Echinacea – nachový tip na problémy cest dýchacích

2. 12. 2023 Gabriela Rotová Autor fotek: Gabriela Rotová, Wikipedia

Ochrana a podpora fyziologických funkcí dýchacích cest našich koní je právě v těchto dnech častým tématem rozhovorů, které se vedou na dvorech jezdeckých areálů. Není divu, zima letos udeřila vybavená plnou polní a vše, co s ní souvisí představuje pro imunitní systém nelehké výzvy. Uchovat integritu organismu koní a ochránit je před útoky bakterií, virů a plísní může být v těchto klimatických podmínkách docela náročné. Tip, jak vyzrát na všechny ty malé „bestie“, se tedy rozhodně může hodit. 

Bezchybně pracující imunitní systém je nutným předpokladem bezproblémového chodu organismů našich koní. Bez imunitního systému, který funguje na 100 %, není zdraví, a proto ani sportovní výkon. Samozřejmě – existují faktory, které těžko ovlivníme. Genetické predispozice některých koní k problémům s dýchacími cestami lehce obelstít nelze. Podpora imunitního systému, a tak i obranyschopnosti organismu, ale v akutních stavech možná je. 

Pomoci nám v tom může i různorodé „barevné býlí“, které v létě kvetlo kolem našich stájí. Najdeme mezi ním totiž i překvapivě schopné bojovníky proti infekcím. A kdo je z této zelené armády v současné době rostlinou číslo jedna? Výzkumy ukazují, že naše tradiční byliny, jako je tymián, divizna, jitrocel, mateřídouška, proskurník, fenykl nebo plicník lékařský strčí do kapsy u nás dnes již dobře zabydlená „americká kolonizátorka“ třapatka nachová – Echinacea purpurea. Právě tato rostlina má totiž prokazatelně skutečně významné imunomodulační účinky a lze ji úspěšně využít především v prevenci a léčbě infekcí horních cest dýchacích.

Fenomén zvaný třapatka nachová, třapatkovka nachová (Echinacea Purpurea L.) 

Rod Echinacea pochází ze Severní Ameriky a je původní součástí flóry oblastí, kde se dnes rozkládají státy Arkansas, Missouri, Oklahoma a Kansas. Rostlina se přirozeně vyskytuje jak v rozlehlých suchých prériích, tak i v horských lokalitách a to až do výšky 1 500 metrů nad mořem. Indiáni echinaceu neboli „sluneční klobouk“ používali po tisíce let proti infekcím, k hojení ran i jako protijed při hadím uštknutí. Bohužel z tradičního bylinkářství domorodého obyvatelstva Severní Ameriky se nám, kvůli dramatickým dopadům souvisejícím s kolonizací tohoto světadílu, dochovaly jen zlomky. 

Novodobí osadníci dlouho o léčivých účincích „indiánské šišky“ neměli ani ponětí. To se změnilo koncem 18. století, kdy se její léčivé účinky začaly dostávat do širšího povědomí. První zmínky o této rostlině nalezneme v díle Flora Virginica, které vychází z terénních výzkumů britského botanika Johna Claytona (1693–1773). Právě z jeho poznámek mimo jiné vyplývá, že Echinacea byla již v této době využívána ve veterinárním lékařství především v souvislosti s léčbou infekcí kůže a otlaků od sedel. Zda toto její využití vychází ze zkušeností indiánů anebo je objevem novodobých osadníků, ale bohužel nevíme. 

Od 18. století až do objevení antibiotik ale byla Echinacea severoamerickou léčivkou číslo jedna. Léčilo se s její pomocí vše. Od otravy krve až po tyfus a záškrt. Do Evropy se třapatka ovšem dostala s „nálepkou“ rostliny okrasné a na své uplatnění ve farmacii si musela počkat až do 20. století, kdy začala být hojně využívána především v homeopatii. V současné době prožívá tato léčivka mezinárodní boom, pro své účinky je zapsána na národních seznamech léků mnoha států a pěstuje se na plantážích jak na severu a východě Afriky, tak i v Evropě.

Třapatka bledá – Echinacea pallida

Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Je to vytrvalá, i více než jeden metr vysoká bylina. Rostlina má přímou a drsnatě chlupatou lodyhu. Řapíkaté listy jsou kopinatě vejčité, chlupaté a na okraji pilovité. Její květní úbory nacházíme na koncích dlouhých lodyh. Tyto úbory jsou složeny z jazykových, nachových květů okrajových a z trubkovitých hnědých květů umístěných na květním lůžku. Třepatka kvete od července až do září a není příliš náročná na stanoviště ani půdní podmínky – roste na chudých, kamenitých, mírně kyselých půdách. Nemá ráda stín, vyžaduje plné slunce, vysoká tolerance k suchu.

Latinské jméno rostliny je odvozeno od řeckého slova echinos – ježek. Známe devět druhů rodu Echinacea, ale pouze tři, Echinacea augustifolia – třapatka úzkolistá, Echinacea pallida – třapatka bledá a Echinacea purpurea – třapatka nachová,se používají jako rostlinné léky. Účinné látky obsahuje jak kořen a listy, tak i květ, každá část i druh však má obsah specifický. Složení a množství léčivých látek totiž ovlivňují jak vlastnosti konkrétních rostlin a jejich druhů, tak i vlastnosti prostředí, v kterém rostlina žije – význam má klima, půdní podmínky, zdravotní stav rostlin i agrotechnické postupy uplatňované při jejich pěstování.

Léky obsahující Echinaceu je tedy třeba klasifikovat podle použitých druhů rostlin (Echinacea purpurea, E. pallida nebo E. angustifolia), zpracované části rostliny (kořen, horní části rostliny nebo celá rostlina) a způsobu zpracování. Komerčně nabízené přípravky obsahující Echinaceu se proto svým složením značně liší a je tedy důležité věnovat pozornost složení a kvalitě. Vybírejte tedy pečlivě, kriteria výběru by neměla ovlivnit cena.

Účinky a užití

Významné farmakologické účinky byly zjištěny v mnoha in vitro a in vivo studiích při využití exprimované šťávy z horních částí E. purpurea a pro alkoholové extrakty z kořenů E. pallida, E. angustifolia a E. purpurea. Seznam chemických látek obsažených v rostlinách rodu Echinacea je velmi dlouhý, ale farmakologie se zaměřuje především na látky, které mají imunomodulační účinky – v centru pozornosti je několik aktivních složek: polysacharidy, glykoproteiny, deriváty kyseliny kávové (kyselina cichorová) a alkamidy, echinacosid a echinacin B. Zájem vzbuzuje také onkolytická látka 1,8 pentadekadien echinacen.

Echinacea ve fytoterapii:

 • posílení imunity (obranyschopnosti) 
 • silné antibakteriální účinky, přírodní antivirotikum
 • hojení ran, ekzémy, zánětlivá kožní onemocnění – plísňová a bakteriální onemocnění kůže, reakce na bodnutí hmyzem


List a květ sbíráme v době květu, kořen, obsahující vysoké procento éterických olejů, pak na podzim, když je rostlina tři až čtyři roky stará. Echinacea ale není rostlinou vhodnou k sušení, protože při tomto procesu ztrácí svou účinnost. Preferují se proto extrakty, sirupy a masti vyrobené z čerstvých rostlin.

Ve vegetačním období ji můžeme zkusit koním bez obav nabízet v přiměřeném množství, ne vždy je ale, vzhledem k výrazné hořkokyselé chuti, dobře přijímána. Nikdy ovšem echinaceu nepodáváme koním dlouhodobě. Je třeba si uvědomit, že rostlinné drogy, na rozdíl od průmyslově vyráběných léčiv, jsou prakticky vždy směsí známých a neznámých sloučenin. Výhodou je, že vznik rezistentních kmenů mikroorganismů je při kontaktu s přírodními "léky" poměrně složitější než u látek chemicky snadno definovatelných. Nevýhodou pak skutečnost, že ne vždy jsou známy možné vedlejší účinky. K dlouhodobému podávání či experimentálnímu kombinování bylin tedy přistupujte s velkou obezřetností. Ačkoli je Echinacea považována za rostlinu s velkou rezervou bezpečnosti, některé studie upozorňují, že přípravky z třapatky by neměly být používány interně u lidí s autoimunitními poruchami. A tyto závěry bychom měli vztáhnout i na zvířata. Bezpečnost nebyla prozatím prokázána u gravidních klisen, takže i u této kategorie koní je rovněž na místě opatrnost.


Echinacea a koně

Třapatku koním tedy nepodáváme déle než šest týdnů. Její výrazný imunomodulační efekt by mohl působit kontraproduktivně. Při propuknutí akutního onemocnění horních cest dýchacích bylinu nasazujeme ihned – tedy při prvních příznacích a podáváme ji několik dní, a to několikrát denně (až 4x, 5x). Klinické studie prokázaly, že při brzkém nasazení zkracuje délku onemocnění a snižuje nepříznivé projevy probíhajícího onemocnění.

Velmi zajímavý je v této souvislosti výzkum, který se uskutečnil v Equine Research Center v kanadském Guelphu. V rámci studie byly sledovány a vyhodnocovány imunologické a hematologické důsledky zkrmování standardizovaného extraktu z třapatky (Echinacea angustifolia) zdravým koním. Tato studie byla provedena za účelem shromáždění potřebných údajů o účinnosti echinacey při stimulaci imunitního systému koní. U koní je používání Echinacey velmi rozšířené, ale kontrolovaných laboratorních výzkumů zaměřených na účinnost a bezpečnost ještě mnoho není.

V rámci tohoto výzkumu bylo jedné skupině zdravých koní podáváno placebo, druhé pak standardizovaný extrakt z třapatky, a to po dobu 42 dnů. Shromažďovány byly i údaje související s možnou reakcí na tento doplněk stravy.

Aplikace přípravku u koní prokazatelně zvýšila fagocytární schopnost izolovaných neutrofilů (neutrofilní granulocyt — typ bílých krvinek) a zvýšila počet periferních lymfocytů. Výsledky rovněž doložily, že Echinacea také stimuluje migraci neutrofilů z periferního oběhu do tkání. Doplněk Echinacey také zvýšil velikost a koncentraci periferních červených krvinek a koncentraci hemoglobinu.

Fagocytóza je schopnost buněk pohlcovat cizorodé částice, mikroby či poškozené buňky. Fagocytózy jsou schopné buňky podílející se na nespecifické imunitě organismu.

Studie vedla k závěru, že Echinacea účinně stimuluje imunokompetenci koní a rostlinný extrakt se u koní chová jako hematinikum – zvyšuje kvalitativní vlastnosti krve a zvyšuje hladiny hemoglobinu a počtu erytrocytů. Lze tedy očekávat zlepšení některých fyziologických parametrů – výkonu a odolnosti vůči stresu, který sportovní využívání koní často doprovází (transport, změna prostředí, tréninková zátěž).

I další studie přinesly obdobné závěry jako studie výše uvedená – třapatku tedy lze jako podpůrnou léčbu infekcí horních cest dýchacích u koní doporučit. Několik nedávno publikovaných studií rovněž prokázalo, že některé standardizované přípravky z této rostliny mají silné a selektivní antivirové a antimikrobiální účinky, její využití tedy zřejmě může být širší. Kromě toho přípravky vykazují i další imunomodulační aktivity, které zahrnují stimulaci určitých imunitních funkcí, jako je fagocytická aktivita makrofágů a schopnost potlačení prozánětlivých odpovědí epiteliálních buněk na viry a bakterie, které se projevují změnami sekrece různých cytokinů a chemokinů. 

Všechny tyto bioaktivity lze prokázat při necytotoxických koncentracích extraktu a zdá se, že jsou způsobeny spíše více složkami než jednotlivými chemickými sloučeninami, které charakterizují extrakty z Echinacey. Potenciální aplikace bioaktivních extraktů tedy zřejmě mohou jít nad rámec jejich tradičního použití. 

Echinacea stimuluje buňky imunitního systému a podporuje tvorbu přirozených protivirových látek a může pomoci i při poklesech činnosti imunitního systému souvisejících s působením stresu, a tak snižuje riziko vzniku a rozvoje infekcí. Echinaceu by mělo být možné, dle některých dalších studií, bezpečně kombinovat s dalšími bylinami, které mají na organismus podobné účinky – k takovým bylinám patří kupříkladu světlík lékařský (Euphrasia officinalis), řemdihák plstnatý (Uncaria tomentosa), kozinec blanitý (Astragalus memranaceus) nebo koprníček Porterův (Ligusticum porteri porteri).

Ve veterinární medicíně můžeme Echinaceu bez obav úspěšně použít i lokálně k boji proti kožním infekcím a dermatitidám. K dispozici jsou také homeopatické přípravky a květinové esence, které by mělo být možné použít v aromaterapii – zde ale chybí dostatek relevantních výsledků.  

Závěr

Nejen lidé, ale i koně bojují v průběhu roku s infekcemi, a proto každý majitel jistě přivítá možnost podpořit imunitní systém svých koní bezpečnými dary přírody. Bakterie a viry mají za daných klimatických podmínek pré a Echinacea může být, jak se zdá, skvělým a bezpečným nástrojem první pomoci. Když vaše koně cestují, mají náročný trénink nebo jsou v kontaktu s jinými koňmi v době šířících se infekčních onemocnění, určitě není od věci, pokud budeme mít extrakty z Echinacey při ruce.

Přestože většina z nás asi nemá s výrobou extraktů z čestvých rostlin mnoho zkušeností a musíme se tedy spoléhat na komerčně nabízené produkty, měli bychom třapatce dát šanci. Své místo by třapatky měly mít nejen ve žlabech koní, ale i kolem našich stájí. Patří k nektarotvorným rostlinám, které jsou cenným zdrojem potravy pro motýly, včely a další ohrožené druhy hmyzu. Ba co víc. Nejen, že patří k pokladům zelených lékáren, ale mají i hodnotu estetickou. Pohled na shluk těchto úžasných rostlin potěší v letních měsících nejen hmyz, ale i nás! :)

A pro odvážné ještě tip na výrobu tinktury a sirupu! Produkty vždy připravujeme z čerstvých rostlin či jejich částí. Pokud nestihnete vyrobit produkty v době vegetační, lze doporučit uložení čerstvých rostlin v mrazáku. Dle některých zdrojů mražení rovněž snižuje obsah účinných látek, ne ale tak dramaticky jako sušení.

Echinaceová tinktura

Alkoholovým základem (min. 60%) zalejeme čerstvě nasekané části rostliny v poměru jeden díl rostliny a tři díly alkoholu (na jeden litr lihového základu tedy asi 30 dkg čerstvé rostliny). Macerujeme tři týdny až jeden měsíc ve tmě a každý den protřepeme. Poté macerát zcedíme, přelijeme do uzavíratelné sterilované nádoby a uložíme na tmavé, suché a chladné místo. Takto připravenou tinkturu můžeme skladovat i několik let.

Echinaceový sirup

Čerstvě nasekané části rostliny (asi deset vrchovatých polévkových lžic) krátce (1–2 minuty) povaříme v litru vody a necháme vychladnout. Poté scedíme, přidáme šťávu z jednoho až dvou citronů a jeden kilogram kvalitního medu. Pečlivě promícháme. Na velmi mírném ohni zahříváme, dokud nedosáhneme sirupové konzistence. Přelijeme do sterilované nádoby a uložíme na suché, tmavé a chladné místo. Pozor, zaplísněný sirup nikdy nezkrmujeme. Změna barvy, pachu či konzistence rovněž nevěstí nic dobrého.

Pokud tedy nejste zkušený bylinkář a chcete mít jistotu, že Echinacea bude mít vysokou míru účinku, přece jen doporučuji sáhnout po standardizovaných přípravcích komerčních výrobců. 

Použité zdroje:

 • W O´Neill, S Mc Kee, A F Clarke: "Immunological and haematinic consequences of feedind a standardised Echinacea (Echinacea angustifolia) extract to healthy horses."
 • Hudson JB.J Biomed Biotechnol.: "Applications of the phytomedicine Echinacea purpurea (Purple Coneflower) in infectious diseases."
 • Stefano Cecchini, Mariateresa Paciolla, Anna Rocchina Caputo, Alfonso Bavoso: "Antioxidant Potential of the Polyherbal Formulation "ImmuPlus: A Nutritional Supplement for Horses."
 • Block KI, Mead MN.: "Immune system effects of echinacea, ginseng, and astragalus: a review."
 • Barnes J, Anderson LA, Gibbons S, Phillipson JD.: "Echinacea species (Echinacea angustifolia (DC.) Hell., Echinacea pallida (Nutt.) Nutt., Echinacea purpurea (L.) Moench): a review of their chemistry, pharmacology and clinical properties."
 • Zhai Z, Liu Y, Wu L, Senchina DS, Wurtele ES, Murphy PA, Kohut ML, Cunnick JE.: "Enhancement of innate and adaptive immune functions by multiple Echinacea species."
 • Josef Antonín Zentrich: Encyklopedie moderního bylinářství A - Ch, ISBN: 80-7336-389-5, rok vydání: srpen 2007
 • Hemgesberg, Hanspeter: Fytoterapie z přírody, Fontána 2006
Podobné články

Průměrná délka březosti klisny je 333 dní s odchylkou plus mínus patnácti dní. O embryonálním vývoji hovoříme do čtyřicátého dne březosti klisny. Od…

Vyhazování se u koní vyvinulo jako obranný mechanismus, který jim měl pomoci zbavit se predátora. Dnes už se běžný kůň s predátorem jen tak nesetká,…