Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Lepší rovnováhou k lepšímu ježdění
Minulý týden vás zaujal článek Lisy Champion o správném držení těla. Navazujeme na něj cviky speciálně určenými pro jezdce, které vám pomohou v sedle i mimo něj. Možná budete překvapeni, nejedná se o běžnou cvičební sestavu. Lisa se zaměřuje nejen na protažení a pružnost, ale především na rovnováhu a srovnání naší přirozené křivosti. A začneme jednoduchým testem, jak na tom jsme.
Dokonalé držení těla... nejen na koni
Každý jezdec si přeje, aby při jízdárenské práci seděl rovně a elegantně, byl v rovnováze, efektivně působil na koně a jezdil stejně dobře na obě ruce. Ale jak se nám to daří? Lisa Champion vysvětluje, proč je to tak velký problém a co pro jeho odstranění (a také pro naše zdraví) můžeme udělat.
Jak pracovat u koní a nepřestat je milovat
Tento článek bude primárně o trenérech, cvičitelích a jezdcích. Ti všichni stejně jako my obyčejní koňaři také začínali z čirého nadšení, které ale často postupně přešlo do vyčerpání až vyhoření. Nemusí to tak být, ale je potřeba to řešit dřív, než bude pozdě. O své cestě (téměř) k vyhoření a zase zpět vypráví drezurní trenérka Karen Rohlf.
Když jezdec nemá svůj den – úrazy páteře
Po úrazech hlavy je nejobávanějším důsledkem nehody v jezdectví úraz páteře, zlomeniny obratlů a poškození míchy. Ve smyslu rčení „poznej svého nepřítele“ a pro lepší povědomí o první pomoci a následcích se dnes podívejme na úrazy páteře okem odborníka, MUDr. Zoltána Németha.
Když nás kůň kopne
Nechoď mu za zadek, neběhej mu za zadkem… to bývá jedna z prvních rad novým adeptům jezdectví, přestože školní koně, kteří stoicky zvládají nezkušené elévy, tuhle zbraň nevytasí – a nemělo by je to ani napadnout. Výraz „kopnuta koněm“ se však objevuje na urgentu v lékařských zprávách zas a znovu.
Chyby jsou skvělé – pomáhají nám jezdecky růst
Nejsme hrdí na chyby, které jsme udělali, ale na zkušenosti, které jsme díky nim získali. Zeptali jsme se lidí od koní na jejich „skvělé“ chyby, bez kterých by nebyli tam, kde dnes jsou. V článku se také dozvíte, proč koně chyby lidem odpouští a jak jezdec může transformovat svá selhání.
Ivona Pobežalová: Jóga a jízda na koni se nádherně doplňují
Ivona Pobežalová je majitelka ohnivého Španěla, ale i profesionální lektorka jógy a zdravotního pilates. Nejen o významu správného držení těla, dýchání i psychické a fyzické relaxaci si budeme povídat právě s ní.
Jak padat a nepadat z koně
Nestačí umět jezdit, musí se umět i padat, říká mexické přísloví. Vážně se můžeme naučit padat? Vždyť někdy se octneme na zemi a nemáme ani ponětí, jak se to seběhlo. Přesto je užitečné své tělo na případný pád připravit, protože riziko pádu ani zranění nelze u koní zcela vyloučit.
Sportovní podprsenka? Zásadní otázka
Při přípravě článku o sportovních podprsenkách se ukázalo, že jde o zásadní záležitost. Byť některé jezdkyně výběr podceňují, může významně ovlivnit požitek z jízdy i celý sportovní výkon. S redaktorkou časopisu Jezdectví se o své zkušenosti podělila osobitá Helena Konarovská, odbornice na spodní prádlo.
Bojíte se? Nevadí. Jen hlupák by se nebál!
Přestože jsme každý jiný, jedno je nám všem společné. A jen nečestní by tuto skutečnost popírali. Víme, co je strach a jaká je jeho síla. A to je nejen přirozené, ale také zdravé. Proč si tedy skutečnost, že nás strach ovládá, nepřiznat a proč s ním nebojovat. Nic totiž není nemožné! :)
Bezpečnostní vesty a přilby ve skokovém sportu… nová studie, nová doporučení?
Bezpečnostní helmy a bezpečnostní přilby jsou dnes již standardní součástí jezdeckého sportu. Parkurové skákání, všestrannost, vytrvalost – pro všechny soutěže v rámci těchto disciplín platí, že přilbu musí nosit všichni jezdci bez rozdílu věku, a to vždy, když sedí na koni v areálu závodiště. I při drezurních závodech je už bezpečnostní helma až na výjimku povinná pro všechny závodníky i další osoby, které se v areálu pohybují v sedle koní. Děti, jezdci na pony, junioři, mladí jezdci a U25 (= jezdci do 25 let) jsou dokonce povinni nosit bezpečnostní přilbu i při veterinární prohlídce.