Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
O povaze kočky aneb proč kočka není pes
Pohled na kočku jakožto domácí zvíře se v posledních desetiletích pomalu ale jistě pozměnil. Přesto se ale mezi lidmi pevně drží klišé, které kočkám přisuzuje nepřístupnou, falešnou a nezávislou povahu. Každý, kdo s kočkami sdílel společnou domácnost či mohl dlouhodobě pozorovat život v jejich polodivokých komunitách, jistě potvrdí, že kočky jsou všelijaké, ale rozhodně ne ploché a jednoduché. Takže jaké tedy kočky jsou? Kde se vzala ta jejich proslulá „kočičí povaha“?
Infekční onemocnění koček
Když se řekne viróza, mnoho z nás si vybaví hrnek černého čaje, citron a pár dní v posteli. Sedm dní s doktorem a týden bez doktora možná uzdraví člověka, u koček mají ale virová onemocnění často fatálnější následky. Aby se mohly stájové kočky dočkat péče a pomoci dříve, nežli později, povíme si o nejčastěji se vyskytujících infekčních onemocněních trochu víc.
Kočky, koťata a komplex kočičí rýmy
Přelom podzimu a zimy je nejen obdobím, kdy padá listí ze stromů a vločky z oblohy, ale je také obdobím, kdy „padají“ přes ploty našich jízdáren odrostlá koťata a nechtění kočičí výrostci. Většinu těchto „dárečků“ spojuje nejen jejich smutný osud, ale také prskání, chrchlání a výtok z očí a nosu. Tyto příznaky jsou nejčastěji důsledkem infekce horních cest dýchacích, kočičí rýmy.
Vnitřní parazité koček - skrytá hrozba pro kočku i pro člověka
Jestliže patříte k bytostem, které střechu nad hlavou propůjčují nejen kopytníkům, ale i bandě kočičáků, měli byste zásadním způsobem zbystřit pozornost. Dnes totiž bude řeč o vnitřních parazitech koček a to je téma, které se netýká jen kočkovitých šelem, ale velmi úzce i nás, lidí.
Kočky v džungli civilizace
Někteří z nás vnímají kočky jako něco, čemu je dobré se obloukem vyhnout, jiní mají raději psa než kočku. A někteří na svoji kočku pro změnu nedají dopustit. Ať již patříte do jakékoliv výše zmiňované kategorie, jistě nejste natolik zatvrzelým nepřítelem, abyste kočkám záměrně ublížili. Přesto ale každoročně zhasíná mnoho kočičích životů nikoli ze zlé vůle, ale z nevědomosti. Pod střechami našich domů a stájí, v našich zahradách a dvorcích číhá totiž na kočky nemálo nástrah a nebezpečí, o kterých bychom měli vědět.
Opomíjené stájové myšilovky
Přestože rodilý Pražák, zakořenila jsem pevně na českém venkově a díky své profesi vymetu v průběhu roku nejednu stáj a farmu. Tedy místa, kde jsou doma obvykle nejen koně a hospodářská zvířata, ale i kočky venkovské. Mnoho majitelů stájí rozmazluje stájové kočky rovným dílem jako své lichokopytníky, ale bohužel nelze říci, že tak činí všichni, plošně a rovným dílem.
Devět důvodů, proč si odnést stájovou kočku domů do postele
Už od pradávna s námi kočky sdílí střechu nad hlavou. Zabydlely se nejen v našich domech, ve stájích, stodolách a chlévech, ale mnohdy i v našich postelích. Člověk domestikoval desítky druhů zvířat, přesto ale kočka, pes a kůň mají mezi nimi zcela výsadní postavení. Nejsou jen majetkem, který vlastníme a užíváme, ale stávají se našimi blízkými a důvěrnými přáteli, našimi spřízněnými dušemi a občas i osobními psychoterapeuty.
Magické kočky v mýtech a pověrách
Filipojakubská noc plná neviditelných čarodějnic na pekelných pochůzkách, český lidový svátek spojený s pálením ohňů a vírou v moc zlých čarodějnic je za námi. Na předurčenost osudem, ochranné rituály, čarodějnice, černou magii a posvátná zvířata už příliš nevěříme, i když…
Adopce starších koček - báječný nápad, nebo holé šílenství?
Většina z těch, kdo se rozhodnou, že přijmou jako nového obyvatele domu, stáje či dokonce za člena rodiny kočku, volí roztomilá, hravá, zvídavá a okouzlující koťata. Může se ale stát, že vás, tak jako často i mne, za srdce chytí postarší, vyhublá, olysalá, poloslepá, opuštěná kočka vandrovnice či starousedlík místního útulku. Kočka, která se k vám prostě "má", která vám padla do oka.
Nezapomeňte na stájové kočky!
Zima už pomalu ale jistě klepe na dveře. Sníh, led a teploty hluboko pod bodem mrazu už na sebe nenechají dlouho čekat. Neměli bychom ale nadcházející klimatické změny řešit pouze v souvislosti s našimi koňmi. I stájové kočky totiž budou, s největší pravděpodobností, naši pomoc naléhavě potřebovat. Ještě než tedy udeří skutečně třeskuté mrazy, nebude možná od věci zamyslet se nad tím, jaké potíže a možné strasti toto roční období kočkám z našich stájí může připravit.
Stájová kočka: preventivní kastrace
O kočkách jsme už dlouho nepsali a přitom jsou to užiteční a nenápadní obyvatelé snad všech dobrých stájí. Mají tu smůlu, že je jich všude dost, nebo spíše moc, takže si jich lidé neváží. I proto apelujeme k zodpovědnému přístupu a kastraci – o ní bude dnešní článek z pera veterináře malých zvířat. Dozvíte se tam vše podstatné a součástí je i odkaz na instruktážní video z kastrace kocoura.
Ehm... kočka??!
Nad dnešním článkem si asi řada z vás zaklepe na čelo, ale věřím, že se najdou i tací, kteří jeho poselství pochopí. Je totiž o stájové kočce. Tenhle velmi nenáročný a zdánlivě nedůležitý tvor umí prokázat opravdu dobré služby, jak ale zpravidla zjistíte až ve chvíli, kdy o něj přijdete.