Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
První kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou

V sobotu 20. května se na pardubickém dostihovém závodišti roztočí kolotoč kvalifikací na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Cena města Pardubice je nabitá velmi silnou konkurencí, v akci znovu bude i loňský vítěz Velké pardubické Mr Spex. Program doplní dalších šest dostihů.
Souboj ryzáků ovládl ten starší, Lodgian Whistle opět zazářil
Desetiletý Lodgian Whistle se vrátil na Pardubické závodiště tak, jak ho dostihová veřejnost zná z minulých let. Aktivně a zepředu. Trenér Josef Váňa st. s ním v minulých letech trochu experimentoval a ordinoval mu krátké dostihové sprinty. Teď se ryzák českého chovu prosadil na distanci 4550 metrů a zvítězil v Ceně města Pardubic – Úvodní cross country Koroka.
Václav Chaloupka vzpomíná: Korok Pardubice miloval, nikdy je nezapomněl pozdravit

Psal se jedenáctý leden roku 1962, když se v Motěšicích narodil KOROK. Ve dvou letech věku ho zakoupil Státní statek Židlochovice, kde se poprvé setkal se svým jezdeckým partnerem a přítelem Václavem Chaloupkou. Tehdy šestnáctiletý kluk v něm objevil osudového koně, se kterým mimo jiné třikrát zvítězil ve Velké pardubické. Korok i přes vrozenou tělesnou vadu (vytočená přední noha) zářil na dostihových drahách a zanechal po sobě celou řadu vynikajících potomků. Třeba Draka, se kterým se Václav Chaloupka umístil ve Velké pardubické druhý, nebo trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána…
Pardubická sezóna odstartuje už v neděli, v akci bude vítěz Velké pardubické i loňský šampion

Start letošní sezóny obstará v neděli 16. dubna trojice rovin a dvojice proutěnek, které otevřou českou překážkovou sezónu. Na programu jsou sice pouze dostihy nižších kategorií, nicméně diváci se mohou těšit například na účast jezdecké špičky, a to včetně Jana Faltejska. Toho na podzim vyřadilo zranění z boje o obhajobu šampiónského titulu, ale o minulém víkendu se dostal na vítěznou vlnu, když slavil dvě vítězství v Bratislavě.
Spolek Český teplokrevník z. s. se připravuje na celostátní konferenci

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro zájemce o vstup do spolku či další chovatele, kteří se o chov zajímají, a z diskuze vzešlo mnoho dobrých nápadů a připomínek, kterými se bude zabývat nové předsednictvo, které bude voleno na celostátní konferenci SČT.
Rodina „M“ plemene český sportovní pony

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný příslušník, chovatel koní, nemohl nechat přání nevyslyšeno. A nastalo tedy poptávání a shánění pony kobylky, která by splňovala parametry přání oslavence.
VIDEO: Skvělí koně, čistá radost. Tenhle pohled do hřebčína umí léčit

Domov ušlechtilých starokladrubských koní zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO. To je Národní hřebčín Kladruby nad Labem, který chová bělouše v Kladrubech a vraníky ve Slatiňanech v Pardubickém kraji. Do zahájení letošní návštěvnické sezony zbývá jen několik dní. Nechte se příjemně naladit fotografiemi, za které děkujeme Národnímu hřebčínu a Michaele Purnochové.
Neznámé plemeno koní: Beberbecker

Slyšeli jste někdy slovo beberbecker? Ne? Já také ne, než jsem se rozhodla doposud opomíjenou zkratku „BEBE“ nebo také „BEBER“ schovanou v zadní části původů sportovních koní trochu více prozkoumat. Výsledek? Fascinující zjištění o existenci teplokrevného plemene, které mělo vliv na chov sportovních koní v Německu a dnes prakticky neexistuje.
Chov koní prochází obdobím změn, co dostačovalo v letech minulých, neobstojí v současné době. Ať už mluvíme o chovu sportovních, dostihových (obecně závodních) koní, nebo koní rekreačních, nelze se již spokojit s nedostatkem volného pohybu výběhy jsou absolutní nutností. Držení koní vazným způsobem (tzv. na štontu), jako tomu bylo dřív, sice můžeme ještě v některých chovech především pracovních koní potkat, ale tento způsob je dnes veřejností vnímán velmi negativně. Pokud si tedy kladete otázku, jak na chov koní, v prvé řadě počítejte s odpovědí: zásadní a prvořadý je dostatečný prostor pouze stáj nestačí! Především pro mladé koně bez práce se doporučuje kvalitní pastevní odchov ve stádě, stejně tak koně po sportovní kariéře se většinou znovu vrací do pro koně přirozenějšího venkovního ustájení.
Chování koní a jejich welfare
Také chování koní, nemá li být sbírkou zlozvyků a stereotypií, nám při pozorování jejich životních projevů dává jasnou odpověď na otázku, zda je welfare daných jedinců naplněno. Kůň stojící v holém výběhu bez sena, bez možnosti pastvy, klkající o sloupek ohrady, nebo osamělý kůň hodinařící v boxu vypovídá o mnohém… Chov stádových zvířat, kterými koně jsou, s sebou nese určitá specifika a nutné podmínky, které je třeba akceptovat a dodržet. Naštěstí se tato problematika chovu koní dostává stále více do popředí a na welfare svého koně každý zodpovědný chovatel a majitel koně pohlíží zodpovědně a obecně se podmínky pro držení koní stále zlepšují.