Dokonalé držení těla... nejen na koni

31. 10. 2024 The Horse Magazine Autor fotek: The Horse Magazine, Michaela Purnochová

Každý jezdec si přeje, aby při jízdárenské práci seděl rovně a elegantně, byl v rovnováze, efektivně působil na koně a jezdil stejně dobře na obě ruce. Ale jak se nám to daří? Lisa Champion vysvětluje, proč je to tak velký problém a co pro jeho odstranění (a také pro naše zdraví) můžeme udělat.

Pro většinu z nás je z nějakého důvodu velmi těžké tohoto cíle dosáhnout a často skončíme tím, že svalujeme vinu na naše nebohé zvíře. To ono může za to, že je na jednu ruku ztuhlé, nechce se ohýbat doprava nebo doleva, stranovou práci dělá lépe k jedné ruce nebo neshromáždí cval na obě ruce stejně dobře. Ráda bych vám ukázala, že to není vždycky jen jeho vina.

gw

Proč většina z nás nemůže sedět víc rovně, být elegantnější, jít měkčeji s pohybem, být méně křivá a působit na koně efektivněji? Jednou z odpovědí je naše navyklé držení těla neboli posturální návyky. Shrnu to do jedné stručné a jasné věty: nemůžete očekávat, že budete sedět na koni rovně a vypadat skvěle, pokud celý zbytek dne stojíte a sedíte všelijak pokroucení.

Vyjmenuji vám tři hlavní posturální zlozvyky, které nám působí potíže na koni. Na prvním místě to jsou kulatá záda (zvětšené vyklenutí hrudní páteře, hyperkyfóza).

vge

Kulatá ramena, trochu vyvalené břicho, hlava lehce nachýlená dopředu a podsazený zadek - to všechno jsou příznaky tohoto problému. Kulatá záda jsou nejběžnějším posturálním zlozvykem při sezení a stání.

vs

Tím dalším je nadměrné prohnutí bederní páteře (hyperlordóza). Pokud máte tendenci sedět a stát s prohnutými bedry, bude to pravděpodobně váš problém. Týká se to především bývalých tanečníků, gymnastů, atletů a lidí, kteří byli jako děti velmi pružní.

Třetím posturálním zlozvykem je vychýlení do strany (křívení, skolióza). Většina z nás má sklony buď kulatit ramena, nebo prohýbat bedra a k tomu se ještě trochu kroutit do strany. Pokud se budete jeden den soustředit na to, jak se křivíte, pravděpodobně si všimnete, že máte sklony se pořád naklánět na stejnou stranu, odlehčovat stále stejnou nohu a nosit zátěž víc na jedné straně těla než na té druhé.

fqa

Další možností, kdy si můžete zkontrolovat pozici svého těla je, když řídíte. Máte sklony naklánět se nad volant a přístrojovou desku?

vs

Uvědomit si své posturální návyky je první krok k tomu je změnit.
Je důležité si uvědomit, že pokud se celý den křivíte, prohýbáte nebo kulatíte, velmi těžko se pak jednu hodinu denně, kdy jezdíte, dokážete najednou držet 'rovní a vzpřímení'. A pokud jezdíte koní za den víc, bude to ještě těžší, protože čím unavenější budete, tím víc se budete vracet ke svému vadnému držení. Důvod, proč nemůžete 'prostě sedět rovně', je prostý. Vadné držení vede ke svalové nerovnováze v těle. Pokud kulatíte ramena, svaly vepředu na prsou se zkrátí a ztuhnou, čímž táhnou vaše ramena do kulatého tvaru. Naopak, svaly na zádech vám zeslábnou, protože jsou neustále natažené a nevykonávají svou úlohu držet vás vzpřímeně. Když se křivíte do strany, svaly na jedné straně těla se zkrátí a ztuhnou víc než tytéž svaly na druhé straně. A dosaďte si do rovnice ještě fakt, že ježdění je dynamický sport a problém zhoršuje.

vf

Když zjistíte, že jste v sedle zborcení nebo se nakláníte na stranu, zatnete všechny svaly ve snaze sedět rovnější. To způsobí, že kůň se pod vámi přestane pohybovat tak ochotně a uvolněně a vznikne vzorec chování, který se velmi těžko rozbíjí.

Takže, dá se s tím něco dělat? Odpověď je jednoduchá. Zaměřte se víc na své držení těla. Každý den celý den si všímejte, jak sedíte a stojíte. Pokud jste instruktorem jezdectví, soustřeďte se na to, abyste při pozorování svých svěřenců nestáli zkřivení s hlavou nakloněnou na stranu. Uzavřete dohodu s kamarádem, svými dětmi nebo partnerem, aby vás upozornil pokaždé, když vás nachytá se bortit nebo křivit do strany. Seďte narovnaní s váhou rovnoměrně na obou sedacích kostech, ať jste u počítače nebo na jednání. Stůjte rovnoměrně na obou nohách a nesnažte se o nic opírat. V autě při řízení seďte rovně. Představujte si, že jste trochu vyšší a vzpřímenější, ale nesnažte se ramena tlačit příliš dozadu a dolů. To by způsobilo přílišné napětí a ztuhlost svalů horní části vašich zad. Jen mírně zvedněte středobod svého těla (v originále „centre dot", jedná se o bod v oblasti, kde končí hrudní kost mečovitým výběžkem - pozn. překl.) a temeno hlavy (moje trenérka krásně a příhodně říká „vytáhnout se za vlasy" - pozn. překl.). Dodejte svému držení hrdost, i když nesedíte na koni, a možná budete překvapeni, jak moc to ovlivní i vaše ježdění.

vs

Jako první krok ke zlepšení svého jezdeckého umění nemůžete udělat nic lepšího, než zlepšit si uvědomění, jak držíte své tělo. Ale abyste své tělo srovnali po létech posturálních zlozvyků a špatného držení, budete potřebovat znát a dělat ještě účinné protahovací a posilovací cviky. Mohu vám dát užitečné nápady v dalším článku.

Lisa Champion, Msc (vysokoškolský magisterský titul v oboru tělovýchovy a sportu), je mnohostranně nadanou instruktorkou a trenérkou, která pořádá přednášky, workshopy a semináře po celém světě a je i uznávanou autorkou.

Podobné články

Minulý týden vás zaujal článek Lisy Champion o správném držení těla. Navazujeme na něj cviky speciálně určenými pro jezdce, které vám pomohou v sedle…

Tento článek bude primárně o trenérech, cvičitelích a jezdcích. Ti všichni stejně jako my obyčejní koňaři také začínali z čirého nadšení, které ale…