Včelí pyl ve výživě koní
Pyl je unikátní přírodní produkt, který v současné době nachází uplatnění i ve výživě koní. Jaké má bonusy, jak a proč ho zařadit do krmné dávky?
Pyl se nachází zejména na samčích pohlavních buňkách rostlin. Při sběru nektaru (z květin) nebo medovnice (ze stromů) se pyl zachytí na jemné chloupky na těle včely, která si jej během tohoto procesu formuje do malých hrudek na zadních nohách, tzv. rousek. Pro tyto účely ho včela také míchá s malým množstvím nektaru a také slinami s obsahem enzymů. Tento pyl pak tvoří významnou složku potravy dospělých včel i larev.
Pro sběr pylu se do úlu umístí kovová destička s malými otvory, kterými musí včely po příletu prolézt a na kterou se pyl ze zadních nohou uchytí. Tato destička však může být v úlu pouze omezenou dobu, protože po delší době by mohlo dojít k ohrožení včelstva pro nedostatek bílkovinných složek v potravě.
Nutriční hodnoty včelího pylu
Pyl obsahuje rozmanité množství látek a jeho konkrétní složení závisí také na druhu rostliny, ze které pochází. V pylu bylo identifikováno přes 200 různých látek, které mohou být prospěšné jak po stránce nutriční, tak pro svůj bioaktivní charakter. Nejvýznamnějšími složkami jsou zejména bílkoviny, volné aminokyseliny, sacharidy, lipidy a volné mastné kyseliny, fenolické sloučeniny, enzymy, koenzymy, vitaminy a další bioaktivní prvky.
Průměrný obsah základních živin je uveden v následující tabulce:
Složka a množství (%)
- Bílkoviny 22,7 - z toho esenciální aminokyseliny 10,4
- Sacharidy 30,8
- Lipidy 5,1
- Polyfenoly 1,6
- Karotenoidy > 1
- Vitaminy 0,6
Z mikroživin obsahuje včelí pyl zejména látky jako vitamin E, prekurzory vitaminu A, vitamin D, vitaminy skupiny B (B1, B2, B6), nebo vitamin C. Pyl je také zdrojem biotinu, rutinu, pantothenové, nikotinové, inositolové a listové kyseliny. Z minerálních látek a stopových prvků jsou to zejména sodík, hořčík, vápník, fosfor a draslík, zinek, měď, mangan, železo a selen.
Rouskový versus perga pyl
Výše uvedené hodnoty se týkají pylu rouskového, tedy nezpracovaného pylu ve formě kuliček. Pokud včely pyl v úlu uloží do buňky plástve, kde ho zakonzervují tenkou vrstvou medu, vzniká takzvaný včelí chléb neboli perga pyl – jedná se vlastně o fermentovanou formu rouskového pylu.
Fermentovaný pyl má oproti pylu rouskovému nižší pH, obsahuje bakterie mléčného kvašení a mírně se liší i v profilu esenciálních aminokyselin. Ve fermentovaném pylu je zpravidla nižší koncentrace tryptofanu či valinu, naopak nejvyšší zastoupení zde má methionin. U některých složek fermentovaného pylu, bílkovin, glukózy a fruktózy, byla také pozorována lepší stravitelnost než v případě rouskového pylu. Konkrétní obsah látek ale významně závisí na druhu rostliny, které pyl pochází.
Jak může konzumace včelího pylu podpořit zdraví?
Antioxidační vlastnosti
Včelí pyl má podle studií antioxidační potenciál, zejména díky obsahu látek jako jsou flavonoidy, karotenoidy, quercetin, kemferol nebo glutathion. Výzkum uvádí pozitivní vliv zejména v oblasti ochrany před nadměrným oxidačním stresem nebo zlepšení stavu při chronických infekcích. Je však třeba opět zdůraznit, že obsah těchto látek se liší v závislosti na typu rostliny, ze kterých pyl pochází.
Protizánětlivé účinky
Ve studiích na hlodavcích bylo pomocí včelího pylu dosaženo zmírnění zánětlivé odpovědi a jeho účinnost byla dokonce přirovnávána k některým běžným nesteroidním antiflogistikům (jako je například fenylbutazon). Zdá se, že díky obsahu antioxidačních a dalších bioaktivních látek může včelí pyl podporovat snížení produkce zánětlivých látek jako například kyseliny arachidonové nebo tumor nekrotizujícího faktoru (TNF).
V pylu je ovšem přítomno další nepřeberné množství látek, třeba i hormonální a antibiotické povahy. Potenciál účinků pylu ještě není plně znám a studie dále probíhají.
Antimikrobiální potenciál
Obsah flavonoidů kvercetinu a kemferolu naznačuje antimikrobiální vlastnosti včelího pylu a provedené studie antimikrobiální a antifungální schopnost skutečně potvrdily, jednalo se však pouze o pokusy in vitro (ve zkumavce). Na potvrzení tohoto efektu je proto rovněž třeba dalšího výzkumu.
Existují důvody, proč zařadit včelí pyl do výživy koní?
Včelí pyl je v souvislosti s výživou koní dnes už často skloňovaným doplňkem a nabízí ho mnoho výrobců. Relevantních studií zaměřených na suplementaci tohoto produktu ve výživě koní ale mnoho uskutečněno nebylo. Z dostupných je zajímavá například studie, která naznačila, že doplněk Dynamic Trio, který ovšem obsahuje kromě včelího pylu i propolis, má potenciál zvýšit příjem krmiva (nutričních proměnných), zlepšení fyzické zdatnosti, profilů krevních leukocytů u trénovaných koní. Některé další studie rovněž naznačily, že při konzumaci pylu dochází ke zlepšení výkonnosti, odstranění potíží s trávením, zvýšení chuti k jídlu a celkové vitality. Zdá se tedy, že enzymy obsažené v pylu skutečně podporují procesy trávení a působí pozitivně při nechutenství. Pokud má kůň při vysoké zátěži problémy s konzumací dostatečného množství krmiva, lze doporučit přidání včelího pylu do krmné dávky. Další z uskutečněných výzkumů také doložil, že včelí pyl má u koní potenciál snížit produkci histaminu, který může zmírnit projevy alergií respiračního původu a dermatologických obtíží.
Za pozornost stojí i studie, která se věnovala suplementaci včelím pylem u starých a stárnoucích koní. Cílem této studie bylo zhodnotit účinky suplementace včelím pylem během podzimu na krevní parametry u starých koní. Studie byla provedena na šestnácti teplokrevných koních ve věku 15–26 let. Polovina této skupiny dostávala šedesát gramů včelího pylu (namočeného ve vodě) denně po dobu třiceti dnů v podzimním období. Vzorky krve byly odebrány všem koním před a po období suplementace. Byla stanovena řada hematologických a plazmatických biochemických parametrů včetně indikátorů oxidačního stresu. V kontrolní skupině došlo v průběhu studie k poklesu celkového počtu červených krvinek, hemoglobinu a hematokritu a ke zvýšení některých lipidových parametrů, močoviny, celkových plazmatických proteinů a sulfhydrylových skupin. Suplementace včelím pylem zabránila kolísání těchto parametrů, s výjimkou cholesterolu v lipoproteinech s nízkou hustotou. Suplementace starých a stárnoucích koní včelím pylem tedy může mít v podzimním období příznivé účinky, protože inhibuje některé nepříznivé změny pozorované u této kategorie koní v daném ročním období.
Čistý včelí pyl je k dostání v obchodech se zdravou výživou a jako krmný doplněk v různých formách a směsích také ve většině prodejen s produkty pro koně. Dávkování čistého včelího pylu pro koně o hmotnosti 550–600 kilogramů do krmné dávky: Minimálně 30 gramů (jedna vrchovatá polévková lžíce).
Použité zdroje:
Equine Vet Sci. 2020: Bee Pollen Supplementation to Aged Horses Influences Several Blood Parameters, Witold Kędzierski, Iwona Janczarek, Sylwestr Kowalik, Monika Jamioł, Tatiana Wawak
Bee pollen product supplementation to horses in training seems to improve feed intake: A pilot study. Turner KK, Nielsen BD, O'Connor CI, Burton JL. J Anim Physiol Anim Nutr (Berl). 2006 Oct;90(9-10):414-20. doi: 10.1111/j.1439-0396.2006.00621.x. PMID: 16958799
Beneficial impacts of bee pollen in animal production, reproduction and health. Abdelnour SA, Abd El-Hack ME, Alagawany M, Farag MR, Elnesr SS. J Anim Physiol Anim Nutr (Berl). 2019 Mar;103(2):477-484. doi: 10.1111/jpn.13049. Epub 2018 Dec 28. PMID: 30593700
Galerie
Duby: Majestátní nepřátelé koní?
Máte ve výbězích vzrostlé duby? Pasete koně v jejich majestátním stínu? Pak máte s podzimní nádherou zase o jednu starost navíc. Nejen javory totiž…
Boty pro koně: Odzvonilo podkovám?
Je to tak jednoduché? Zvoní podkovám hrana? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dnešním rozhovoru s „botičkářkou“ Romanou Dlouhou z Pasování bot…