Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Václav Staněk: Život mezi koňmi a kariéra v zahraničí
Václav Staněk, jeden z nejúspěšnějších českých jezdců, má za sebou bohatou kariéru, kterou strávil nejen na českých závodištích, ale i v zahraničí. V dubnu tohoto roku si Václav udělal pauzu od svých mezinárodních závazků a na celý měsíc se vrátil do České republiky. Během tohoto období jsme měli možnost s ním strávit čas a společně se ponořit do jeho světa s koňmi.
Spřežení, voltiž a vytrvalost – jak se oblékají jezdci těchto disciplín
Další tři zcela odlišná a naprosto jedinečná jezdecká odvětví, která obohacují jezdecký sport a činí ho naprosto výjimečným. Od klasického ježdění se v principu všechny tři disciplíny pochopitelně výrazně liší. Svá specifika tedy skýtá i jezdecký úbor určený pro tyto jezdecké disciplíny. Pravidla těchto disciplín nepopisují jezdeckou ústroj zdaleka tak dlouze a detailně jako například pravidla parkuru a drezury. Jako všude jinde i tady ale platí, že bezpečnost je na prvním místě.
Šaty dělají člověka. I jezdce
V předchozím článku jsme nakousli poněkud lifestylovější téma týkající se oblečení a vzhledu jezdců. Jeho smyslem bylo připomenout, že ježdění je hlavně o radosti, kterou tahle bohulibá dřina (nejen) v sedle způsobuje, ale také o důstojnosti, kterou si jezdectví jako sport nese. Pokud mu onu důstojnost chceme zachovat, neměli bychom na patřičnou ústroj zapomínat v žádném jezdeckém odvětví. Zvláště pak na závodní úrovni.
Ukaž mi, co nosíš, a já ti řeknu, jaký jsi jezdec
Jezdecký sport je neskutečně pestrý. Škála disciplín je obrovská a stejně tak obrovská je škála jezdeckého vybavení a oblečení. Společným jmenovatelem je v každém případě bezpečnost, kterou musí vybavení jezdce splňovat. Ústroj jezdce však nabývá na důležitosti, a to v přímé úměrnosti s tím, jak široká je nabídka jezdeckého oblečení. Nebo ne?
Sedlo musí sedět
Sedlo je nejdůležitější spojnice mezi koněm a jezdcem. Jen když optimálně pasuje, má kůň radost z pohybu. Špatně padnoucí sedlo může vést k nejrůznějším problémům, proto patří výběr sedla, související měření a hodnocení koně pouze do rukou odborníka. O této problematice si přečtěte článek z říjnového Jezdectví.
Na bílou všechny barvy dovoleny
Bílá barva má zásadní nevýhodu – fakt blbě se čistí. A druhou – konvenční bílá dečka na závody na ní opravdu nevynikne. Proti tomu stojí jedna výhoda – asi není barva, která by se k bílé nehodila. Pojďme se podívat, jaké kombinace můžete vyzkoušet na bělouše a jak odvážní si můžete dovolit být.
Ve znamení kontrastu
Pokračujeme v barvičkách a dnes se podíváme, jak nejlépe vyladit vraníky nebo hodně tmavé hnědáky… a podobně to platí i pro černé ryzáky. Jak napovídá titulek, tentokrát nás bude zajímat kontrast. Proč? Nu to je jasné, na hodně tmavé barvě nebude vypadat jiná tmavá barva dobře.
Ladíme zrz!
Je pátek, takže čas na nějaké odlehčení, zvlášť jestli vás také zmáhá jarní únava… dnes se tedy v našem miniseriálku podíváme na ryzáky. Poslali jste nám spoustu krásných a hlavně barevných fotek těchto „bohem poznačených“ koní, takže je vidět, že je máte rádi. Myslíme, že z fotografií níže si můžete udělat krásnou představu o tom, co se vám nejvíc líbí a co je pro vás naopak už moc.
Teď doopravdy: Jakou barvu na hnědáka?
Když jsme spouštěli soutěž s ManMatem, slibovali jsme, že vaše fotky nenecháme jen na Facebooku, ale ty nejpěknější vybereme do článků, aby ostatní čtenáři měli inspiraci, jak která barva bude na jejich miláčkovi vypadat. Kolem koní je tolik starostí a vážných věcí, že občas si člověk zkrátka musí udělat radost… třeba pěknou barvičkou. Začneme hnědáky… inspirujte se, jak je vyladit!
Základy bandážování
Bez ohledu na to, za jakým účelem bandážujete, existují správné a špatné způsoby bandážování koňských nohou. Tento článek zodpovídá nejčastější dotazy ohledně bandážování a ochrany nohou, tedy kdy a proč je používat, jak správně bandážovat, na čem přitom skutečně záleží a co je jen pověra. Schválně, motáte bandáže po nebo proti směru hodinových ručiček?
Drobnost, nebo tajná zbraň?
Když jsem četla, že podbřišníky jsou tajnou zbraní britského drezurního týmu, trochu jsem se nad tím usmála. Co chcete vymýšlet na podbřišníku, měl by být měkký, aby koně neodíral a jinak přeci jen drží sedlo, nebo ne? Nu jak se zdá, vymýšlet se dá leccos. Třeba různé anatomické tvary, inspirované výzkumy rozložení tlaku. Možná vás překvapí, co se dá na tvaru takového obyčejného podbřišníku vymyslet a jak může ovlivnit pohodu a také výkon koně.