Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Na pomoc našim volně žijícím ptákům
Mohlo by vám připadat, že s tématem "ptáci&zima" přicházíme tak trochu s křížkem po funuse. Ale není tomu tak... v lednu se citelně ochladilo, většina našeho území se ocitla pod sněhem a ptáci potřebují naši pomoc více, než kdy dříve. Globální změny klimatu jim totiž způsobují tak zásadní problémy, že naše pomoc nabývá na významu nejen v podzimních a zimních měsících, ale i na jaře a v létě. Dnes tedy o vhodné pomoci ptákům kolem našich stájí a jako bonus pár tipů, jak si za pár minut vyrobit nenákladná, funkční a přitom esteticky hodnotná ptačí krmítka.
Malí zimní hosté – a co dělají v létě
No ano, píšu to na poslední chvíli. I když... zima byla donedávna taková nezimní, takže ptačí droboť krmítka příliš nevyhledávala. V posledních týdnech se to ale změnilo. V takové době má člověk slušnou šanci uvidět druhy, které jinak nepotká. Takže se i zarazí: co je to za divného ptáka? Toho neznám!
Smrt čápat vyvolala vlnu emocí
Deštivé počasí minulý týden ve čtvrtek zapříčinilo úhyn posledního mláděte čápů na hnízdě v Dubném. Jistě nebylo jediné, ale je zde webkamera a o něm se mluví. U tohoto páru se tak navíc letos stalo již podruhé – o to větší vlnu lítosti mezi lidmi jeho smrt vyvolala. Nepříznivé počasí je nejčastější příčinou úhynu čapích mláďat. Další zahynou při vylétnutí z hnízda na sloupech elektrického vedení, otravou, na tahu, kdy jsou i loveni, atd.
Táto, mámo, já bych jed!
Musím tenhle díl uvést omluvou: je skoro bez fotek. Protože nemám potřebnou „nevyrušovací“ techniku – a fotografování ptačích hnízd s vejci nebo mláďaty (hlavně ty z ruky) považuji za zhovadilost. Porody anglických královen, jimž přihlížely desítky svědků, aby se předešlo dynastickým sporům, jistě nemohou být normou pro de facto identické chování mnoha „fotografů přírody“, lezoucích do keřů, po stromech či do rákosin za účelem získání úžasné fotky bezbranných mláďat a jejich vyděšené matky; hlavně aby měla šanci vyjít v časopisu (ovšem ne v každém, naštěstí) či nasbírat v facebooku mnoho áááchů.
Kdo doopravdy nosí jaro - a něco o kosech
Už to vážně začalo. Z různých koutů naší země pozorovatelé hlásí návrat potulných, či jen nedaleko zimujících druhů ptáků. Viděni (a slyšeni) byli špačci, některé druhy rákosníků, skřivánci… zkrátka je tu jaro se vším všudy. To, co lahodí člověčí duši a dává vědět, že zima má předsmrtné křeče a je (snad) konec pošmourným dnům, je ptačí zpěv. Poznáte, kdo vám právě zpívá?
O ptačím zákoutí a třech bláznech a o rehkovi s rezavým ocáskem
Známe to. Jinak se na závodech fandí cizím dvojicím, jinak těm z vlastní stáje nebo rodiny. Úplně stejně to funguje i všude jinde. Co člověk zná, o čem něco ví, to tak nějak přijal za vlastní a jinak se k tomu chová.