Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné protizánětlivé a imunomodulační vlastnosti a potenciál k léčbě zánětlivých, imunitně zprostředkovaných stavů. V koňské praxi byla prokázána účinnost MSCs při léčbě poruch pohybového aparátu, např. tendinopatie, meniskální trhliny a poškození chrupavky. Existuje však mnoho dalších chorobných stavů koní, které mohou mít prospěch z imunomodulačních vlastností MSCs
Výzkum a využití kmenových buněk v equinní medicíně – od historie k současnosti
Od objevu mezenchymálních kmenových buněk (MSC) v kostní dřeni v 60. letech 20. století uběhlo už pár desítek let. Původně byly popsány jako nehematopoetické buňky schopné diferenciace do buněk kostí a chrupavek. Zjištění, že mají schopnost se diferencovat do buněk různých typů tkání, nastartovalo obrovskou vlnu zájmu o jejich širší léčebné využití.
Disekující osteochondróza u koní
Osteochondróza (OC) je jedním z nejčastějších a nejvíce nebezpečných vývojových ortopedických onemocnění u koní. Jde o multifaktoriální onemocnění, mezi jehož hlavní rizikové faktory patří dědičnost, rychlý růst, mikrotrauma a případně některé nutriční faktory. Osteochondróza je hereditární, vývojovou ortopedickou vadou, při které vzniká u rostoucích jedinců na predilekčních místech porucha enchondrální osifikace.
Javory a atypická myopatie koní
Intoxikace koní hypoglycinuem A, který je obsažený v některých rostlinách rodu Acer, se v posledních letech stala pro mnohé chovatele doslova noční můrou. Látky obsažené v těchto rostlinách jsou totiž pro koně život ohrožující hrozbou. Přesto ale ne všichni mají v dané problematice jasno. Které druhy javorů představují pro koně nebezpečí? Co je příčinou tohoto onemocnění? Jaká opatření je třeba zvolit, pokud se v blízkosti výběhů a pastvin javory vyskytují? Jaké jsou klinické příznaky intoxikace? A kolik „javoru“ je málo a kolik je moc?
Chronické zánětlivé onemocnění střev
Chronické zánětlivé onemocnění střev (CIBD, chronic inflammatory bowel disease) je skupina gastrointestinálních poruch vyskytujících se u koní. Jsou charakterizovány infiltrací střevní stěny bílými krvinkami, což vede k narušení normální funkce gastrointestinálního traktu (GIT) a rekurentním zánětům sliznice.
Antibiotická terapie u koní
Antibiotická terapie je velmi ožehavé téma nejen v humánní, ale i veterinární medicíně. Se vzrůstající bakteriální rezistencí je velmi důležité, abychom s antibiotiky šetřili. Pokud už jsou nutná, je třeba dodržovat zásady jejich správného používání.
Mohou nám kmenové buňky pomoci zvládnout riziko antimikrobiální rezistence?
Antimikrobiální rezistence je schopnost mikroorganismu (např. bakterie, viru nebo parazita) odolávat účinku antimikrobiální látky (např. antibiotik při léčbě bakteriálních infekcí). Rezistence je způsobena především užíváním těchto léčiv, když nejsou indikována nebo když jsou užívána nesprávně (ve smyslu nevhodného dávkování nebo délky léčby).
Jak vrátit koně do tréninku po lehčím zranění
Že zranění šlach a dalších měkkých tkání bývá na dlouho a velmi rádo se vrací, vědí skoro všichni jezdci. Přinášíme tipy, jak koně vrátit do tréninku a přitom minimalizovat riziko obnovení zranění. Samozřejmě je potřeba nezapomínat, že se jedná o obecná doporučení, co bude nejvhodnější právě pro vašeho koně a jeho zranění, nejlépe posoudí kvalitní ošetřující veterinář.
Žaludeční vředy tak trochu jinak
Za posledního 2,5 roku naší terénní praxe jsme s kolegyní vyšetřily stovky koňských žaludků za účelem diagnostiky žaludečních vředů. Přineslo nám to mnoho zkušeností – v jedné řadě zde stálo mnoho pacientů s typickými příznaky dobře reagujících na léčbu, pak zde byla ale řádka pacientů, kteří nám naprosto zamotali hlavu a vyvrátili všechny fakta a jistoty. Pojďte se mnou na tuto problematiku nahlédnout z té druhé, méně známé strany…
Jablečný ocet – elixír zdraví pro koně i lidi
Že je jablečný ocet prospěšný pro zdraví, se ví od nepaměti. Však byl také využíván snad každou civilizací. Na jablečný octový zázrak se ve starých kronikách pějí doslova ódy. Léčitelé ho oprávněně měli (a stále mají) v neutuchající oblibě. Dá se tak všestranně jako u lidí využít i v péči o naše koňské miláčky?