Boty pro koně: Pasování bot v praxi

29. 11. 2024 Redakce Equichannel Autor fotek: Archiv redakce a Romany Dlouhé

Chcete pro svého koně boty, ale nevíte, jaké boty vybrat a co vše hraje roli při jejich výběru? Zkušenosti z praxe možná napoví! A proto jsme požádali tři majitele koní s botami, aby se s námi podělili o své zkušenosti.

Majitelka Saxíka, Mgr. Miroslava Pokorná (etolog, trenér ČJF), měla možnost poznat, kam až může vést trénink koní zaměřený pouze na sportovní výkonnost. Dnes se zabývá etickým tréninkem a rehabilitací koní a celostní přístup ji dovedl i k řešení kopyt.

Mgr. Miroslava Pokorná:Saxo Sol (alias Saxík) je devítiletý valach plemene anglický plnokrevník. Koupila jsem ho před třemi lety přímo z dostihové stáje, kde absolvoval úspěšnou kariéru překážkového koně. Saxík má závažný nález „kissing spine“ a vykazoval velkou bolestivost. Dnes je ale úspěšně zrehabilitován a jezdecky využíván bez omezení. Saxík byl kován od dvou let. Když k nám přišel, jeho kopyta nebyla příliš „funkční“. Měl velmi slabé chodidlo, dlouhé špice, takřka neexistující patky.

Saxik_při koupi.jpeg 

Už nějakou dobu se zabývám rehabilitací koní s různými zdravotními problémy. Když zkrátím celý dlouhý příběh: přišla jsem na to, co jinde věděli už dávno, že rehabilitace koně s jakýmkoliv problémem začíná u kopyt. Letos v létě jsem navázala spolupráci s Dr. Karin Leibbrandt, veterinární lékařkou a specialistkou na rehabilitaci koní. Karin na problematiku kopyt rovněž upozorňuje. Vlastně se jen stačí podívat na anatomii koně a uvědomit si, co vše se upíná na kopyto. K tomu musíme brát v úvahu fasciální systém a je nám jasné, že jakákoliv nerovnováha, či dokonce patologie kopyt, se propíše do celého těla.  Pokud nemáme funkční kopyto a dobrou rovnováhu kopyt, tak ani ten sebelepší výcvik nebude mít očekávaný efekt. 

Saxik_nyní s botami.jpeg

        Saxík v současné době, již s botami

Naše cesta k funkčním kopytům začala zhruba před půl rokem. Podle mých zkušeností rozhoduje o úspěšném přechodu k bosonožství několik zásadních faktorů. Jedním z nich je zajistit koni dostatek pohybu při zachování komfortu. A tady právě skvěle poslouží boty!

Z předchozích let mám zkušenost, že pasování bot se vyplatí věnovat pozornost a je rozumné si zavolat odborníka. Pokud se zvolí špatný typ či velikost, botky se mohou přetáčet či dokonce tlačit, případně odírat.

Jsem ráda, že máme možnost spolupracovat s paní Romanou Dlouhou, která botky pasuje a vybírá z mnoha typů bot. Každému koni totiž může vyhovovat něco jiného. Nejprve jsme si pořídili botky pro Saxíka pouze na předek. Nakonec jsme ale obuli i zadky a celkový projev se velmi zlepšil. Saxík je teď komfortní i v náročném terénu. Jezdíme ve všech chodech, v kopcovitém terénu, botky nekloužou ani na mokré trávě. Dnes je Saxík na jízdárně či v hale komfortní i bez bot, ale ze začátku jsme dávali botky i tam. 

Saxik_boty Floating a Flex Boots.jpg

        Boty Floating a Flex Boot

Mám pocit, že pokud se podaří udržet koně komfortního, tak práce/pohyb celou rehabilitaci kopyt značně urychlí. Cesta k funkčním kopytům je velmi komplexní. Musíme myslet na mnoho věcí, od managmentu ustájení, diety, dostatku celodenního pohybu, vhodného trimu až po botky. Protože holá pravda je, že pokud zujeme mnoho let kovaného koně, tak ten začátek bude těžký…

Saxík se poslední dobou extrémně posunul i ve svém jezdeckém výcviku. Jsem přesvědčená, že to bude i tím, že po půl roce usilovné péče začínají kopyta skutečně plnit svoji fyziologickou funkci.

Velké díky Romče, že nás na naší cestě podpořila a že to celé díky botám vůbec umožnila. :)

„Botičkářka“ Romana Dlouhá: U Saxíka jsem volila na přední pár končetin Floating Boot Sport. Tyto boty respektují biomechaniku kopyta. Nezasahují a ani nevyvíjí tlak nebo tření na žádnou z anatomických struktur, které vykonávají extenzní a flexní pohyby, když je kůň v pohybu. U zadních kopyt, kde má Saxík „buldočí nos“ , naopak perfektně sedly boty značky Flex Boot, které se díky své flexibilitě dokáží přizpůsobit i deformitám na kopytech a přilnou jako druhá kůže. Oba tyto typy bot jsou lehké okolo 400 g a nezatíží tak končetiny koně.“

Dalším koněm, jehož majitele jsme oslovili, je kříženec paint horse a araba Ronja.

Klisna se narodila v roce 2006 a ve vlastnictví majitelky je čtyři roky. U předchozího majitele klisna závodila ve western pleasure, u nynějšího majitele si vyzkoušela parkur, drezuru i vytrvalost. Před dvěma lety jí byla diagnostikována artróza v karpu na přední končetině. Pravidelně absolvuje bonharenové kůry, Bemer terapie a celoročně jsou jí podávána chondroprotektiva. K zutí podkov majitelé přistoupili z důvodu potřeby častější korekce kopyt. Jelikož ale Ronja chodí v náročném terénu Jizerských hor, a je citlivá při pohybu po kamenech, bylo třeba pořídit boty. Dříve používané boty Renegade Ronje s artrózou nevyhovovaly.

Ronja_Renegade.jpeg

        Boty značky Renegade

Vyzkoušely se proto plastové podkovy, kde ale opět vyvstal problém s potřebou častějších korektur kopyt.

Ronja_plast podkovy.jpeg

Majitelé tedy oslovili paní Romanu Dlouhou s prosbou o pomoc s výběrem bot. Ronje padly, a jejím potřebám vyhovovaly, boty značky Scoot Boots.

Ronja_boty Scoot Boot.jpeg

        Ronja v botách značky Scoot Boot

„Botičkářka“ Romana Dlouhá: „U Ronji bylo nejdůležitější vybrat boty s pružnou a tlumící podrážkou, která poskytne pohodlí kloubům a chodidlům v náročném terénu. Scoot Boot jsou díky své přilnavosti a skvělé trakci oporou i v horském terénu.“

Majitelka: „Boty splnily všechna naše očekávání. Snadno se nazouvají, zouvají a čistí. Pasování proběhlo k naší plné spokojenosti. Paní „botičkářka“ přesně věděla, které boty Ronje sednou, což se následně potvrdilo i v praxi. Vzhledem k plemenné příslušnosti Ronji jsou naše jízdy rychlé a dynamické. Botky ale drží jak přibité a perfektně chrání kopyto v našem horském terénu a to i při desítkách ujetých kilometrů. Ronja je kůň senzitivní a každé nepohodlí dá ihned najevo a díky tomu vím, že je v těchto botách spokojená. Další velké pozitivum je pro nás, oproti podkovám, i možnost častější korekce kopyt.“

Ronja_Scoot Boot.jpeg

        Ronja v botách značky Scoot Boot

Posledním, v botách obutým koněm, je čtrnáctiletá Metyna. Citlivá ryzá klisna plemene slovenský sportovní pony. 

Majitelka: S Metý se už nyní věnujeme spíše vyjížďkám a práci ze země. Metynka je vředař a velký stresař. Za tu dobu, co je u mě, se to ale výrazně zlepšilo a v jejím chování je vidět velká změna. Klisna je špatně krmitelná a udržet ji ve správné kondici je těžké, jelikož je velmi citlivá na cukry a všechny krmivářské změny jsou vidět na stavu a citlivosti kopyt. Nedávno jí byl potvrzen kissing spine v bederní oblasti, který negativně ovlivňuje funkci zadních nohou.

Jejímu stavu moc nepřispívají citlivé přední nohy, které odlehčuje, a tím ještě více zatěžuje zadní nohy. Celou dobu u mě je Metynka bosky. Zastávám názor, že podkovy až v nejhorším případě. Nad botami jsem uvažovala už delší dobu, protože pohyb po tvrdém a kamenitém povrchu jí dělal problém. Při příchodu větších zdravotních problémů jsem se rozhodla boty vyzkoušet, už jen z důvodu, aby Mety mohla více zatěžovat přední nohy a odlehčit problematickou záď. Očekávání jsem měla veliké a ani v nejmenším jsem nebyla zklamaná. Zkušenosti s botami jsem nikdy neměla, ale dost se o toto téma a welfare zajímám. 

Metý_Flex Boots.jpeg

        Mety v botách značky Flex Boot

Boty jednoznačně splnily účel. Kobyla začala správně rozkládat váhu a už se nemusí rozmýšlet, kam šlápnout. Přestala zkracovat krok a lépe se uvolní. Boty zvládají naše cesty do lesa, bahnité terény i kameny a také je využíváme při práci na jízdárně.

Metý kavalety_Flex barvy.jpeg

        Mety v botách značky Flex Boot

„Botičkářka“ Romana Dlouhá: „U Metý bylo třeba volit botky, o kterých nebude ani vědět, že je má na nohou. S její citlivostí a využitím byla volba jasná – Flex Boot, které fungují jako Barefoot boty. Metý se potřebuje cítit jistě při každém kroku, hmatat terén a při tom ulevit citlivosti kopyt. Naštěstí Flex Boot sedly i tvarově a klisna si po pár krocích zvykla na nový pocit a při zkoušení vyšlápla s nebývalou energií a radostí. Majitelka si ještě pohrála s barevnými doplňky a kobylku tak „vytunila.“ :)

Metý_Flex Boot_tyrkys růžová.jpeg

        Mety v botách značky Flex Boot

„Botičkářka“ Romana Dlouhá: Často ke mě přichází dotazy, jaké boty pro koně s rozměry kopyt xy vybrat. Na to ale nelze odpovědět a poradit na dálku. Boty je potřeba vyzkoušet, případně nastavit, dopasovat. Při výběru bot je délka a šířka kopyta jen vodítkem, v jakých velikostech se budeme plus mínus pohybovat. Z vlastní zkušenosti vím, že tabulky výrobců bot neodpovídají skutečnosti. Sama jsem si tyto tabuky, v rámci praxe, již trochu upravila a přepracovala. Přesto mám vždy s sebou alespoň o jednu velikost výš a níž ke zkoušení. Hlavní roli hraje tvar kopyta – zda je kopyto kulaté, oválné, jaká je výška patek, úhly, asymetrie, deformace. Na vysoké patky sice mohu obout i boty značky Renegade, vím ale, že lanko, které prochází patkových chráničem, bude ve špatném úhlu a bude se „lámat“. U málo vyvinutých patek naopak nebudou správně sedět boty značky Scoot Boot, kde nelze patkovou část upravit a proto budou boty v patkových valech velké. Zásadní pro výběr bot je i účel využití. Jiné botky obuji schvácenému ponymu v akutní fázi, který je potřebuje i 24/7, a v jiných botách bude běhat vytrvalec desítky kilometrů týdně.“

Romana Dlouhá

Po úspěšném absolvování zahraničního kurzu pasování bot se naplno věnuje svým klientům – koním a jejich pohodlí. Neváhejte ji kontaktovat na telefonním čísle 739 300 695 nebo emailu info@pasovanibot.cz. Navštívit můžete také webové stránky www.pasovanibot.cz .

Podobné články

Vánoční svátky a konec kalendářního roku jsou dny sváteční. Někteří se na ně chystají plni elánu a nadšení, jiní vidí spíše honičku a povinnosti.…

Koně zvyklí na plnou pastvu mohou mít v zimním období nedostatek živin. Kdy potřebují nutriční podporu?