Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Je váš kůň schopný sebekontroly?
Výsledky studie doložily, že koně si jsou schopni odepřít pamlsek, aby později získali pamlsek, který je atraktivnější a „lepší“. Nový výzkum navíc naznačil, že schopnost sebekontroly může koním pomoci vyrovnat se s novým prostředím a neznámými situacemi.
Sítě na seno. Poškozují zuby koní?
Sítě na seno mají zpomalit a prodloužit příjem objemového krmiva a zabránit nadměrnému přírůstku hmotnosti u koní. Někteří majitelé koní se však obávají, že sítě na seno mohou mít negativní dopad na zdraví zubů. Nedávno publikovaná studie ale dospěla k jinému závěru.
Víte, jak vysoké jsou vaše výdaje za koně?
Majitelé a chovatelé koní by měli mít, tak jako všichni ostatní, schopnost vést rozpočet, rozhodovat o alokaci finančních zdrojů a zvládat různé životní situace i z finančního hlediska. Ale jaká je realita? Jsou lidé nakažení „equivirem“ v oblasti financí objektivní? Nebo mají tendence „nevidět neslyšet“, když jde o kombinaci milovaný kůň&rozpočet?
Prudké změny počasí – co na to koně?
Jeden den dvacet nad nulou, druhý den o dvacet stupňů méně. Kolísání atmosférického tlaku. Prudké změny počasí k zimnímu období patří. Jak se s tím vyrovnávají koně a opravdu výkyvy počasí způsobují zvýšené riziko koliky nebo zhoršení dušnosti?
Nechce váš kůň do přepravníku? Dost možná má pro své chování důvod!
Kinetóza je fyzický stav jedince, který vzniká v důsledku podráždění vestibulárního aparátu. Pejskaři tuto takzvanou nemoc z pohybu velmi dobře znají. Štěňata a mladí psi při cestách autem často nadměrně slintají a někdy i zvrací. Může se tento problém týkat i koní? Jak se zdá, souvislost mezi neklidem při transportu a projevy kinetózy existuje. Alespoň právě to naznačují výsledky nejnovějších výzkumů.
Zdravé hříbě? Neřízený volný pohyb!
Osteochondróza (OC) je jedním z nejčastějších a nejnebezpečnějších vývojových ortopedických onemocnění u koní. Jde o multifaktoriální onemocnění, mezi jehož hlavní rizikové faktory patří dědičnost, rychlý růst, mikrotrauma a případně některé nutriční faktory. Výsledky uskutečněných studií ale naznačují, že mimořádně významným faktorem rozvoje defektů chrupavky je i omezení pohybu hříbat během prvních několika měsíců jejich života nebo jejich nepřiměřená zátěž.
Může pohlazení koně zlepšit výsledek výcviku?
Ne vždy má kůň svůj den. Někdy je roztěkaný, jindy otrávený - a práce s ním vyjde vniveč. Jak může míra jeho klidu či rozrušenosti ovlivnit výsledky výcviku? A jak s tím souvisí hlazení místo poplácání? Emoce a psychika jsou mocné a složité, a to i u koní...
Fermentace ostropestřce pomůže koním vstřebat účinné látky
Vědecký tým z Agronomické fakulty MENDELU vyvíjí granulovanou funkční směs pro koně s ostropestřcem mariánským, která bude mít minimální obsah škrobu, ale zároveň dostatek esenciálních živin. Tato funkční směs bude inovativní z hlediska výživy koní, u kterých je vyšší příjem škrobu z různých příčin nežádoucí. Fermentace ostropestřce napomůže lepší stravitelnosti účinných látek, zároveň probiotickými a antioxidačními účinky zlepší imunitu zvířat.
Denisa Tichá: Baví mě uvádět nové poznatky do praxe
V roce 2022 získala Denisa Tichá se svým projektem Živý Uhlík hlavní cenu v programu EWA (Empowering Women in Agrifood), který podporuje inovativní podnikatelky v zemědělství. A právě s ní si – nejen o projektu, který se zabývá využitím rostlinného uhlíku v prevenci průjmů a schvácení kopyt u koní – budeme povídat.
Automatický podavač sena. Ano nebo ne?
Jak nejlépe dávkovat koním seno, obzvlášť ve volných chovech v zimních měsících, je velké a stále aktuální téma. Každý výzkum, který se touto otázkou zabývá, je proto přínosem. Čím více o dané problematice víme, tím optimálnější podmínky můžeme našim koním nastavit.
Do stáje vždy s úsměvem! A proč?
O tom, že byste se svými koňmi měli pracovat v harmonickém a přátelském duchu, nikdo nepochybuje. Že byste se ale měli plně soustředit i na emoce, které vyjadřuje váš hlas a mimický výraz obličeje, je ale poměrně překvapivé zjištění. Věříme, že po přečtení tohoto článku už budete chodit do stáje výhradně úsměvem od ucha k uchu!