Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Nechte koně, ať jsou koňmi
Moderní kůň byl domestikován kolem roku 2200 př. n. l. v oblasti na sever od Kavkazu a v následujících staletích se rozšířil v Asii a Evropě. Může se nám to zdát dávno, z hlediska vývoje druhu to ale zas tak dávno není. Vědci proto apelují na sportovní jezdce, aby umožnili svým koním žít přirozeně. I olympijský kůň má totiž podobné potřeby jako jeho nedomestikovaný předek.
Muži nebo ženy? Jsou koně genderově spravedliví?
Co myslíte? Mohla by mít na chování koní a jejich vztah k lidem vliv skutečnost, že jejich jezdci a ošetřovatelé jsou příslušníky jednoho určitého pohlaví? Právě na tuto otázku se zaměřila nedávno publikovaná australská studie.
Nasedáte na koně z levé strany a proč?
Většina lidí nasedá na koně z levé strany. Pro jezdce zažitá a praktická záležitost, koně si zvyknou na všechno. Kdyby si však mohli vybrat, možná by někteří preferovali mít člověka po pravé straně a vlastně by se jim líbilo, aby jim vůbec nelezl na hřbet. Má to cenu vůbec řešit? Mnoho začátečníků se ptá, proč z levé strany. Nějak jim odpovědět musíme.
Když se koně zlobí, vztekají a žárlí
Valach žárlí. Když se ke mně přiblíží jiný kůň, tak ho odežene. Tohle už jsem nejednou slyšela i zažila. Lidé běžně připisují koním komplexní emoce a zvlášť ti, kteří se svými koňmi tráví mnoho let. Co na to vědci, fotograf divokých zvířat a trenérka kaskadérských koní? A co kdyby se výraz – mimika koně při sportu stal součástí hodnocení výkonu?
Jak je na tom váš kůň? Poradí si bez vás v obtížné situaci?
Jak jsou na tom naši koně, když dojde na řešení náročných rébusů? Jsou dostatečně inteligentní na to, aby byli schopni inovovat své praxí ověřené postupy? Inteligenci dnes již koním neupíráme. V popředí našeho zájmu je spíše otázka, na jaké úrovni jejich kognitivní schopnosti jsou...
Výcvik hříbat? Jednoznačně ano!
O tom, jaký management mají mít malá hříbata a odstávčata, se vždy živě diskutovalo a zřejmě i vždy diskutovat bude. I v této souvislosti totiž platí, že někdo rád vdolky, jiný zase holky. Některým prastarým chovatelským postupům ale dnes dává za pravdu i moderní věda... Zdá se totiž, že pokud necháme odstávčata růst jako dříví v lese, což se dnes v mnoha chovech preferuje, můžeme si zadělat na problém. Proutek je totiž opravdu snazší ohýbat, dokud je mladý! :)
Krokujete svého koně, a najednou je to ONO. Ten POCIT!
Pocit propojení, silného, ale neviditelného, mezi vámi a vaším koněm. Najednou víte, ŽE JE TO ONO. Cítíte to a víte, že váš kůň také. Je to trochu, jako byste byli propojeni jakýmsi nevysvětlitelným poutem, které z vás dělá jednu bytost.
Jak rozumět dynamice stáda
I v malé ustálené skupině mohou koně vykazovat chování, kterému my lidé ne vždy rozumíme. Proč ve chvíli, kdy kůň A dopije, stále brání koni B v přístupu k vodě? Nebo proč ryzák vyhledává blízkost druhého ryzáka, zatímco šimla odhání pryč? Tak, jak si stále více majitelů uvědomuje důležitost umožnit koním trávit čas venku a ve stádě, roste i potřeba lépe poznat a pochopit stádovou dynamiku.
Jak funguje stádo?
Výsledky mnoha studií uskutečněných v posledních letech naznačují, že vše, co se týká dominance ve stádě a jeho struktury z hlediska hierarchie, tedy vše, co, jsme si po celá desetiletí důsledně zapisovali za uši – jsou člověkem vytvořené koncepty, které by se neměly dominantně promítat do interakcí mezi člověkem a koněm.
Etologie jako vědní obor vznikla na přelomu 19. a 20. století. Etologie se zabývá studiem chování živočichů a snaží se rozkrývat smysl a význam ontogeneticky a fylogeneticky formovaných vzorců chování a vrozených a naučených modelů chování živočichů. Přestože se etologie zaměřuje především na studium chování zvířat v jejich přirozeném prostředí, u domestikovaných druhů zvířat se tento vědní obor zaměřuje i na výzkum chování zvířat žijících v zajetí či člověkem nastavených podmínkách.
Etologie koní jako samostatný obor
Etologie zvířat jako specializovaný obor se začala rozvíjet až v šedesátých letech dvacátého století. Etologové specializující se na výzkum chování koní koňští etologové se tehdy zaměřili na výzkum chování koní žijících bez kontaktu s člověkem a předmětem jejich zájmu se tedy stali v přírodních rezervacích žijící američtí mustangové a koně Převalského. Až koncem dvacátého století se koňská etologie zaměřila i na výzkum chování domestikovaných plemen koní.
Etologie koní se dnes primárně zaměřuje na pochopení modelů chování koní žijících v zajetí a úzkém kontaktu s člověkem. Cílem etologie koní je aplikace poznatků z pozorování a experimentů do praxe. Koně jsou chováni člověkem za různými účely, cvičeni různými metodami a ustajováni v různých podmínkách. Koňská etologie se snaží převádět vědecké poznatky do praxe tak, aby se zvýšila efektivita výcviku koní a byly zachovány požadavky na jejich dobré welfare.