Články
Zde vidíte seznam všech článků.
Články podle oboru:
- PR novinky
- Nezařazené
- Volný čas
-
Sport a závody
- Informace o závodech koňských spřežení
- Parajezdectví
- Dámská sedla
- Pólo
- Pony sport – jezdecké talenty, závody a další
- Skijöring
- Neoficiální soutěže
- Všeobecná sdělení
- Skokové ježdění
- Jízdní lukostřelba
- Reining
- Vytrvalost
- Všestrannost
- Drezurní ježdění
- Western & Rodeo
- Světové jezdecké hry
- Working Equitation
- Džigitovka
- Dostihy info - dostihoví koně, závody a další
- Klusáci - klusácké dostihy, koně a další
- Olympijské hry
- Voltiž
- Výcvik koně a jezdce
- Zajímavosti
- Zdraví koně a jezdce
- Chov koní a etologie
- Chladnokrevníci
Seriál Biomechanika ježdění a drezúry má konečně obrázky!
Od spuštění nového systému až do dnešního dne se v seriálu americké autorky Nancy Nicholson, Ph. D. nezobrazovaly obrázky, čímž toto ojedinělé dílo ztrácelo na hodnotě a zcela postrádalo svůj smysl. Konečně mohu všem zájemcům s radostí oznámit, že ztracené obrázky jsou na svém místě! Protože vše jsem vyťukávala ručně stručně odkaz po odkazu, může se stát, že jsem nějaký obrázek, video nebo odkaz přehlídla; prosím proto všímavé čtenáře, aby mě upozornili na diskusním fóru o Equichannelu a já to mohla co nejdříve opravit. Přeju pěkné čtení!
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce. Část 27. - Testy učení a sociální inteligence
Pokud zrovna dnes nemáte potřebu jít jezdit, nevadí, můžete se se svým koněm zabavit jinak. Stačí trochu šikovnosti, něco fantazie a máte postaráno o plodné a zajímavé odpoledne či celý den.
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 24. - Klasické ježdění a kruhy
Na dvou stopách nemusíme pracovat pouze na dlouhé stěně nebo diagonále. Kruhy nebo čtverce jsou jízdárenské figury, na kterých své koně přiježďovali už staří mistři klasického jezdeckého umění.
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 23. - Ustupování na holeň, dovnitř plec a poloviční překroky
Ustupování na holeň, poloviční překroky či cvik dovnitř plec mají nesporný význam pro drezurní přípravu (nejen drezurního) koně. Souhrnně těmto cvikům říkáme práce na dvou stopách a Nancy Nicholson nám k nim podá svůj komentář.
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 22. - Prostupnost
Podle drezurních pravidel je prostupnost takový stav koně, kdy jde na obě ruce rovnoměrně, uvolněně a poslušně, reaguje na jezdcovy pomůcky pobízející dopředu, do stran i vydržující. Prostupnost je rozhodující vlastnost dobře přiježděného koně.
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 21. - Přechody mezi chody
Jezdit přechody tak, aby byly plynulé, okamžité, aby v nich kůň neztrácel rovnováhu, není tak snadné. Základem je fáze podpěru diagonálního páru končetin a správné načasování pobídky - a samozřejmě také stupeň fyzické i psychické trénovanosti koně.
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 20. - Základy přechodů: přechody a shromáždění
V klasickém ježdění jsou přechody mezi chody nedílnou součástí rozvoje pohybových schopností koně. Přechody jsou také základem pro zdokonalení jeho shromáždění a výrazu pohybu.
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 19. - Letmý přeskok ve cvalu
Protože cval je chod asymetrický, tedy při cvalu na levou ruku vykonávají končetiny koně jiné pohyby, než při cvalu na pravou ruku, není změna směru ve cvalu tak "jednoduše" proveditelná, jako například v kroku nebo klusu. Pokud změníme ve cvalu směr, můžeme si vybrat z několika možností: buď nic neuděláme a budeme pokračovat v kontracvalu, nebo přejdeme do klusu či kroku a nacváláme na opačnou nohu, nebo si "přeskočíme", tedy provedeme letmý přeskok či letmou změnu cvalu. Drezurní letmá změna cvalu má svá specifika a svá pravidla a kůň ji musí umět provést na pokyn jezdce ve správnou chvíli správným způsobem. MVDr. Dominika Švehlová
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 18 - Shromážděný a střední cval
Na první pohled se shromážděný a střední cval od sebe liší rychlostí i prostorností cvalového kroku (skoku). Existují však i další rozdíly, kterých si méně zkušené oko nemusí hned všimnout.
Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce: Část 16 - Obvyklý cval
Na úvod dnešního povídání o cvalu bych ráda řekla na vysvětlenou pár slov: Cval je asymetrický chod, což znamená, že během jednoho pohybového cyklu (tedy cvalového kroku neboli cvalového skoku) opíšou pravé končetiny jiný pohyb, než končetiny levé. Proto existuje pravý cval (tedy na pravou ruku) a levý cval (na levou ruku); proto, když chceme ve cvalu změnit směr, musíme pokračovat v takzvaném kontracvalu nebo přejít do klusu či kroku a znovu nacválat na správnou nohu nebo provést letmý přeskok.