Devět důvodů, proč si odnést stájovou kočku domů do postele

17. 7. 2018 Gabriela Rotová Autor fotek: Gabriela Rotová

Už od pradávna s námi kočky sdílí střechu nad hlavou. Zabydlely se nejen v našich domech, ve stájích, stodolách a chlévech, ale mnohdy i v našich postelích. Člověk domestikoval desítky druhů zvířat, přesto ale kočka, pes a kůň mají mezi nimi zcela výsadní postavení. Nejsou jen majetkem, který vlastníme a užíváme, ale stávají se našimi blízkými a důvěrnými přáteli, našimi spřízněnými dušemi a občas i osobními psychoterapeuty.

Důvodů, proč mít kočku ve své stáji a případně i ve své posteli, je celá hromada. Pár z nich vám ale dnes, pro jistotu, připomenu...:)

Kočka, tvůrce našich vztahů?

Přátelství kočky je dar, který má, věřte nevěřte, hodnotu. Kočka, která nám projevuje náklonnost, dokáže i svojí pouhopouhou přítomností člověka pozitivně naladit a zlepšit mu náladu. Z některých zahraničních studií dokonce vyplynulo, že kočky mohou ovlivnit i mezilidské vztahy. Z výzkumu, který proběhl ve Velké Británii, zemi plné milovníků koček, byla získána přímo překvapivá data. 82 % britských žen uvedlo, že je více přitahují muži, kteří mají pozitivní vztah ke kočkám, a co víc, 90 % svobodných žen uvedlo, že muži, kteří vlastní kočku, jsou "hezčí a sympatičtější" než ti ostatní.

Vzhledem ke skutečnosti, že tyto údaje jsou ale poměrně snadno dostupné, ženy, které mají v plánu využít služeb seznamovacích agentur či internetových "seznamek", by měly být nadmíru obezřetné. Skutečnosti, že přízeň ke kočičím kráskám může být v očích žen bonusem, mohou nezadaní muži snadno zneužít! :)

Kočka jako domácí lékař?

Kočka může fundovaně zastat i funkci domácího lékaře. Kočky mají totiž schopnost léčit lidskou duši. Dle některých srovnávacích studií ovládají tuto roli kočky mnohdy i lépe než jejich rivalové, psi. Vzhledem ke skutečnosti, že veselá mysl je půl zdraví, není tedy radno vlastnictví kočky podceňovat!

Data z výzkumů, které se zaměřily na lidi trpící ztrátou milovaného člověka či blízkého příbuzného, naznačují, že fyzický kontakt s kočkou pomáhá lidem překonat ztrátu a snižuje jejich žal a zármutek. Majitelé koček také často uvádí, že mají dojem, že kočky jim pomáhají či pomohly lépe snášet psychickou a fyzickou bolest a to i dlouhodobě. Špatná zpráva, pokud trpíte alergií, ale jinak? Proč to nevyzkoušet, až budete ležet potlučení v posteli třeba po pádu z koně?

Kočka v boji proti osamělosti?

Kočka je prokazatelně jedním z nejlepších léků na osamělost. Nejen, že je skvělým a relativně nenáročným společníkem, ale jejich majitelé se v jejich společnosti cítí uvolněnější a mají tendenci více komunikovat. Majitelé koček v různých částech světa shodně uvádí, že se svou kočkou mluví často a rádi a to dokonce o věcech, o kterých by s jiným člověkem nikdy nemluvili.

Vysoké procento majitelů koček uvádí, a to bez ohledu na pohlaví, že mají se svou kočkou tak úzký a intimní vztah, že jim je schopna, po emocionální stránce, plně nahradit partnera. Pořekadlo, které hlásá, že nejlepším přítelem člověka je pes, dostává od majitelů koček "za uši". Že by tedy bylo možné, aby kočka strčila do kapsy celého psa? Co vy na to? :)

Kočka jako účinná medicína?

Už jsme se o tom zmínili, ale opravdu se zdá, že kočka léčí nejen lidskou duši, ale i jeho tělo. Některé zdroje totiž naznačují, že majitelé koček mají odolnější a zdravější kardiovaskulární systém. Z analýzy dat shromážděných při výzkumu osob, které vlastní kočku po dobu deset a více let, vyplynulo, že majitelé koček mají o 30 % nižší pravděpodobnost, že zemřou na infarkt nebo mozkovou mrtvici.

Dost možná tedy, že když se budete pravidelně mazlit se svou či sousedovic kočkou, uděláte pro zdraví svého srdce o poznání více, než kdybyste se vášnivě věnovali joggingu. Kontakt s kočkou snižuje stres, napětí a úzkost možná efektivněji než prvotřídní psychoanalýza. A kočka rozhodně je, v porovnání s ní, levnější a může být vždy snadno na dosah! Nemusíte se tedy objednávat. No řekněte, proč to nevyzkoušet? :)

Dokáže kočka změnit charakter člověka?

Srovnávací studie mezi majiteli psů a koček překvapivě prokázaly, že majitelé koček mají odlišné povahové rysy než majitelé psů. Jsou tišší, skromnější a introvertnější a zdá se, že jsou i vyrovnanější a méně manipulativní. Majitelé koček jsou prý také spolehlivější a důvěryhodnější.

Nelze se tedy nezeptat. Výběr domácího mazlíčka prozrazuje významná fakta o naší osobnosti, nebo nám naše kočka mění osobnost? Těžko říci, ale proč neuvěřit, že kočka z nás svou přítomností dokáže udělat lepšího člověka? :)

Kočka jako stavební kámen kvalitního života?

Zdá se, že by tomu tak mohlo být. Několik nezávisle vedených průzkumů veřejného mínění totiž odhalilo, že kočka má významný vliv na kvalitu našeho spánku. Majitelé koček údajně spí déle a lépe. Data shromážděná ve spánkových laboratořích tuto skutečnost dokonce doložila čísly. Celých 41 % osob vykazovalo lepší kvalitu spánku, když spalo se svou kočkou, než když spalo bez ní. Vysoké procento osob dokonce uvedlo, že kdyby měli volit mezi spánkem se svou kočkou a se svým partnerem, vybrali by si kočku. Kočka je prý totiž, na rozdíl od partnera, neruší, nýbrž uklidňuje! :)

Kočka jako prevence?

Kočka může být lékem nejen pro nás, ale i pro naše děti. Pokud totiž sdílíte domácnost s kočkami a očekáváte přírůstek do rodiny, není to komplikace, nýbrž významný bonus. Již dávno není novinkou, že pokud jsou novorozenci a malé děti v kontaktu s domácími zvířaty, výrazně to u nich snižuje pravděpodobnost vzniku a rozvoje alergií. A to nejen na zvířata samotná, ale i alergií na roztoče, prach a pyl.

Národní institut pro alergie a infekční choroby amerického ministerstva zdravotnictví zveřejnil výsledky šest let trvajícího výzkumu, který byl prováděn v domácnostech, kde od narození žily děti společně se dvěma a více psy či kočkami. Tento výzkum dokládá, že tyto děti měly, oproti dětem v domácnosti bez domácího zvířete či pouze s jedním zvířetem, o 66-77 % nižší pravděpodobnost vzniku a rozvoje alergie na běžné typy alergenů. A to rozhodně stojí za zamyšlení!

Kočka ... strážný anděl?

Přestože je stále běžně rozšířený názor, že kočky jsou rezervované a nemají hlubší vztah ke svému majiteli, realita je často jiná. Nejen kočky, které musely opustit svůj domov, ale i kočky, které zůstaly v domácím prostředí bez přítomnosti svého majitele, prokazatelně strádají.

Míra stresu "opuštěné" kočky je odvislá od jejího věku a intenzity vazby ke svému člověku, ale nikdy není zanedbatelná. Kočky vykazují snížený zájem o okolí, méně komunikují, více spí a omezeně přijímají potravu.

Až po té, co se jim majitel vrátí, se kočky začnou chovat obvyklým způsobem. Projevy náklonnosti kočky ke svému majiteli jsou individuální a vždy se v nich zrcadlí charakter kočky. Přesto i introvertní a úzkostné typy koček svůj vztah k blízkému člověku čitelným způsobem projevují, mají ho "rády" a vyžadují jeho přítomnost a zájem. Snad právě proto nejsou mimořádné zprávy o záchraně života člověka jeho kočkou.

Kočky jsou schopny, tak jako psi, upozornit na blížící se epileptický záchvat, na nebezpečí unikajícího plynu, oheň či jiné katastrofy. V posledních letech bylo provedeno mnoho studií, které shodně potvrzují, že kočky jsou extrémně citlivé i na změny naší fyziologie. Pokud se necítíte dobře a vaše kočka vykazuje nezvyklé chování, neměli byste tedy její varování podceňovat. Kočka totiž může být náš strážný anděl!

Dokáže kočka ovlivnit naši inteligenci?

Vztah kočky a člověka má mnoho podob a vzniká z mnoha důvodů. Zajímavé vysvětlení, proč někteří lidé preferují psy a jiní kočky, nabídl výzkum, který se uskutečnil v roce 2012 na univerzitě v Bristolu. Podle zde získaných údajů převažují mezi majiteli koček lidé s univerzitním vzděláním a lidé s vyšším IQ.

Samozřejmě, tyto výsledky mohou zrcadlit skutečnost, že inteligentní a vzdělaní lidé mají tendenci pracovat déle a více, a proto upřednostňují nenáročnější kočky před časově náročnými psy.

Není ale možné, že kočka zkrátka nabízí inteligentnímu člověku více, než by mu mohl nabídnout pes? Ba co víc. Není možné, že soužití s kočkou nás činí duchaplnějšími, pracovitějšími a inteligentnějšími? Kdo ví, vyzkoušejte to! :)

Podobné články

Pohled na kočku jakožto domácí zvíře se v posledních desetiletích pomalu ale jistě pozměnil. Přesto se ale mezi lidmi pevně drží klišé, které kočkám…

Když se řekne viróza, mnoho z nás si vybaví hrnek černého čaje, citron a pár dní v posteli. Sedm dní s doktorem a týden bez doktora možná uzdraví…