Boty pro koně: Odzvonilo podkovám?
Je to tak jednoduché? Zvoní podkovám hrana? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dnešním rozhovoru s „botičkářkou“ Romanou Dlouhou z Pasování bot pro koně.
Boty jistě jsou zdravou alternativou ochrany bosých kopyt koní. Myslíte ale, že podkovám již opravdu “odzvonilo”?
To je dobrá otázka. I když jsem zarytý bosonožec a i já sama nosím barefoot boty, myslím, že podkovám neodzvonilo. Doba ale pokročila a je třeba mít hlavy otevřené. Dříve se koně využívali převážně k práci na poli, v lese nebo jako dopravní prostředek. Při tak vysoké pracovní zátěži docházelo k přílišnému opotřebení kopyt a proto bylo třeba kopyta chránit. Tehdy ale ještě nebyly k dispozici materiály jako plasty, high tech polymery, termoplastické polyuretany a tak dále a jediná možnost proto byla okout železnou podkovou. Fungovalo to do jisté míry dobře, ale doba pokročila a my nyní již víme, jak funguje kopyto, co je kopytní mechanismus a jak důležitá je krevní pumpa kopyt pro celý metabolismus koně. Koně jsou dnes využívání převážně k rekreačním účelům, sportu a jako miláčci, společníci. Jejich majitelé jsou již poučení a vědí, jak důležitý je správný management pro zdraví koně. I management ustájení má alternativy. Mnoho koní se dnes volně pohybuje na trecích či pastvinách s přístřešky a pohyb si řídí sami. Otevírají se dveře s novými pohledy na welfare koní a proto je rozhodně na místě přemýšlet i nad kopyty koní.
Pamatuji ještě doby, kdy se oddíloví koně vždy na podzim zouvali z podkov. Byl konec sezóny, kopyta si odpočinula, zregenerovala a samozřejmě ve hře byla i finanční stránka věci. Další nespornou výhodou zimy bez podkov je zlepšení pohybu na sněhu, kdy se netvoří nášlapy, v bahně se neztrácely podkovy a na zledovatělém povrchu bosé kopyto neklouzalo tak jako kovová podkova. Nakovalo se opět před hlavní sportovní sezónou a kopyta se tak dařilo udržet zdravější. Dnes lze toto přechodné období zvládnout v pohodě a komfortně právě díky botám. Boty nemusí být jedinou a správnou možností pro vaše koně, ale je to další možná alternativa k železným, plastovým či kompozitním podkovám, pokud kůň nemůže být z jakéhokoliv důvodu čistě na boso.
Boty ovšem nepomáhají jen při přechodu z podkov na boso.
Určitě ne. Moje služby často využívají i koně celý život bosí, kteří jsou citliví na tvrdém povrchu nebo na kamínkách, mají větší obrus kopyt než je žádoucí a kopyto nestíhá dorůstat a adaptovat se na danou zátěž nebo povrchy. Samozřejmě často obouvám i koně schvácené, ať v chronické nebo v akutní fázi laminitis. Zde je třeba podpořit chodidlo, ulevit od bolesti, snížit tak stres koně a zlepšit pohybový vzorec. K tomuto účelu využívám i terapeutické podložky, které poskytují úlevu od bolesti. Podložky snadno vkládají do boty a lze je používat opakovaně. Boty mohou pomoci i při artrózách, kdy na rozdíl od železné podkovy tlumí a odpruží nárazy. Velmi si botky tedy pochvalují i starší koně s artrotickými změnami, kostnatěním chrupavek a bolestivostí kloubů. I zde lze komfort ještě vylepšit vhodně zvolenými podložkami.
Z uvedených výhod čerpají i koně ve vyšší zátěži, jako jsou vytrvalecké disciplíny nebo skokový sport. Dle pravidel ČJF lze dnes boty využít i v soutěži, samozřejmě vždy za souhlasu hlavního rozhodčího. I v zápřahu si libují kopyta obutá v botách. Právě díky tlumení otřesů a snížení obrusu kopyt zvládají koně pohodlně i delší tratě po silnicích a cestách.
Velkým přínosem jsou boty i pro koně s podotrochlózou či koně se slabými chodidly, kdy z otlaků vznikají velmi bolestivé abscesy, které je nutné následně řešit s veterinárním lékařem. Tomuto se lze s botami vyvarovat.
Mnohdy vše stojí a padá na finanční stránce věci. Jaká je životnost bot? Vyplatí se do nich investovat?
Na to není samozřejmě jednoznačná odpověď. I tady si dovolím srovnání s podkovami. Někteří koně mají co překování nové podkovy a u jiných je lze použít ještě jednou. Vše se odvíjí od četnosti zátěže, ujetých kilometrů a velmi důležitý je i povrch, po kterém se s koněm pohybujete, kamení versus tráva. Velkou roli hraje i hmotnost koně a stavba těla. Má kůň rovný postoj, „šmajdá“, tahá špice? Poníkovi na občasné procházky s dětmi přírodou vydrží boty samozřejmě mnohem déle než chladnokrevníkovi v zápřeži na zpevněných cestách.
Jako příklad mohu uvést velmi oblíbené americké boty značky Renegade. Zde výrobce uvádí životnost cca 500 až 600 mil tedy přibližně až 960 km. Z mé osobní zkušenosti mohu říci, že v tomto případě životnost tomu, co uvádí výrobce, odpovídá. Navíc lze po prochození podrážky vyměnit pouze spodní část. Další skvělé boty Scoot Boot z Tasmánie též na svých stránkách uvádí životnost 600-700 mil, tedy 1 000 km, stejné číslo najdete i u španělských bot Floating Boots a finských Flex Boots.
Řekla bych, že běžný rekreační jezdec na teplokrevném koni, který chodí 5 krát v týdnu na 1-2 hodiny do terénu, kde musí přejít kamenité cesty a pohybuje se i v lese a na loukách, má boty zhruba na dva roky. Pokud si tedy spočítáte cenu kování za dva roky a cenu bot, pak se zcela jistě boty několikanásobně vyplatí i přes vyšší vstupní investici. Samozřejmě se v průběhu používání může nějaká část boty poškodit. Kůň se lekne, uskočí a botu třeba přišlápne. Obvykle ale lze objednat náhradní díl a botku opravit. I s tím svým klientům vždy ráda pomohu.
A co tedy považujete za největší přínos bot pro koně?
Výrobci při konstrukci bot vycházejí z přirozených vlastností kopyt bosých koní, respektují biomechaniku koňského kopyta a pohyb koní. Kladou důraz na vynikající přilnavost na většině povrchů tak, aby byly boty snadno použitelné, a přesto bezpečné, i v náročných podmínkách. Využívají k tomu nejmodernější technologie a materiály. Směsi polyuretanu a vysoce odolného přírodního kaučuku, high-tech polymery, termoplastické polyuretany a jejich směsi s Cordurou. Díky těmto materiálům jsou nyní moderní boty velmi odolné, lehké, pružné, prodyšné, nenasákávají vodu a snadno se s nimi manipuluje. Čištění a nandavání není o nic složitější než například kamaší. Boty tedy mají mnoho nesporných výhod a důkazem je velký zájem o moje služby napasování bot.
Největším přínosem mé služby je ale řešení problémů přímo u klienta. Vím, jaké jsou v tuto chvíli nejlepší dostupné možnosti na trhu s botami. Ušetříte si tak frustraci a zahlcení informacemi, opakované zkoušení různých typů bot, oděrky a zranění vašeho koně, či ztrátu nepadnoucích bot.
Moji klienti jsou lidé, kterým skutečně záleží na zdraví a pohodlí svého koně, lidé, kteří už hledali boty sami na internetu nebo bazaru, něco vyzkoušeli a neuspěli. Lidé, co chtějí přejít na boso nebo jejich koně nelze ze zdravotních důvodů kout. Rekreační jezdci, co jezdí jen sporadicky a kůň bývá na kamenitých cestách citlivý, nebo naopak koně v zátěži, kteří mají větší obrus kopyta. Miluji svoji práci. Je úžasné, kolik majitelů koní svým miláčkům zajistit komfortní a bezbolestný pohyb a to i když koně již ani jezdecký využívají, ale chodí s nimi třeba jen na společné procházky. Boty pomáhají rehabilitovat, změnit pohybový vzorec a tím zlepšit i stav kopyt.
Romana Dlouhá
Po úspěšném absolvování zahraničního kurzu pasování bot se naplno věnuje svým klientům – koním a jejich pohodlí. Neváhejte ji kontaktovat na telefonním čísle 739 300 695 nebo emailu info@pasovanibot.cz. Navštívit můžete také webové stránky www.pasovanibot.cz .
První část rozhovoru s Romanou Dlouhou naleznete zde.
A příště se podíváme na konkrétní případy, kde boty pomohly.
Galerie
Je váš kůň schopný sebekontroly?
Výsledky studie doložily, že koně si jsou schopni odepřít pamlsek, aby později získali pamlsek, který je atraktivnější a „lepší“. Nový výzkum navíc…
„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní
Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné…