Jezdectví - nejkratší cesta k invaliditě?
Kdo nepadá, ten nejezdí, hlásala drsná škola starých koňáků. Protkána příběhy, nad kterými jsme se váleli smíchy, nebo nám lezl mráz po zádech. Do smíchu mi nebylo, když mi mohutná klisna s poetickým jménem Najada roztříštila bérec, přesto jsem zapadla před třiceti lety do vcelku nijak hrozivé statistiky o úrazech v jezdectví. Dnes je situace jiná. Koní přibývá…
Statistika nuda je...
má však cenné údaje. V našem tématu budou spíše varující. Bohužel u nás přesná čísla o úrazovosti v jezdectví nejsou, i když pojišťovny mají o svých klientech přehled. Nedělám si však iluze, že by se na práci záchranné služby v naší republice podílelo jezdectví v diametrálně odlišném měřítku než v Evropě.
Čerstvá studie o úrazech v jezdectví ve Švýcarsku z roku 2011 (Bianchi G, Brügger O, Niemann S. Unfälle im Pferdesport in der Schweiz) řadí jezdectví v úrazovosti sportů na desáté místo - ovšem v případě rozdělení úrazovosti podle pohlaví se u ženské části sportujících ocitá jezdectví na druhém místě po lyžování. Logicky - feminizace jezdeckého sportu je záležitost probíhající napříč kontinenty. U mužů je v čele tabulky z podobných důvodů fotbal, na druhém místě lyžování.
Co se týče věku, je ve Švýcarsku nejvíce zraněných ve věkové kategorii od 25 - 29 let (muži 440 a ženy 3560 úrazů za období 2004-2008 - údaje pojišťovny UVD). Mezi nejčastější úrazy patří poranění ramenního pletence a paží, dále naražení, podvrtnutí, zlomeniny.
Smrtelné úrazy
Údaje této švýcarské studie od 1. ledna 2000 do 31. prosince 2010 dokládají průměrně tři úmrtí ročně - nejčastější obětí je žena 30-39 let nebo muž 50-59 let. V 80 procentech byl příčinou úmrtí pád z koně.
V Německu byly v roce 2003/2004 publikovány údaje o úrazovosti jezdeckého sportu. Číslo 30-40 tisíc úrazů souvisejících s koňmi a jezdectvím ročně odpovídá oblíbenosti koní a počtu aktivních jezdců. Alarmující je ale fakt, že 40 procent těchto úrazů připadá na dívky ve věku do 14 let, což znamená 12 000 úrazů ročně u dětí, které s jezdectvím teprve začínají. Přes polovinu těchto úrazů se přihodí „na zemi" - tedy při manipulaci s koněm - vodění, čištění a ošetřování (www.pferdundreiter.wordpress.com).
V letech 1991 až 1999 byla v USA provedena studie (NEISS - National Eletronic Injury Sureillance System), zaměřená na úrazy vzniklé v souvislosti s koňmi. Celkový počet hlášených úrazů dosáhl počtu 599 732 tis. Nejčastěji poraněnou částí těla byla dolní polovina trupu, následovalo poranění hlavy, horní poloviny trupu, ramene a zápěstí. Nejčastější věkové zastoupení zraněných jezdců bylo od 25 - 44 let.
Úrazy u koní se také zabývala zpráva Fakultní nemocnice v Motole, Klinika anesteziologie a resuscitace 2.LK UK a IPVZ (Blažek D., Pavlíček P., Havelková Š., Mixová D., Dlask K.), která má (k mému zděšení) název „Hipoterapie - zdroj potěšení nebo příčina dětských úrazů?" Zaujal mě údaj ze zdroje J.R.Silver - Spinal Cord(2002) 40,264-271 doi:10.1038/sj.sc.3101280:
K nehodě motocyklisty dochází každých 700 hodin, k úrazu jezdce na koni dochází každých 350 hodin, jízda na koni je tedy 2x nebezpečnější než jízda na motorce.
A víte, že pád ze cválajícího koně způsobí zrychlení hlavy na 100-300g, přičemž už 80 g stačí, aby došlo k fraktuře lebky?
Další „hodinová" statistika je opět ze zdroje Spinal injuries resulting from horse riding accidents, J. R. Silver - Spinal Cord(2002) 40,264-271 doi:10.1038/sj.sc.3101280, kde se uvádí:
- nezávisí na věku, ale dovednostech a zkušenostech
- závisí na způsobu jízdy
- 1 úraz na 100 hodin rekreační jízdy
- 1 úraz na 5 hodin amatérského skákání přes překážky
- 1 úraz na 1 hodinu soutěže všestrannosti - cross country
Pozn. k úrazům ve všestrannosti - v roce 2009 se v Anglii konala konference Eventing National Safety Office a zde bylo konstatováno, že riziko během cross country je tak vysoké, že dochází k pádu jednoho z pěti jezdců a jednoho z patnácti koní. Mezi lety 1997 - 2008 zemřelo v důsledku pádu 37 jezdců. Z toho 25 úmrtí při pádu s koněm. K nehodám dochází nejvíce během závodů nejvyšší obtížnosti, kde je nutná přítomnost zdravotní záchranné služby. K většině pádů v téhle disciplíně pak dochází v důsledku shození jezdce koněm (25 %), odmítnutí koně skočit překážku (23 %), uklouznutí a pád koně (17 %).
Jedním z nejznámějších případů je kolize na překážce v rámcové soutěži na Mistrovství ve všestrannosti Německa, kde na druhé překážce kůň zůstal viset předníma nohama a svou jezdkyni, zkušenou 32letou Tinu Richter-Vietor, katapultoval ze sedla. Ta na místě pádu svým zraněním i přes okamžitý zásah lékařů podlehla.
Zajímavý je také údaj o prostředí - pouze 12% úrazů se stane při organizovaném sportu - na závodech. Ostatní jdou na vrub péče o koně - pošlapání, kopnutí, rekreace.
V SOU Chuchle bylo v roce 2007/2008 zaznamenáno 22 úrazů - nejčastěji při vodění, sedlání, postrojování, podkování, kopnutí v boxe.
Co se týče hipoterapie podle zprávy FN Motol, jsou zde uvedeny dvě kazuistiky končící úmrtím. V jednom případě byla pacientka ke koni přivázaná (!) provazem, kůň se splašil a několik desítek metrů ji vláčel. Ve druhém případě byla sedmiletá dívenka kopnuta do lýtka a do zad, svému zranění také později podlehla - u těchto kauzuistik není pochyb o selhání odpovědných osob.
Koně na silnici
Podle statistiky British horse society došlo v roce 2010 k 65 silničním nehodám, ve kterých byl účastníkem jezdec na koni. Devět z nich skončilo úhynem nebo utracením koně, ve dvou případech zahynul jezdec. BHS považuje tyto údaje za značně podhodnocené - viz.
http://www.bhs.org.uk/About_Us/Equestrian_Statistics.aspx
Prozíravou aktivitou BHS je jejich odkaz www.horseaccidents.uk.org, kde by se měly sbíhat zprávy o jezdeckých nehodách. Tím získá smysluplné „tvrdé" údaje a statistiky, které by měly být měřitelným důkazem pro argumenty na opatření pro zvýšení bezpečnosti jezdců v provozu u institucí, které mají k těmto opatřením kompetence.
Evening Mail ve Velké Británii vyhlásil den 12. října roku 2002 jako Národní den bezpečnosti koní a bezpečnosti na silnicích. Heslem pro motoristy je míjet koně z dostatečné vzdálenosti a pomalu a nedělat nečekané nebo hlasité zvuky.
Příčiny úrazů v jezdectví
Bezpečnostní výstroj je čím dál kvalitnější - proč se podíl jezdeckého sportu na počtu sportovních úrazů nesnižuje?
- dostupnost koní i pro lidi s nedostatečnými zkušenostmi
- podceňování výchovy koní - tolerance zlozvyků, náznaků agresivity
- „úzké" jezdecké zkušenosti - je příliš mnoho jezdců jen jednoho, někdy nekorektně přiježděného a vychovaného koně - chybí kontinuální oddílová výchova
- výcvik je placený - pro spokojenost platícího klienta provozovatel často nemá zájem zvyšovat nároky a trénovat i situace, na kterých jezdec získává zkušenosti
- podceňování rizika - vidíme to dnes a denně - jezdce bez přileb, vlající na koni, kterého nemají pod kontrolou, jízda na koních bez výcviku, nejhorší je kombinace špatný jezdec nebo jezdecký laik a nepřiježděný nebo zkažený kůň
- jízda navzdory strachu z ježdění na určitém koni nebo obecně - častý jev, ze strachu není jezdec uvolněný, neadekvátně koně omezuje, což vede k odporu koně a kolizím (chybí vhodní školní koně)
- sezónní ježdění - s koňmi, kteří přes zimu odpočívají a mají minimální možnost pohybu, jezdec vyrazí na jaře bez přípravy do terénu
- nezájem o vlastní fyzickou kondici - nadváha, koordinace, nerozhýbanost
- alkohol
- u starších, zkušených jezdců neochota nosit přilbu a další bezpečnostní výstroj mimo závody, kde je předepsaná pravidly
- nedostatečná péče o výstroj koně - prasklé otěže, třmenový řemen apod.
- neohleduplnost okolí - spíše neznalost než úmysl
- neovlivnitelné faktory - extrémní změna počasí, neohleduplnost okolí, útočící pes atd.
Prevence
- korektní výcvik jezdce
- vhodný kůň k jezdci (velikostí, temperamentem, schopnostmi)
- odpovídající výstroj jezdce, ochranné pomůcky
- schopnost posoudit momentální podmínky pro určitou jezdeckou aktivitu (trenér, technický delegát, veterinář, zdravotní nebo psychický stav jezdce)
- výstroj koně - dobřa pasující, nepoškozená
- režim ustájení
- kontinuita práce s koněm
- zkušený trenér
- zdravotní stav koně odpovídá zátěži
- zdravotní stav jezdce odpovídá zátěži - např. při 40 stupních ve stínu je dobré hlídat si hydrataci nejen u koně
- umět říci NE - nevyhovět přání začínajícího jezdce, pokud si nejsme jisti, že to zvládne
- výchova koní
Výše uvedené faktory bezpečnosti jsem nečíslovala - každý může být tím spouštěčem nešťastné události.
Jak jezdectví zaměstnává chirurgii u nás, jsem vyzvídala u staniční sestry Hany Išové z jednotky intenzivní péče na chirurgickém oddělení v nemocnici v Novém Městě na Moravě.
Jak často se s úrazy u koní ve své práci setkáváte a o jak závažná zranění jde?
V naší malé okresní nemocnici i přes polohu na Vysočině se nesetkáváme s úrazy od koní tak často. Průměr ročních příjmů je asi 5 pacientů za rok. Jedná se především o ženy a dívky. Nejčastějším poraněním jsou otřesy a zhmoždění mozku, zlomeniny lbi, obratlů a méně častěji zlomeniny končetin.
S jakými příčinami úrazů u koní se nejčastěji setkáváte - vede sport, rekreační jezdecké aktivity nebo manipulace s koňmi (případně jiné)?
Především jsou to manipulace s koňmi a následky pádů především při rekreačních aktivitách, méně ze závodů.
V jaké věkové kategorii jsou pacienti a jaké pohlaví převládá?
Převládají především osoby ženského pohlaví a zvláště mladé ženy do 40 let a dívky od 15-25 let.
Setkala jste se s tím, že jsou úrazy u koní opakované u stejných pacientů?
Ano, to není neobvyklé.
Ano, to není neobvyklé - zkuste si počíst na zdejších diskuzích. Co jezdce nutí i po vážných úrazech znovu se vyhoupnout do sedla a znovu zamířit mezi červený a bílý praporek? Jak překonat strach? To už je námět spíš pro psychology a pro článek Katky Lipinské v některém z dalších dílů.
Téma měsíce jistě není příliš optimistické, na druhou stranu bychom neměli zavírat oči před realitou. Kůň je silné a rychlé zvíře vybavené instinkty, které může být v kontaktu s nezkušeným člověkem nebezpečné. Nárůst počtu koní a zájemců o ježdění na jedné straně a nedostatek zkušených jezdců, trenérů a ošetřovatelů na straně druhé má své logické následky.
Osvícená BHS již letos nabádala chovatele, aby velmi zodpovědně zvážili, zda své klisny budou zapouštět. V současné době je v Anglii 12 000 koní v nouzi. Narůstající počet koní v Anglii neodpovídá počtu lidí, kteří jsou schopni se o ně odborně starat. I nad tím je dobré se zamyslet.
V jezdectví však bude docházet k úrazům i v případech, kdy s koňmi manipulují zkušení lidé. Když už k úrazu dojde, pak je na řadě další odbornost - umět poskytnout první pomoc. To už bude obsahem příštího dílu.
Galerie
Lepší rovnováhou k lepšímu ježdění
Minulý týden vás zaujal článek Lisy Champion o správném držení těla. Navazujeme na něj cviky speciálně určenými pro jezdce, které vám pomohou v sedle…
Dokonalé držení těla... nejen na koni
Každý jezdec si přeje, aby při jízdárenské práci seděl rovně a elegantně, byl v rovnováze, efektivně působil na koně a jezdil stejně dobře na obě…