky čehokoliv, co po něm člověk chce, pokud přitom akceptuje jeho temperament a citlivost. Plnokrevník je také zušlechťovatelem ostatních plemen.
Dostihy běhají často hlavně angličtí plnokrevníci, ale označení dostihoví koně náleží všem koním, kteří se různých typů dostihů zúčastní, a je jedno, jestli to jsou malí houževnatí poníci na Jávě či quarter horse. Pořádají se i dostihy beganů. Proto označení dostihový kůň není synonymem pro plnokrevníka.
Různé typy dostihů se pořádají všude po světě, ale ten „pravý“ profesionální dostihový provoz je kontrolován národní organizací Jockey Club, která udává pravidla pro dostihový provoz. Soubor pravidel je velmi rozsáhlý a každá země má trochu jiná pravidla např. pro používání biče (maximální počet úderů), rozsah sankcí a kdy se kůň z dostihu diskvalifikuje pro tísnění jiného koně a podobně. Také poskytuje všechny potřebné dostihové informace a celkový servis.
Dostihový svět je nesmírně poutavý, strhující a plný příběhů, takže račte vstoupit!