Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Zranění (nejen) loveckých psů

Zdravotní rizika, která ohrožují naše koně, známe asi už všichni. Jak ale máme reagovat, pokud se stane úraz v terénu i našim o fous menším parťákům? Rady právě na toto téma nabízí fyzioterapeutka a rehabilitační pracovnice Zuzana Wildmannová.
Základy výživy psů: Složky krmné dávky

V dnešním článku se zaměříme na to, z čeho všeho se může skládat jídelníček psa, když vycházíme z filozofie B.A.R.F. (tedy krmení psů syrovou stravou). Bohužel není možné rozebrat úplně všechny suroviny, takže zmíníme jen ty základní nebo jinak zajímavá krmiva vhodná pro psy.
Základy výživy psů: Základní živiny v krmné dávce psů

Minule jsme si řekli, že předkem psa domácího je skutečně vlk obecný a také to, že rostlinná potrava je přirozenou součástí jídelníčku vlků (a tedy i psů), ale pouze v malém množství. Dnes se zaměříme na to, které základní živiny krmná dávka musí obsahovat.
Základy výživy psů: Vliv domestikace na výživu psů aneb od vlka ke psovi

Výživa psů je obecně kontroverzní a problematické téma. Můžeme zde pozorovat jistou podobnost s výživou lidí, jelikož cílem výživy psů je zajistit zvířeti dobré zdraví, dlouhověkost a kvalitní život. V oblasti výživy psů taky prakticky neexistuje nezávislý výzkum, většinu studií si zadávají velké krmivářské firmy.
Potravinová alergie u psů

Obvyklá představa potravinové alergie zahrnuje giganticky nateklý jazyk, dávivý pocit v hrdle, náhlé zrudnutí a otoky obličeje nebo až anafylaktický šok ‒ mdloby, kolaps či hrozící zástavu dechu. Nenechte se zmýlit, potravinové alergie u psů se neprojevují takto akutně a v mnohých případech majitele psa ani nenapadne o možné alergii na potravu uvažovat.
Omyly a mýty veterinárních praxí aneb co byste od svého veterináře slyšet neměli

Dnešní článek je sice primárně o malých zvířatech (která většina z nás koňáků také beztak má), ale kromě toho, že je výborně a pravdivě napsaný, se většina uvedených informací velmi blízce dotýká i koní. Zejména mýtus „fixace“ by zasloužil zarámovat. A v neposlední řadě článek nabádá k velmi důležité věci ‒ přemýšlejte nad tím, co vám ošetřující veterinář radí, ani veterináři nejsou neomylní bohové. A pokud se vám něco nezdá, nevzdávejte to, pátrejte dál, konzultujte, protože jste to vy, kdo je zodpovědný za zdraví svého zvířete, ne veterinář, a vy ponesete náklady a případnou ztrátu.
Novinka na trhu: CaniLine - analýza plemenné příslušnosti psa

Pomysleli jste si někdy, z jakých plemen se asi skládá váš voříšek? Nebo napadlo vás ověřit si, že pes je skutečně čistokrevný? Náš partner, Laboratoř Genomia, přichází na trh s novinkou – genetickým testem plemenné příslušnosti "CaniLine". Ten je vhodný právě k ověření čistokrevnosti plemene psa nebo ke zjištění skladby plemen psího křížence.
Praktičtější tipy k výchově psa ke koním

Minule jsme si povídali o motivaci a určitých obecných zásadách, jak psa připravit pro výcvik a jeho zdárné fungování u koní, dnes se již pustíme do konkrétnějších věcí. Nebudu vám tady popisovat, jak pejska naučit chodit u nohy, ale spíš jak nekonfliktně žít v prostředí stájí a mezi ostatními zvířaty. Paradoxně koním se až tolik věnovat nebudu, protože s těmi má většina psů problém nejmenší. Koňské kobližky, další psi a především divoká zvěř bývají mnohem větší oříšek.
Výchova psa ke koním trochu jinak

Zatímco většina majitelů koní již zaznamenala, že pokud má jejich miláček fungovat i s ostatními lidmi, musí být vychovaný, u jejich psů to tak dost často není. Přitom pes je vizitkou člověka ještě o trochu víc než kůň, protože s ním tráví mnohem více času a upřímně řečeno, jeho výchova je v mnoha ohledech jednodušší. Nicméně i tady je potřeba něco málo vědět a především se zvířeti věnovat, v tom mezi koňmi a psy není rozdíl... jen fyzické zdatnosti a šikovnosti u psů nepotřebujete tolik.
Srdeční červi...

… nepřátelé, se kterými byste se rozhodně nechtěli setkat. S naším partnerem Genomií přinášíme další ze série článků pro ty, kdo kloubí lásku ke koním a ke psům. Dnes dost důležitá informace, chystáte-li se vycestovat za naše jižní hranice, ať už na závody či dovolenou, nebo máte to štěstí bydlet v nejteplejších oblastech Česka.
Je třeba se bát genu MDR1?

Chovatelé některých plemen psů poruchu vázanou na tento gen znají, protože na ni svá chovná zvířata testují. Ostatní koňaři-pejskaři ale nemusejí, přestože se jich může velmi týkat a pro pejska u koní být i fatálně nebezpečná. Tím spíše, že se vyskytuje především u ovčáckých plemen, která jsou u koní oblíbená. Pojďme si tedy s naším partnerem Genomia vysvětlit, o jakou poruchu jde.
Predátor versus kořist aneb o mezidruhové komunikaci

Vztahy koní a jiných zvířat bývají zajímavé. Proto téma psů, koček a dalších zvířat u koní začneme právě tady. Zkusíme se podívat na předsudky, které se tradují ohledně chování koní jakožto kořisti a psů jakožto predátorů, a ukážeme si, že koně a psi mají společného více, než se na první pohled zdá. Na závěr mrkneme i do praxe – umíte rozpoznat konejšivé signály?