Až pětkrát rychlejší sklizeň obilí, revoluční zemědělské stroje vynálezce McCormicka

21. 4. 2020 Vojtěch Hubálek

S příchodem průmyslové revoluce byla namáhavá ruční práce nahrazena stroji, což se následně projevilo i v zemědělství. Náhrada namáhavého ručního kosení luk, pastvin či lánu s obilím vedlo k vzniku první mechanizace. V červenci 1831 se datuje původ vynálezu první úspěšné mechanické sekačky (zvané sekáč). Srovnání této mechanické kosy proběhlo s výsledkem, že stroj sklízí obilí pětkrát rychleji a potřebuje mnohem méně úsilí než muž s ruční kosou nebo srpem, což znamenalo tehdy revoluční pokrok v zemědělství.

Mezi první zemědělské stroje patřily prstové koňské sekačky či vazače na samovazech, jimž důmyslnou konstrukci vtiskl americký vynálezce Cyrus Hall McCormick (15. 2. 1809 –13.5. 1884). Následně vybudoval budoucí strojírenské impérium International Harvester Company (dnes součást koncernu CNH).

Celý článek přináší Agroportal24h.cz: Až pětkrát rychlejší sklizeň obilí, revoluční zemědělské stroje vynálezce McCormicka

Podobné články

Zajímá vás, jak probíhá restaurování kulturních památek, jakými principy se řídí, jaké jsou používané postupy a technologie? Pak jste srdečně zváni…

Deník

Koňskými spřeženími, kočáry a řemesly žije v sobotu 23. a v neděli 24. července zámecký park v Čechách pod Kosířem. Hostí devatenáctý ročník akce…