Psyllium – prevence vzniku pískových kolik?

20. 11. 2023 Kelly Vineyard Autor fotek: Shutterstock.com Zdroj: The Horse

Psyllium, vláknina, která se získává ze semen jitrocele indického, je často doporučováno jako prevence vzniku pískových kolik. Odborník na výživu přináší odpovědi na otázky, které právě s touto problematikou a tímto výživovým doplňkem souvisí.

Funguje psyllium jako prevence vzniku a rozvoje pískových kolik u koní? A pokud ano, jak často a v jakém množství se má používat? Je účinné dávkování jedenkrát za sedm dní? Jakou formu tohoto výživového doplňku zvolit a jaký je nejlepší způsob jeho zkrmování? Narušuje psyllium vstřebávání jiných doplňků? Jaké jsou v dané souvislosti závěry nejnovějších publikovaných studií?

Koním, kteří žijí v oblastech, kde je písčitá půda, se může v gastrointestinálním (GI) traktu hromadit písek, který pozřou při pasení a krmení. Riziko požití písku představuje skutečný problém, protože jeho nadměrná konzumace může vést k velmi závažným zdravotním problémům. Většina chovatelů koní si je vědoma toho, že hromadění písku v GI traktu může vést k písečné kolice. Není to ale jediný problém, který s pískem v zažívacím traktu souvisí. Jeho dlouhodobé nadměrné požívání může způsobit chronické podráždění GI, které může vyústit v celkový diskomfort, chronický průjem a také vést ke ztrátě hmotnosti. Majitelé, kteří chovají své koně na pastvinách s písčitou půdou, by si proto měli být vědomi rizik spojených s nadměrným požíváním písku a přijmout taková opatření, aby němu nedocházelo.

TH-LEGACY-IMAGE-ID-633-horse-eating-grain-off-ground.jpg

Zkrmování psyllia bylo dlouho považováno za první obrannou linii, která brání vzniku a rozvoji písečné koliky. Obvykle se jako prevence doporučuje přerušované podávání psyllia, a to po dobu tří až sedmi dnů jednou v měsíci. Teoreticky by přerušovaný cyklus podávání psyllia měl zabránit aklimatizaci mikrobů v zadních částech střeva, ale neexistují žádné studie, které by prokázaly, že by takto nastavená očistná kůra byla účinnější než každodenní suplementace psylliem.

Několik studií dokonce prokázalo, že suplementace psyllia obecně není při odstraňování písku z GI traktu koní příliš účinnou strategií. Jako významně účinnější strategie se ukazuje krmení senem ad libitum (podle libosti) nebo alespoň v množství 2,5 % tělesné hmotnosti koně za den.

Psyllium obsahuje velké množství rozpustné (fermentovatelné) vlákniny. Tento druh vlákniny po vstupu do trávicího traktu dokáže absorbovat vodu a nabobtnat, vytváří v žaludku viskózní roztok, který zpomaluje jeho vyprazdňování. Podporuje také produkci butyrátu (elementární krátkořetězová mastná kyselina, SCFA) v zadním střevě prostřednictvím mikrobiální fermentace. Různé formy onemocnění střev mají stejného jmenovatele, je jím nedostatek butyrátu ve střevech. Jeho množství totiž může být sníženo při nerovnovážné střevní mikroflóře. V souvislosti se zdravím střev je tedy psyllium rozhodně dobrá volba. Ovšem koncept psyllia, které „tlačí“ písek přes GI trakt koně, nebyl žádnou studií prokázán. Jinými slovy,  suplementace psyllia může být pro koně prospěšná, protože souvisí se zdravím střev. Psyllium zřejmě upravuje a podporuje funkce pískem chronicky podrážděného GI traktu. Spoléhat se ale na suplementaci psylliem jako na jediný způsob prevence vzniku písečných kolik by ale bylo zavádějící.

horse-eating-manure.jpg

Jakou zvolit strategii?

Zdá se, že kromě krmení senem ad libitum je nejúčinnější strategií ke zmírnění hromadění písku v GI traktu koní především snaha omezit množství požitého písku. Při krmení senem v oblastech s písčitou půdou je vhodné používat podavače sena, které umožní konzumaci sena bez kontaktu se zemí nebo vytváří bariéru mezi senem a zemí tak, aby se zabránilo požití písku. Další možností je použití gumových podložek pod krmelci. Koncentrovaná krmiva vždy podávejte v kbelících nebo žlabech, používejte podložky, aby kůň při sbírání upuštěného krmiva nežral písek. Kromě toho je vhodné zabránit nadměrnému spásání pastvin, aby koně nespásali příliš krátkou trávou. V oblastech, kde koně vytahují trávu i s kořínky, může být nezbytné omezit pastvu úplně.

Závěr

Přestože zkrmování psyllia určité výhody má, nemusejí nutně souviset s odstraňováním písku z GI traktu. Majitelé a chovatelé by se proto měli spíš snažit zajistit volný přístup k senu a implementovat takový management chovu, který vede k minimalizaci požití písku. Je také důležité si uvědomit, že každý kůň je jedinečný a majitelé by měli spolupracovat se svými veterináři na konkrétnějších doporučeních přizpůsobených individuálním potřebám jejich svěřenců.

Použité zdroje:

Hammock PD, Freeman DE, Baker GJ. Failure of psyllium mucilloid to hasten evacuation of sand from the equine large intestine. Vet Surg. 1998; 27:547.

Kaikkonen R, Niinisto K, Lindholm T, Raekallio M. Comparison of psyllium feeding at home and nasogastric intubation of psyllium and magnesium sulfate in the hospital as a treatment for naturally occurring colonic sand (geosediment) accumulations in horses: a retrospective study. Acta Vet Scand. 2016; 58(1):73.

Lieb S, Weise J. A group experiment on the management of sand intake and removal in equine. In Proceedings of the 16th Equine Nutrition Physiology Symposium; 1999. p. 257.

Mienaltowski MJ, Belt A, Henderson JD, Boyd TN, Marter N, Maga EA, DePeters EJ. Psyllium supplementation is associated with changes in the fecal microbiota of horses. BMC Res Notes. 2020 Sep 29; 13(1):459.

Článek byl publikován na webu TheHorse.com.

Podobné články

Otevřeli jste balík sena a stájí se vine vůně karamelu. Musíme zahnědlé seno vyhodit nebo ho můžeme přece jen zkrmit?

Dost možná právě řešíte problematiku související s výživou svých letošních odchovů. Mnoho hříbat má odstav před sebou nebo jím prošlo před několika…