Prázdná peněženka: I na koních se dá ušetřit
Ekonomická krize je v plném proudu, peněženka se vyprazdňuje rychleji, než jindy, a člověk kromě sebe a případně svých dětí musí živit i vlastní koně… Znáte to? Protože je naprosto jasné, že nejspolehlivější způsob šetření, čili prodej koní, neprojde, nabízíme vám pár rad a tipů, jak na koních ušetřit a přesto je neošidit.
Sedněte si se sklenkou vína (nebo jiného lahodného moku), vezměte papír a tužku a zkuste popravdě sepsat, co vše pro koně kupujete a za kolik. Tím vyjde najevo, za co nejvíce utratíte; a můžete s tím něco udělat.
Krmení - žrout peněz
Snad největší náklady na provoz koně padají na jejich krmení. I zde však lze šetřit: můžete snížit plýtvání krmivy, kupovat prozíravěji a rozšířit pastvu či vlastní produkci krmiv.
1. Minimalizovat ztráty krmiv
Snad nejlevněji vyjde krmit koně pastvou. Čím kvalitnější, větší a čím déle zelená, tím více ušetříte na ostatních krmivech. I když máte k dispozici poměrně velkou a kvalitní pastvinu, myslete na to, že koně jsou schopni minimálně část zničit. Brzy se na ní objeví nadměrně spasená místa, kde po určité době přestane růst původně chutná tráva, a místa, kam chodí koně trousit (okolo koblížků se pak už nepasou), nebo kde rostou nechutné rostliny, které po nějaké době začnou bujet a v porostu převládat. Pokud chcete, aby byla co největší plocha pastviny využita, musíte pravidelně sbírat koňský trus a odstraňovat (vysekávat...) rostliny, které koně nechtějí.
Pastvina není výběh; koně se na ní mají v klidu pást, nikoli běhat!
Abyste předešli nadměrnému spasení chutných travin, rozdělte pastvinu na dvě nebo více ploch. Každá by měla být tak velká, aby ji koně spásli za dva týdny. Poté je přesunete na další plochu a spasenou uklidíte, posečete nedopasky a necháte opět vyrůst kvalitní a chutnou trávu. Tímto způsobem můžete rotovat menší plochy celou pastevní sezónu. Čas od času bude vhodné pastvinu pohnojit.
A hlavně myslete na to, že pastvina není výběh; koně se na ní mají v klidu pást, nikoli běhat; i tím jí dají dost zabrat.
Ušetřit se dá i na seně, které je často hlavním krmivem koní. Bylo zjištěno, že když dáte skupině koní seno ven do výběhu, proplýtvají asi 20-30 % toho, co dostanou: seno rozházejí, rozšlapou, znečistí apod., především v mokrém počasí a v blátě. Takhle zničí i původně „pospolitý" kulatý balík, nejen seno volně ložené.
Abyste co nejvíce sena zachránili, máte několik možností:
- Dávejte koni jen tolik sena, kolik skutečně potřebuje a spotřebuje; nejlépe je doplňovat seno průběžně během dne.
- Koně proplýtvají méně sena, když ho budou dostávat ve stáji, nebo v přístřešku - bude chráněno střechou, stěnami a pevnou podlahou, (např. na této stránce je malý přístřešek vhodný pro krmení senem). V zahraničí se dají sehnat i tzv. „tunely na seno", které vám zachrání 15-25 % sena.
- Už samotný krmelec na seno výrazně sníží ztráty. Ideální by bylo, kdyby měl i střechu, pevné stěny a dno.
- Můžete také použít sítě na seno. Pokud pod ně položíte plachtu nebo je pověsíte nad zpevněný povrch, zachráníte i olámané lístečky bohaté na živiny
- Koně roztahají méně sena kvalitního, než nekvalitního. Vybírejte proto pečlivě, co kupujete.
Vyhazuje váš kůň jádro ze žlabu? Pak mu tam zkuste dát několik velkých hladkých kamenů. Nebo mu pořiďte takový žlab, který má okraje ohnuté dovnitř. Další možnost je krmit koně častěji menším množstvím jádra.
2. Menší dávky, častěji
Ono vůbec je lepší krmit koně častěji a menšími dávkami. Je to pro ně zdravé a přirozené a lépe využijí živiny z podaného krmiva, takže ve výsledném efektu „méně prokrmíte". Pokud koně nemají stálý přístup k senu, pak krmte vždy v tomto pořadí: nejdříve seno a až po nějaké době (cca 0,5-1 hod.) jádro. Zlepší se využitelnost živin v jádře a koně ho budou žrát „způsobněji", protože jejich prvotní hlad už bude zažehnán.
3. Nakupujte krmivo ve vhodnou dobu a ve velkých množstvích
Obchodník (nebo zemědělec) vám dá většinou lepší cenu, když u něho nakoupíte najednou velké množství. Nejlepší ceny taky bývají hned po sklizni; seno nejlevněji koupíte přímo z louky.
Domluvte se s okolními majiteli koní a kupujte krmení společně.
Domluvte se s okolními majiteli koní a kupujte krmení společně. Krom lepší ceny za velké množství krmiva ušetříte i za dopravu. Ono se nakonec vůbec doporučuje spolupracovat: někdo může poskytnout kontakty na dodavatele, jiný dopravu a jiný zase uskladňovací prostory...
Naplánujte si koupi krmiv na celý rok a sami si je uskladněte.
Naplánujte si koupi krmiv na celý rok a sami si je uskladněte. Pro seno stačí jednoduchý seník bez stěn, pouze se střechou, která dostatečně přesahuje, a pevnou podlahou. Jádro můžete nasypat do velkých nádob, pokud vlastníte více koní, může se vám vyplatit i menší silo. Předejdete znečištění i ztrátám obilovin hlodavci. Samozřejmě výjimkou budou krmiva, která se kazí (šroty, mačkaný oves, melasovaná krmiva, otruby apod.). Ty budete muset kupovat průběžně - anebo zvažte, zda je vůbec potřebujete! Možná zjistíte, že jsou pro vás i vašeho koně zbytečným luxusem.
4. Průzkum cen
V rámci šetření je dobré sledovat ceny různých krmiv. A můžete být i flexibilní, kupovat ty produkty, které jsou právě levnější, a přesto se z nich dá sestavit stejně hodnotná krmná dávka. Jen nezapomeňte, že koně potřebují ideálně 10-14 dní na postupný přechod z jednoho krmiva na nové.
Proveďte si průzkum trhu. Porovnejte ceny - je možné, že u někoho koupíte krmivo za výrazně nižší cenu, přesto se srovnatelnou kvalitou. Ušetřit se dá i za dopravu, takže nekupujte krmiva „přes celou republiku".
U balíků sena dávejte pozor na jejich velikost a hmotnost. Stejně velké balíky mohou být různě těžké.
U balíků sena dávejte pozor na jejich velikost a hmotnost; kupujte raději na metráky než na počet balíků. Stejně velké balíky mohou být různě těžké. Na druhou stranu pozor na balíky velmi těžké - dost možná nebudou dostatečně suché a hrozí, že brzy budou prorostlé plísní.
Rozhodně byste měli před koupí všechno zboží prohlédnout, ať nekupujete zajíce v pytli. I to se může dost prodražit.
Velké kulaté balíky jsou obecně levnější než malé hranaté. Ještě levnější může být volné seno. Bývá většinou nejkvalitnější (lépe proschne), ale hůř se s ním manipuluje a potřebujete na jeho uskladnění velké prostory.
5. Vypěstujte si vlastní krmení
Pokud máte několik set čtverečných metrů půdy, možná by se vám vyplatilo vypěstovat si vlastní krmiva, nebo aspoň jejich část. Kvalitní louka je dobrým zdrojem sena. Pokud nemáte vlastní techniku, vyjde vás jistě levněji nechat si louku posíct, sklidit a dovézt za úplatu sousedem nebo místními zemědělci, než kupovat již nasušené seno. Projděte se vesnicí a zjistěte, kdo z místních by byl ochoten vám dát k dispozici na seno vlastní louku. Mnozí lidé budou rádi, když jim ji posečete a seno odvezete. A třeba vám ještě pomohou od hnoje ;-)
Vypěstovat si můžete i vlastní obiloviny, přestože tato procedura už bude složitější, než výroba sena. Vyplatit se však stále může, především pro majitele větších pozemků.
6. Krmte pouze to, co je skutečně potřeba
Různé krmné doplňky, pamlsky a „zchutňovala" mohou katapultovat cenu za krmení do závratných výšin. Cpát do koně živiny či látky, které nepotřebuje, je v nejlepším případě vyhazování peněz; v tom horším to může rozhodit vyváženou krmnou dávku. Myslete na to, že koně - pokud nedostávají kompletní krmnou směs - potřebují dodávat jen minerály. Zdravý jedinec si vyrobí vitamíny sám a různé přípravky „na klouby, na kopyta, na srst, na svaly, na mozek" atd. atd. nemají prokázaný účinek, takže jejich kupování patří skutečně do kategorie zbytečného luxusu.
V současné době je hodně koní překrmováno. Nechejte si vypočítat nebo si sami zjistěte minimální krmnou dávku, při níž váš kůň zůstává v dobré kondici. A myslete na to, že optimální kondice bývá často „hubenější", než jaký je současný trend ve vzhledu koně! (viz článek "Stupnice tělesné kondice koně"
Reálně zhodnoťte své možnosti a priority
Před nákupem zvažte, co skutečně potřebujete a co je už zbytečnost nebo přímo přepych.
Pokud potřebujete koupit něco na nebo pro koně, sledujte burzy, inzeráty, internetové aukce. Využijte slev, nakupujte komisní zboží. A taky zvažte, co skutečně potřebujete a co je už zbytečnost nebo přímo přepych. Lidé utratí velké peníze za něco, co není ku prospěchu koní; jen pro vlastní potěšení. Napište si na papír vše, co chcete koupit. Do jednoho sloupce to, co je pro zdraví a užitek koní, do druhého to, co je pro vaše potěšení. Víte, kde škrtat?
Ušetřete i tím, že se budete dobře starat o staré věci, opravíte je a budete udržovat v dobrém stavu.
Snížit lze i náklady na cestování a přepravu. Závodníci, kteří chtějí šetřit, by se měli poohlédnout po závodech v okolí své stáje nebo budou vybírat skutečně jen velmi zajímavé akce. Méně ambiciózní jezdci si mohou prozatím najít místo závodů jinou jezdeckou aktivitu. Jistě se najdou v okolí lidé, kteří se k vám rádi připojí, a společně vytvoříte zajímavé akce.
Samozřejmě snížit náklady na dopravu lze i tím, že si seženete do přepravníku dalšího koně.
Kde nelze šetřit
Bohužel hodně majitelů koní se snaží ušetřit na veterinární péči o koně. Jenže - na čem možná ušetří nyní, budete o to více platit v budoucnu! Z dlouhodobého hlediska se nejvíce vyplatí mít zdravé koně, tím skutečně ušetříte.
1. Odčervování
Pravidelné odčervování je pro zdraví koní důležité. Kompletně je a jejich prostředí zbavit parazitů je sice nemožné, je však třeba je vhodným odčervovacím programem udržovat pod kontrolou. Výdaje za odčervovací pasty lze snížit tím, že se budete pečlivě starat o čistotu pastvin, budete kontrolovat míru začervení jednotlivých koní vyšetřením trusu a necháte jim sestavit na míru odčervovací plán; použijete jen vhodné přípravky, u koní, kteří to skutečně potřebují (už dávno neplatí, že odčervovat je nutné všechny koně najednou!), a pouze ve vhodnou dobu.
2. Očkování
Rozhodně nešetřete na očkování proti tetanu.
Rozhodně nešetřete na očkování proti tetanu. Je to velmi bolestivé a často smrtelné onemocnění, na které jsou koně velmi vnímaví. Vyplatí se očkovat i proti chřipce; intervaly však budou záležet na tom, jak často s koněm cestujete mezi další koně a jak je váš kůň starý. Mladé koně, chovné klisny či koně často se účastnící různých akcí a závodů je třeba očkovat častěji a chřipku kombinovat i s vakcínou proti herpesvirům.
Významnou součástí prevence proti infekcím je i vhodný management chovu (málo koní na plochu, koně co nejvíce venku, karanténa nově příchozích jedinců, oddělení mladých koní od dospělých, chovných klisen od sportovních apod.).
3. Péče o chrup
Mnoho lidí tuto důležitou součást prevence u koní přehlíží, přesto je chrup pro zdraví, pohodlí i dlouhý život koní velmi důležitý. Pravidelná kontrola stavu dutiny ústní by měla být samozřejmou rutinou. Intervaly se různí podle situace; mladí koně, kterým rostou a vyměňují se zuby, vyžadují prohlídky i dvakrát ročně, dospělým koním stačí prohlédnout hubu jednou za rok, pokud nemají zjištěné nějaké vážnější problémy.
Pokud je třeba ošetřit chrup, pak skutečně odborníkem, který má k dispozici moderní nářadí, čili elektrickou brusku. Díky ní může zuby ošetřit pořádně, rychleji a neporaní tolik okolní měkké tkáně.
4. Sundejte podkovy
Péče o bosá kopyta je logicky levnější, než péče o kopyta okovaná. Pokud máte koně na pastvině, oceníte nepřítomnost podkov o to více. Naučte se sami bosá kopyta upravovat/udržovat; kopytář pak může jezdit méně často jen na nejnutnější korekce.
Suma sumárum
Šetřit se dá, jak je vidět, na mnoha místech. Pamatujte na jedno: nikdy nešetřete na kvalitě krmení a neomezujte veterinární prevenci pod nutné minimum. Zdravý kůň a kvalitní krmivo - to je téměř spolehlivá záruka snížení nákladů na jeho „provoz".
Věřím, že vás napadnou i další náměty a oblasti, jak a kde ještě okolo koní ušetřit. Pod článkem máte slovo ;-)
K přečtení také:
Karen Briggs: Minimizing Feed Costs. TheHorse.com, 1. října 1999, článek č. 379
Heather Smith Thomas: Horses and Tight Budgets. TheHorse.com, 1. března 2010, článek č. 13661
Kristen Slater, DVM: Where Not to Pinch Pennies, TheHorse.com, 1. března 2009, článek č. 13302
Galerie
Duby: Majestátní nepřátelé koní?
Máte ve výbězích vzrostlé duby? Pasete koně v jejich majestátním stínu? Pak máte s podzimní nádherou zase o jednu starost navíc. Nejen javory totiž…
Boty pro koně: Odzvonilo podkovám?
Je to tak jednoduché? Zvoní podkovám hrana? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dnešním rozhovoru s „botičkářkou“ Romanou Dlouhou z Pasování bot…