Sójový šrot ve výživě koní

13. 9. 2024 Kelly Vineyard, MS, PhD Autor fotek: Michaela Purnochová Překladatel: Jonáš Dušánek Zdroj: The Horse

Sójový šrot může být pro koně velmi dobrý zdroj bílkovin, nemůže ale tvořit plnou krmnou dávku koncertovaného krmiva. Odbornice na výživu dnes nabídne tipy, jak sestavit krmnou dávku, pokud chcete zkrmovat sójový šrot.

Otázka:

Nedávno naši stáj navštívil nový veterinář, aby zkontroloval zuby koní. Mimo jiné nám doporučil, abychom krmnou dávku postavenou na obilovinách nahradili extrudovaným sójovým šrotem. Jaký je váš názor na sójový šrot jako na základ krmné dávky?

Odpověď:

Sójový extrahovaný šrot je zdroj těch nejkvalitnějších bílkovin s vysokým zastoupením důležitých esenciálních aminokyselin. Významný je především obsah esenciálních proteogenních aminokyselin – lysinu, methioninu a threoninu. Sójový šrot má také vysoký obsah dusíkatých látek (38–50 %). Z tohoto důvodu ho obsahuje většina prémiových komerčních krmiv.

Sójový šrot lze využít jako cennou součást krmné dávky pro mnoho kategorií koní. Vyvážená krmná dávka ale nemůže obsahovat výhradně sójový šrot, který nelze považovat za náhradu obilovin. Chovatelé běžně používají termín „zrno“ ve dvou různých kontextech: někteří ho používají k popisu jakéhokoliv typu komerčního krmiva, které je zabaleno v pytli, jiní k popisu skutečných obilovin, jako je například oves nebo ječmen. Bez ohledu na to, jak kdo tento termín používá, sójový šrot není náhrada za obilniny, protože postrádá mnoho klíčových základních vitaminů a minerálů, má nízký obsah vlákniny a není vhodný zdroj energie. V závislosti na tom, co obsahuje krmná dávka koně, může vést nahrazení zrna čistým sójovým šrotem k nedostatku živin, úbytku hmotnosti nebo obojímu.

DSC02505.jpg

Bylo by proto vhodné požádat vašeho veterináře, aby své doporučení rozvedl. Zajímala ho hmotnost koní a doporučuje snížit množství kalorií? Má obavy, že současné krmné dávce postavené na obilovinách chybí aminokyseliny? Jde o jiný důvod nebo zdravotní problém? Až poté je možné rozhodnout, jaké změny, pokud nějaké, je třeba provést v aktuální krmné dávce.

Pokud je kůň dobře krmitelný (udržuje si dobrou tělesnou kondici při dietě obsahující převážně objemová krmiva) a/nebo potřebuje zhubnout, veterinář může doporučit nahradit komerční krmivo s vysokým obsahem energie nebo s přídavkem tuku sójovým šrotem. Snížili byste tak množství kalorií v krmné dávce, ale současně zajistili dostatek esenciálních aminokyselin. Pokud tomu tak je, lepší strategie ovšem může být vhodně dávkovaný nutriční doplněk pro vyrovnání obsahu živin. Doplňků speciálně navržených tak, aby vyplnily nutričních mezery při zkrmování výhradně objemového krmiva, je na trhu celá řada. Tyto balancéry obsahují esenciální aminokyseliny, vitaminy a minerály, aniž by přidávaly další nadbytečné kalorie. Většina z nich sice obsahuje značné množství sójového šrotu, ale obsahuje také přidané živiny, které vytvoří vyváženou krmnou dávku, když jsou krmeny spolu s kvalitní pícninou.

Pokud kůň potřebuje vybudovat horní linii nebo mu chybí svalová hmota, může vám veterinář doporučit sójový šrot, který krmné dávce dodá kvalitnější bílkoviny. Musíte ovšem krmit i další přísady, abyste dodali kalorie (pokud je to nutné) a základní živiny (vždy potřebné). Toho lze dosáhnout mnohem efektivněji buď zkrmováním už výše zmíněného balancéru, obsahujícího energeticky bohaté přísady, nebo zkrmováním vysoce kvalitního koncentrovaného krmiva, které obsahuje esenciální aminokyseliny, živiny a energii. Podstatná je kondice koně a úroveň jeho zátěže. To je zvláště důležité pro koně ve vysoké zátěži, kteří potřebují vybudovat horní linii, protože bílkoviny ve stravě jsou pouze jedním kouskem skládačky. Tato kategorie koní potřebuje odpovídající množství vysoce kvalitních bílkovin spolu s dostatečným množstvím kalorií a nezbytných vitaminů a minerálů, a to ve spojení s pravidelným a vhodným tréninkem, zaměřeným na budování svalstva horní linie. Prémiové komerční krmivo určené koním ve vysoké zátěži uspokojuje všechny nutriční požadavky. Při sestavování vyvážené krmné dávky proto odpadají – pokud se řídíte pokyny výrobce ohledně tělesné hmotnost koně a úroveň zátěže – všechny pochybnosti a dohady týkající se složení krmné dávky a jejího dávkování.

Článek byl publikován na webu The Horse.

Podobné články

Ano, nekonečné variace na jediné téma – jak krmit seno koním venku? Na velikých pastevních plochách to nebývá problém, ale co na zimních výbězích?…

Jak bez problémů zvládnout přechod z pastvy na seno. Mnozí chovatelé jsou v této věci maximálně obezřetní, jiní to zas tak moc neřeší. Kdo má pravdu?…