Biomechanika ježdění a drezúry - Atlas jezdce. Část 26 - Pár pohledů do mysli koně

O drezúrním ježdění, o pohybu koně a působení jezdce jsme si již řekli dost, zamysleme se však nad tím, jaké jsou psychické schopnosti koně.

Tento videozáznam ukazuje něco, co může být hloupým trikem zvířecích miláčků. Avšak poté, co se nabažíte pohledu na tyto dva koně, můžete se ze záznamu něco naučit.

Video zde - 1,25 MB

Všimněte si, že ryzák (Vulkan) dělí svoji pozornost mezi pamlsky, které házím jeho kamarádovi (Max, který umí chytat hozené pamlsky), a mě, tedy osobu, která tyto pamlsky hází. Svoji touhu po pamlsku dává najevo flémováním ("usmívání se", kdy kůň odkrývá vomeronazální orgán; je to chemoreceptor, který je uložen v nosní přepážce nebo ve stropě ústní dutiny obratlovců). Flémuje v tomto případě spíš proto, že za to dostane odměnu, než aby - jako v přírodě - mohl prozkoumat nové vůně.

Všimněte si, jak Vulkan celou dobu jedním okem a stejnostranným uchem sleduje svého kamaráda Maxe a druhým okem člověka. Je schopen vše zkoordinovat tak, aby zabránil druhému hodu pamlsku k Maxovi, přitom však neustále sleduje OBA pamlsky - svůj i Maxův.

Umíš zkoordinovat své mentální i fyzické činnosti, jako Vulkan na tomto záznamu? Myslíš si, že takový talent je důležitý pro zvíře, které je ve volné přírodě loveno predátory a které utíká ve stádě? Takové chování je pravděpodobně zajímavým příkladem toho, co všechno koně dokážou.

Pokud to aplikuješ do drezúry, je třeba si uvědomit, že při ježdění je tvůj kůň schopen jedním okem / uchem sledovat okolí a přitom zůstávat myslí / tělem při tobě a vykonávat tvé požadavky. V každém případě je kůň schopen rozdělit svoji pozornost a koordinovat signály, které do jeho mysli přicházejí z mnoha zdrojů; v drezúře s tím souvisí výrok: "pozornost a důvěra".

Odkazy, které se zabývají pocity koní a jejich vnímáním:
Horse Handling And Riding Guidelines, Part I: Equine Senses
Preliminary investigation of equine learning and memory
Conceptual Understanding

Nancy Nicholson, Ph.D.

MVDr. Dominika Švehlová


Pozn. redakce: Odkaz na stránky Dr. Nancy Nicholson naleznete v každém díle v úvodní hlavičce, kliknutím na název zdroje.

Podobné články

Od spuštění nového systému až do dnešního dne se v seriálu americké autorky Nancy Nicholson, Ph. D. nezobrazovaly obrázky, čímž toto ojedinělé dílo…

Pokud zrovna dnes nemáte potřebu jít jezdit, nevadí, můžete se se svým koněm zabavit jinak. Stačí trochu šikovnosti, něco fantazie a máte postaráno o…