3 svalové typy – 3 různí koně
Velké svalové napětí, ochablost, nebo něco mezitím? Zkuste si hmatem zjistit, zda váš kůň má vysoký svalový tonus, nízký tonus nebo je smíšený typ. Svalový tonus je faktor, který vezmete v úvahu při individuálním přístupu k tréninku – buď více pracujete na uvolnění, nebo na aktivizaci.
Svaly všech koní vypadají stejně, a přesto se liší. Koně a jeho jezditelnost ovlivňuje svalový tonus a pomocí specifických hmatů poznáte, jaký svalový typ je váš kůň. Společně s fyzioterapeutkou koní Michaelou Wieland projdeme 7 kontrolních bodů, které dokážete sami prověřit.
Michaela Wieland je osteo-fyzioterapeutka pro koně a přednáší v Německém institutu pro osteopatii koní (DIPO – Deutsche Institut für Pferde-osteopathie). Denně se při ošetření koní setkává se všemi svalovými typy.
Trénujete individuálně podle svalového typu – ať už má kůň vysoký svalový tonus nebo nízký, trénink tomu lze přizpůsobit.
Foto: Vysoký svalový tonus – arabská klisna Hamees el Naarah (9) je typický kůň s vysokým svalovým napětím.
Pozorování ve volnosti: Arabská klisna Hamees el Naarah ve volnosti hned šlape na plyn. Vysoko nesená hlava není jen typický projev tohoto plemene. „Typy s vysokým svalovým tonem často projevují vyšší míru útěkového instinktu, napínají spodní svaly krku a zatnou svaly hřbetu,“ říká Michaela Wieland. Na vnější podněty reagují tito koně citlivě a snadno je něco rozptýlí.“
Foto: Fjordský kůň, 9letý valach Miko, kůň s nízkým svalovým napětím
Pozorování ve volnosti: Miko potřebuje výrazně více podnětů než Hamees k tomu, aby se hýbal. Poté projevuje na koně s nízkým svalovým tonem hodně radosti z pohybu, ale je trochu neomalený a je nutné zakročit, aby si udržel od člověka odstup. Po zacválání si odfrkne a skloní hlavu.
Foto: Würtenberská klisna Dorle (6) představuje smíšený typ
Pozorování ve volnosti: Dorle je zprvu vzrušená a odcválá, má ztuhlé nohy, cval je nepravidelný. „Tuhnou jí svaly,“ vysvětluje Wieland. Dorle na signály reaguje rychle a citlivě. Mezitím se ale každou chvíli natahuje dolů a odfrkne si. „Je smíšený typ se sklonem k vysokému svalovému napětí,“ hodnotí její pohyb Weiland.
7 hmatů pro hodnocení svalového typu
Uchopit svalstvo na krku
Kousek před lopatkou uchopte na krku sval, který mírně vystupuje pod průdušnicí (zvedač hlavy – m. brachiocephalicus). Rozhodující je, co v ruce cítíte:
- Sval se dá dobře uchopit, je měkký (vlevo).
- I u smíšeného typu se dá vzít do ruky, ale je trochu pevnější.
- Sval nelze rukou uchopit, event. se kůň brání (vpravo).
Nechat klesnout krk
Postavte se ke koni čelem k pleci. Jednou rukou ho vezměte za přední část ohlávky, prsty druhé ruky pomalu zajeďte pod hranu lopatky.
- U koní s nízkým svalovým tonem vám prsty projedou měkkým svalstvem a téměř zajedou pod lopatku (vlevo). Kůň většinou okamžitě a uvolněně skloní hlavu.
- U smíšeného typu už nedostanete prsty pod lopatku tak daleko, většina koní bezprostředně a uvolněně skloní hlavu (vpravo).
- U koní s vysokým svalovým napětím se pod lopatku stěží dostanete, protože svalová tkáň je příliš pevná. Většina těchto koní neklesne krkem a brání se.
Nahmatat svalovinu týlu
Uchopte prsty jedné ruky krátké týlní svaly (hýbače hlavy) hned za ušima, kde leží nátylník ohlávky (vpravo). Udělejte lehké krouživé pohyby.
- Nízký svalový tonus: Cítíte měkkou svalovinu, která se pod prsty lehce poddá. Kůň event. projevuje uvolnění, např. přežvýknutím.
- Smíšený typ: Svalovina je pevnější, ale kůň se kontaktu nebrání.
- Vysoký svalový tonus: Svalovina je napjatá, koně tohoto typu reagují neochotně a spíše se při kontaktu ještě napnou právě v týlu. „Napětí v týle je často projevem i vnitřního napětí,“ dodává Wieland.
Fasciální manipulace
Položte dlaně kousek dál od sebe na krk, plec nebo sedlovou krajinu. Pomocí jemného tlaku pohybujte horní vrstvou proti sobě.
- Nízký svalový tonus: Bez námahy se na krku a pleci tvoří varhánky, v posedlí po sobě kloužou malé polštářky.
- Také u smíšeného typu vytvoříme posouváním tkání na pleci a krku varhánky a na posedlí polštářky, ale mají často méně podkožního tuku (vlevo).
- Vysoký svalový tonus: Na krku cítíme pevnější svalstvo, vrásky se tvoří ztěžka, na posedlí se téměř nic nehne.
Test pohyblivosti přední nohy
Postavte se na úrovni přední nohy čelem k hlavě koně. Pokud jste z levé strany koně, zvedněte pravou rukou nohu ve spěnce a fixujte ji pod loktem. Pak opatrně a pomalu tlačte levou rukou na karpální kloub směrem ven, dokud neucítíte odpor nebo se kůň nebrání protitahem.
- U koní s nízkým svalovým tonem nohu kůň vytočí ven až o 90° (A)
- U smíšených typů dosáhnete úhlu cca 60-70° (B)
- U koní s vysokým svalovým napětím se noha pohne směrem ven až o 45° (C)
Natáhnutí zadní nohy dopředu
Zvedněte zadní nohu. Držte ji oběma rukama ve spěnce a pomalu a opatrně ji táhněte dopředu. Pozor: Zkoušejte to jen, pokud kůň nekope!
- Typ s nízkým svalovým tonem je velmi pohyblivý, zadní nohou jde výrazně a lehce k přední noze, narovná se. (vlevo)
- Smíšený typ je někde mezi oběma krajními typy, noha zůstává pokrčená.
- U koně s vysokým svalovým napětím ucítíte velmi brzy odpor, noha sotva dosáhne jen pod střed břicha, noha zůstává relativně silně pokrčená. (vpravo)
Pohyb ocasem
Postavte se ze strany k zadní noze, uchopte jednou rukou ocas zespodu a pokuste se ho pomalu zvednout.
- U koně s nízkým svalovým napětím můžete ocas zvednout téměř do pravého úhlu, aniž byste ucítili odpor. (vlevo)
- U smíšeného typu se vám podaří ocas zvednout přibližně horizontálně, než ucítíte odpor.
- Koně s vysokým svalovým tonem jde často proti ruce a ocas se zvedne sotva nebo maximálně horizontálně. (vpravo)
Hodnocení
Jak jsou na tom vaši koně?
Svalový typ je vrozený a v průběhu života koně se v podstatě nemění, cíleným tréninkem můžete koně dostat z extrému do harmonického středu smíšeného typu. U koní s vysokým svalovým napětím musíte pracovat především na uvolnění, u koní s nízkým svalovým napětím na větší aktivizaci. Máte smíšený typ? S takovými koňmi se pracuje nejlépe. Pokud je kůň v daný den napjatější, pracujte s ním spíše jako s koněm typu vysokého svalového tonu, když je bez energie, pomohou cvičení pro koně s nízkým svalovým tonem.
V příštím díle se dozvíte tipy a cviky pro všechny svalové typy koní.
Tento článek obsahuje originální materiály z německého časopisu CAVALLO vydávaného společností Motor Presse Stuttgart GmbH & Co.KG.
Galerie
Jan Němec: Radost je základem
Jan Němec je nejen vynikající klasický drezurní jezdec, ale je i výjimečně kvalitní trenér, který ctí zásady „staré školy“ a používá pouze metody…
Pozitivní rané zkušenosti mohou ovlivnit chování koně v dospělosti a omezit jeho strach z člověka a možných potenciálně nepříjemných situací.