Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Sliny… bezpečné nebo nebezpečné?

Pusinkujete a mrkvičkujete své čtyřnohé parťáky? Slinty sem, slinty tam vám nevadí? Jak se zdá, rizika skrytá uvnitř koňské tlamy není radno podceňovat. Nejnovější výzkumy totiž dokládají, že koňské sliny obsahují velké množství multirezistentních bakterií. Při úzkém kontaktu s koňmi tedy přece jen raději opatrně! A kousnutí? Ta se rozhodně vyplatí nepodceňovat!
Kůň rozpozná svého člověka podle fotky
Až příště pojedete na dovolenou, nechte svému koni ve stáji vaši fotografii. Proč? Protože ANO, pozná vás.
Jak moc jsme pro naše koně důležití?
Role, kterou přisuzujeme našim koním, se v posledních desetiletích zásadním způsobem proměnila. Koně už nejsou nosným pilířem společnosti v oblasti zemědělství, průmyslu, dopravy a ani válečnictví. Stali se našimi partnery, někdy i členy rodiny, a často nás víc než pracovní výkonnost zajímá kvalita našeho vzájemného vztahu. To s sebou ale zákonitě přináší otázky, které jsme ještě před nedávnem neřešili. Jak moc jsme pro naše koně důležití? Cení si nás? Jsou v naší přítomnosti rádi? Nedávno publikovaný mezinárodní výzkum určitá vodítka k nalezení odpovědí na tyto otázky nabízí. Doložil totiž, že dlouhodobý vztah mezi koněm a jeho majitelem významně snižuje stresové reakce koně v jemu neznámých situacích…
Je ocún jesenní pro koně bezpečný?
Prudce jedovatý ocún jesenní (Colchicum autumnale L., čeleď: Colchicaceae) je rostlinným druhem běžně se vyskytujícím na extenzivně využívaných travních plochách a není proto ničím výjimečným, že jeho listy a tobolky nacházíme v seně. To, zda kontaminované seno představuje pro koně nebezpečí, je tedy častým předmětem diskusí…
Jezdectví brzy jen pro majetné?
My všichni jsme se ke konci roku 2022 ocitli v nejisté situaci. Nervózně sledujeme geopolitické napětí, evropskou energetickou krizi, ekonomické dozvuky celosvětové pandemie. A navíc je tu inflace, která snížila reálnou hodnotu peněz i dalších peněžních aktiv. Obavy týkající se budoucího vývoje cen nás nenechají v klidu spát. A není divu. Snížení kupní síly peněz a nárůst cenové hladiny zboží a služeb totiž znamená, že za sto korun si zítra koupíme méně, než je tomu dnes. Co máme my – majitelé, chovatelé, provozovatelé areálů – očekávat? Máme se bát? Budou koně brzy koníčkem vhodným jen pro elity? Nebo to společně nějak ustojíme?
Je váš kůň schopný sebekontroly?
Výsledky studie doložily, že koně si jsou schopni odepřít pamlsek, aby později získali pamlsek, který je atraktivnější a „lepší“. Nový výzkum navíc naznačil, že schopnost sebekontroly může koním pomoci vyrovnat se s novým prostředím a neznámými situacemi.
Drezura a welfare…nepřehlédnutelný rozpor mezi teorií a praxí?
Také jste – alespoň někde a někdy – zaznamenali rozpor v tom, v jaké pozici nosí hlavu někteří úspěšní drezuráci a jak by ji podle všeho nosit měli? Rozporu mezi tím, jak se koně v obdélníku chovají a jak by se chovat měli? Šálí nás snad zrak? Potřebujeme si doplnit vzdělání, nebo je snad už nezbytně nutná dopomoc dioptrických brýlí? Ne. Nic takového. Uskutečněné výzkumy nám nabízí úplně jiné vysvětlení!
Všestrannost a bezpečnost…žhavé téma

Ještě jsme nestačili vymazat z paměti fatální úraz koně Allstar B britské jezdkyně Rosalind Canter na červencovém Světovém jezdeckém festivalu v Cáchách a už se zhmotnil další smutný příběh, který se týká všestrannosti. V průběhu terénní zkoušky finále Zlaté podkovy utrpěl kůň Lysyan, kterého sedlala Kristýna Přikrylová, tříštivou zlomeninu spěnkové kosti a musel být přítomným veterinárním lékařem uspán.
Krmit, nebo nekrmit před zátěží? Mýty jsou zbořeny!
Staré moudro velí: „Nekrmte koně před a po práci.“ Nejnovější výzkumy dnes ale v mnoha ohledech naše uvažování mění a posouvají, a to se týká i tohoto v praxi řádně zakořeněného pravidla. Koně bychom totiž před zátěží a také po ní nakrmit měli – jde jen o to, jak a čím.
Může být anglický plnokrevník úspěšný i mimo dostihový svět?

Anglický plnokrevník je ušlechtilý, inteligentní, rychlý a výkonný… Ocení ale tyto jeho plemenné atributy i sportovní a hobby jezdci? Může mít A1/1 naději i na jinou úspěšnou kariéru než na tu dostihovou? Koho jiného se zeptat než jejich jezdců a majitelů!