Je váš kůň na akcích vystresovaný? Tipy na uklidnění

2. 5. 2024 Alexandra Beckstett Autor fotek: The Horse, pixabay Zdroj: The Horse URL zdroje: thehorse.com
Vystresovaný kůň je mnohem lekavější a citlivější na podněty a není bezpečný pro sebe ani pro okolí
Vystresovaný kůň je mnohem lekavější a citlivější na podněty a není bezpečný pro sebe ani pro okolí

Koňařské akce jsou něco, na co se všichni těšíme a netrpělivě odpočítáváme dny v kalendáři. Nemůžeme se dočkat, až vyjedeme ven a ukážeme, co umíme na kolbišti. Ale pro naše koně to může být zdrojem stresu a nejistoty... Co s tím?

Ze závodního prostředí nemůžeme odstranit kompletně stres, ale můžeme aspoň něco udělat pro snížení hladiny stresu, což je důležité z hlediska welfare koní a bezpečnosti lidí. Doktorka Carissa Wickens, odborný asistent a specialistka na koně z fakulty velkých zvířat University of Florida, uvádí, co koně na akcích vlastně stresuje.

Před a během akce jsou následujícími stresory pro koně:

  • transport na místo
  • oddělení od jeho domácího stáda
  • neznámé prostředí
  • zvýšená aktivita a ruch
  • změna v režimu koně, včetně toho, že tráví více času v boxe

Hladina stresu spojená s těmito faktory závisí na zkušenosti koně, délce transportu, umístění ustájení na místě a tak dále.

equestrian-4426776-960-720.jpg

Proč bychom se o to měli starat?

Z hlediska welfare by se majitelé koní měli zajímat o to, že jejich zvířata zažívají akutní stres, nebo ještě hůře, chronický stres.

Nějaký stres je normální a akceptovatelný, ale jak říká doktorka Carissa Wickens: „Pokud se rovnou zapojujeme do dění, aniž bychom aklimatizovali naše koně na nové prostředí ve snaze minimalizovat stres, může se u koně objevit chronický nebo dlouhotrvající stres, který může mít škodlivý efekt na zdraví koně, jako např. snížená imunita nebo žaludeční vředy.“

Vystresovaní koně jsou často mnohem reaktivnější a vzrušivější na akcích, takže se mohou chovat nevhodně a představovat bezpečnostní riziko nejen pro sebe, ale i pro jejich okolí. Na opačném konci spektra kůň v chronickém stresu může „vypnout“.

Doktorka Carissa Wickens upozorňuje také na to, že: „Stres se postupem času nemusí projevovat nutně jako špatné chování, ale koně se stahují do sebe a nepodávají tak dobré výkony. A kromě toho, že se necítí tak dobře, jak by mohli, koně se mohou přepnout do módu „naučené bezmocnosti“, když se nemají jak jinak vypořádat se stresujícím prostředím. To je samozřejmě extrém, ale musíme být opatrní. Pozorovat, jak naši koně reagují na závodní prostředí, je velmi důležité.“

Jak tedy redukovat stres koně?

Ať už jako jezdec nebo ošetřovatel, můžete podniknout něco pro to, aby se váš kůň cítil dobře a předvedl se jak má, a přitom budete všichni v bezpečí.

Napřed koně zvykněte na cestování na akce

Krátké cesty do různých míst prospějí tomu, aby kůň viděl nová místa a zvykl si na to, než ho vezmete na velkou akci. Doktorka Carissa Wickens doporučuje koně brát napřed na malé akce po místních stájích.

Postupně koně berte ze stáje do jiného prostředí, aby potkal jiné koně a poznával nová místa, ale přitom o nic nešlo. Dejte mu šanci se aklimatizovat na prostředí akcí, dokud vám o nic nejde a nejste pod tlakem. Pokud nejste vy nebo váš trenér sami vystresovaní, protože se jedná o něco velkého, kůň pravděpodobně nebude také tak vystresovaný.“

Jestliže váš kůň není zvyklý na ustájení, natrénujte si pobyt v boxe nejprve doma!

U koní, kteří jsou zvyklí být venku, můžete doma začít trénovat postupné navykání na boxové ustájení. Dejte jim šanci si na to zvyknout napřed v domácím prostředí.

stall-.jpg

Redukce stresu z transportu

Připravte koně na transport správně, zvláště před cestami, které trvají déle než čtyři hodiny. Stres z transportu může vést ke snížení imunity, respiračním problémům a žaludečním vředům. To zahrnuje i to, že kůň je už uvyklý na cestování. Studie [Schmidt et al., 2010] zjistila, že koně potřebují aspoň deset cest, aby si zvykli na transporty. Dále je nutné, aby měl kůň během cesty přístup k píci a po příjezdu mohl sklonit hlavu, k pročištění nosních cest od částic (kůň stojí během transportu uvázán, takže nemůže sklonit hlavu), které se nahromadily během přepravy. Doktorka Carissa Wickens dodává: „Jakmile se dostanete na místo, krmte koně ze země, aby měli hlavu v přirozené pozici při žraní a mohli si pročistit dýchací cesty. Popásání na ruce také pomůže, když koně na místě nedáváte do boxu.“

Minimalizujte separační úzkost

Pokud je váš kůň ze stresu z toho, když je odveden od stáje nebo z výběhu, trénujte krátké období odloučení, než ho vezmete na akci. Někdy může doprovázející kůň zmírnit stres, ale jindy to naopak může problém zhoršit, protože pokaždé, když jednoho z koní vezmete na soutěž, odloučení vyvolává další stres. Jak poznamenává doktorka Carissa Wickens: „Pokaždé když jednoho z nich vezmete pryč, vyvolává to stres a ještě je to eskalováno o separační úzkost. Rozdělit koně po příjezdu je to, co mohu doporučit, aby nebyli v jedné stáji a neviděli se.“

Podpora gastrointestinálního systému

Abyste redukovali riziko rozvoje žaludečních vředů vyvolaných transportem a stresem, zeptejte se vašeho veterináře na suplementy nebo léčebnou prevenci žaludečních vředů předtím, než pojedete na akci. Ujistěte se, že váš kůň má stálý přístup k senu, to pomůže jednak redukovat riziko žaludečních vředů, zabránit riziku nudy i zprostředkovat „únik od závodního ruchu“ kolem koně. Jak říká doktorka Carissa Wickens, zapojení koně do přirozeného procesu chování – žraní – pomáhá redukovat stres. 

Zabalte si s sebou vlastní jádro a píci, abyste nenarušili trávicí systém vašeho koně. Vezměte si s sebou také vodu a nebo ochucovadlo do vody na místě akce (koně ovšem na ochucovadlo zvykněte doma), abyste povzbudili pitný režim koně.

horse-4411099-960-720.jpg

Klidné chvíle

Doktorka Carissa Wickens také doporučuje, abyste koni umožnili pravidelný únik z rušného prostředí. Berte je ven na ruce na procházku nebo popást. Nebo najděte nějaké klidnější místo, kde můžete lehce popracovat nebo olonžovat. Něco, co můžete dělat v klidu a kůň se uvolní.  

Dopřejte koni pohyb

Pamatujte, že na akci stráví váš kůň mnohem více času v zázemí, než v domácím režimu. I když je doma zvyklý na to být ustájen, nemá svůj každodenní režim tréninků a vyjížděk. Vašemu koni tak může prospět normální práce, než jenom zahřátí na opracovišti před soutěží. Vezměte ho na procházku nebo ho na chvíli olonžujte, abyste zredukovali nervozitu.

lonzovani-.jpg

Nechtějte po koni příliš

Ujistěte se, že je kůň dobře připraven na to, co po něm chcete. Jak říká doktorka Carissa Wickens: „Ujistěte se, že jdete soutěž na odpovídající úrovni a ne obtížnější, než na co je připraven, fyzicky i mentálně. To byste po něm chtěli něco, na co není připraven. A neučte koně něco nového přímo na závodech.

Bohaté prostředí

Zvědaví a hraví koně mohou benefitovat z toho, když si mají s čím hrát. „Pokud jsou zvyklí na to mít hračky ve svém boxe nebo výběhu, vezměte jim s sebou jejich oblíbené hračky, aby byli na akci co nejvíce jako doma a mimo soutěž mohli zaměstnávat hlavu.“

Vše sedí?

Ujistěte se, že sedlo, uzdění sedí dobře a kůň je nasedlán a naužděn správně (mj. jestli nemá příliš utažený nánosník), takže není riziko, že by kůň byl v diskomfortu. „Koně se méně stresují a předvádí lepší výkon, pokud se cítí dobře a v pohodlí.“

Uklidňující doplňky

Pokud se váš kůň stresuje i přesto, že se snažíte stres redukovat skrz management, můžete zkusit nějaké doplňky, které jsou povolené i pro soutěže, jako např. magnézium nebo tryptofan. „U některých doplňků je předpoklad, že budou mít uklidňující efekt, ale nejsou pro to dostatečné vědecké důkazy. Některé z nich by ale mohly být užitečné, pokud je spojíme s přípravou koně na závodní prostředí a stres. Ovšem nedoporučuji spoléhat se na tyto doplňky, aniž byste napřed koně nepřipravili správně na soutěž. Čtěte návody a buďte opatrní. Nespoléhejte se na to, že to podáte koni v den soutěže a vše tím vyřešíte. Zkoušejte to déle, abyste si mohli být jistí, že účinkují, jak mají.“  

Buďte sami klidní

Vaše úzkost může ovlivnit koně. „Součástí nervozity a stresu koně je také jezdec. Máme důkaz, že koně umí vnímat náš srdeční tep. Pokud nám rychle buší srdce a stresové hormony se vyplavují, koně to vnímají a přenáší se to na ně.“  

Čím více se budete snažit být relaxovaní a v klidu, tím lépe. Naučte se techniky jak zvládat stres, např. dýchací cvičení nebo meditaci, kterou můžete praktikovat i na soutěžích.

horse-965582-960-720.jpg

Závěrem

Vezměte v úvahu, čemu všemu kůň čelí, když jede na soutěž: transport, jiné sociální vazby a podněty, změna režimu. Snažte se zminimalizovat stres, aby se váš kůň mohl co nejlépe předvést. „Nějaká míra stresu z neznámého prostředí je v pořádku z hlediska koňského welfare, ale naším cílem je minimalizovat úroveň stresu přípravou koní a férovým tréninkem v kombinaci s managementem koně před a během soutěží. Když to budete tak dělat, pomůžete tím koni se cítit dobře fyzicky i psychicky a pomůže vám to zůstat v bezpečí jak na zemi, tak i v sedle.“

Podobné články

Vědci se pustili už i do zkoumání samotného výcviku koně. Květnatá slova a přirovnání, která jsme zvyklí v souvislosti s ježděním či obecně výcvikem…

Dnes už je, alespoň v určitých kruzích, téměř kacířstvím pronést nahlas větu: „Chci na noc box.“ Jak se ale zdá, zas až taková nestoudnost to podle…