Dýňové dekorace aneb inspirace nejen pro podzimní focení
Čas mlhy, ranních jinovatek, zlatého listí a… dýní! Možná jste také přes léto na hnojných a kompostových hromadách vypěstovali ohromné množství této skvělé zeleniny. Pokud jste jí sváželi celá 200litrová obří kolečka jako já, možná se vám podařilo nejen podělit širé okolí, uskladnit si hromady dýní na celou zimu a jaro coby pravidelné obohacení jídelníčku rodiny, ale i vyšetřit si extra kusy k podzimním dekoracím stájí a předzahrádek. Protože dýně spolu s barevným listím a svíčkami už tak nějak samozřejmě k podzimu patří…
Dýně řadíme do řádu tykvotvarých (Cucurbitales), čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). A do rodu tykev (Cucurbita) – ano, tam, co cukety a okurky nebo také melouny. Jde o jednoleté popínavé (liánovité) rostliny, pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. I u nás se konečně na pokrmy z dýní začalo pohlížet jako na běžné, přestože ještě nedávno tomu tak nebývalo. Ale od té doby, co si ve většině dobrých restaurací můžete objednat krémovou polévku z kaštanové hokkaido dýně, zná tuto zeleninu mnoha tváří snad každý. Nabídka v obchodech začíná být pestrá, krom odrůdy hokkaido, obřích goliášů, máslové dýně nebo dýně muškátové nalezneme na pultech třeba i dýni špagetovou.
Ač si mnozí se zařazením dýní nejsou tak úplně jistí, patří mezi zeleninu. A to velmi zdravou zeleninu! Obsahuje totiž důležité minerály, např. vysoké množství draslíku, mnoho manganu, mědi, železa, fosforu. Oranžově zbarvené druhy jsou bohaté na lutein a beta karoteny. Všechny dýně jsou významným zdrojem antioxidantů – a těch není nikdy dost!
Obrovskou výhodou dýní je jejich snadná skladovatelnost. Nepotřebujete sklep, chladnou chodbu ani vlhčený substrát – dýně stačí jednoduše vyskládat kdekoli v místnostech při normální pokojové teplotě. Než přijdou na řadu coby potravina, ochotně poslouží jako dekorace: na oknech mezi květináči, na policích mezi hrnci a talíři, vysoko na skříních a nízko na schodech v hale – prostě všude tam, kde vám nebudou překážet. Uvidíte, že umí nadělat hromadu parády! V domě s vámi přežijí úplně spokojeně až do jara.
Druhy dýní
Okrasné dýně
Esteticky nejzajímavější a také pro aranžmá nejvyhledávanější jsou dýně okrasné. Ne že by se nedaly konzumovat, ale je s nimi mnoho práce při loupání (hrubá struktura s mnoha výstupky a „ornamenty“) a nesou většinou jen málo dužniny.
Nejznámější okrasné:
- Andělská křídla
- Baby Boo
- Celebration F1
- Císařská čepice
- Galaxy Of Stars F1 (často zvané hvězdicové)
- Jack Be Little
- Pear Bicolor
- Sweet Dumpling (odrůda nejen zdobná, ale i chutná)
- Trnová koruna
- Yellow Crookneck (nazývané kačenky nebo labutěnky)
- Z Bradavic
Jednotlivé druhy dýní pěstujeme daleko od sebe – potvůrky se rády kříží. Především při semenaření je absolutně nutné zachovat čistotu odrůd.
Jedlé dýně
Jedlé dýně jsou skvělé nejen pro přípravu známé dýňové polévky, ale i pečené na způsob hranolek, nebo zapékané se sýrem a smetanou, snadno nahradí v zeleninových polévkách brambory, dají se využít coby omáčka k masům a houskovému knedlíku, dokonce se z nich vyrábí dýňové máslo, marmelády a sirup nebo i špagety! Určitě se koukněte po receptech – možností kuchyňských úprav je nepřeberně.
Zajímavá pro nás může být informace, že se mletá sušená dužnina jedlých dýní dá použít k pečení ve směsi s moukou. Semena údajně působí proti vnitřním parazitům u lidí i zvířat a olej z nich se lisoval nejen ke svícení, ale také coby podpůrný prostředek při kožních problémech.
Nejchutnější a nejoblíbenější jedlé:
- Goliáš
- Hokkaido
- Chioggia
- Máslová
- Muškátová
- Špagetová
- Žaludová
Dýňová semínka
Dýňová semínka jsou chutná, doporučovaná ke konzumaci nejen při úzkostech a depresích. Doslova nadupaná vitamíny a minerály: A, E, D, B1, B2, B3, B5, B6, B12, kyselina listová, zinek, selen, vápník, hořčík, draslík, fosfor, mangan, měď, železo. Jsou též zdrojem protizánětlivých nenasycených omega-3 mastných kyselin (ne nadarmo se semínka dýní řadí mezi superpotraviny). Nejvyhlášenější jsou ovšem svým obsahem zinku. Pokud kupujete tento přírodní stavební kámen kostí a všech tkání v těle, klíčový pro růst krásných vlasů (žíní) a pevných nehtů (kopyt) v balíčku ve zdravé výživě, víte dobře, co stojí! Nevyhazujte proto cennou surovinu a při zpracování dýně si semínka vždy dávejte bokem. Nemusíte je pečlivě čistit hned, stačí až po vysušení (na teplých radiátorech rozložená v tenké vrstvě, aby neplesnivěla, na pečícím papíru), načež zbytky vyschlé dužniny snadno promnutím mezi prsty z nasušených semínek vydrolíte. Něco si samozřejmě nechte na další výsev, vše ostatní konzumujte – a dělte se s koňmi!Dýňová semínka jsou nejlepším zdrojem přírodního zinku (8mg /100g).
Díky trvanlivosti dýní se semena dají sbírat postupně během zpracovávání plodů v kuchyni. Při suchém uskladnění zůstává klíčivost plně zachována mnoho let.
Osobní tip: Při zpracování jedlé dýně vždy využívám vydlabaná semínka pro koně do krmení. Nijak je nečistím ani neupravuji, prostě střed dýně vydlabu a přidám do kyblíku ke krmivu, dobře promíchám a podávám. Koním čerstvá neloupaná semínka chutnají, s příjmem není žádný problém. Byla by škoda je o zdravotní bombu ochudit!
Ke konzumaci se doporučuje:
- Člověk: polévková lžíce loupaných semínek/den
- Kůň: velká hrst loupaných semínek/den
Dýně ve stájích
Coby krmivo
Někdo se pokouší celou dýní koně krmit. Z velké většiny nepochodí. Koně celé plody dýně možná ochutnají, ale že by si na nich s chutí opakovaně „smlsli“, to ne. Přesto někteří pěstitelé dýní tuto zeleninu do krmné dávky svých koní zařazují – pro vysoký obsah vitamínů a minerálů. Nejlepších výsledků dosahují oloupáním (slupky nekrmí, do přírody je vrátí v kompostu) a nastrouháním – v návykovém období postupně do žlabového (kyblíčkového) krmiva přimíchávají více a více dužniny i se semínky. Koně si na chuť dýně zvyknou, hlásí tito chovatelé.
Coby pamlsek
Jen malému množství zvířat dýně vysloveně chutnají. Velká většina koní dá přednost jiným druhům zeleniny nebo ovoce s mnohem větším nadšením, než když se budete snažit nacpat jim kousky pokrájené dužniny coby pamlsek. Víc užitku udělá tato zelenina v žaludku našem – například opékaná na grilu při hubertovském pohoštění, kdy se uplatní jako příloha ke klobáskám nebo i samotná. Stačí kousky oloupané dýně mírně osolit, jemně nakořenit grilovacím kořením a napíchat na grilovací jehly mezi ražničí nebo navléci na pruty k párkům a opékat nad ohněm. Osobně mám ke grilování nejraději dýně hokkaido, ale co člověk, to jiné chutě…
Coby aranžmá
Pokud všechny plody nepojíte, nerozdávejte je bezhlavě! Nechte si několik (kusů nebo koleček :-)) a zkuste pečlivě naaranžovat ve farmářském nebo hallowenském stylu některý kout dvora. I venkovní chovatelé dýňové aranžmá upotřebí – okrasné scenérie vedle ohrad potěší oko nejednoho kolemjdoucího – a především to vaše!
Dekorace s využitím dýní
Plody dýní mají neuvěřitelnou trvanlivost i ve venkovních podmínkách. Jediné, co je zničí, je mráz. Proto se do výzdoby pouštějte brzy – klidně hned s prvním ochlazením v září. Jako společníka můžete k raným výzdobám přidat květy slunečnic a dlouhé větvičky břečťanu, později na podzim se do kompozic hodí vřesy, jablka, hrušky, ořechy, palice zralých kukuřic, stonky s uzrálými paličkami máku, suchá květenství hortenzií, „koule“ rozkvetlých chryzantém a samozřejmě nesmíme ani tentokrát zapomenout na stálici venkovních dekorací – celoročně zelený břečťan.
Nazdobit si prostor před stájemi, okna hospodářských budov nebo okolí studny patří už zcela neodmyslitelně k podzimnímu času v mnoha koňo-areálech. Aby ne! K halloweenské i dušičkové náladě prostě dýňové aranžmá sedne, jak se lidově říká, jako „prdel na hrnec“. :-)
Pokud vám koně dýňové aranžmá ze zvědavosti nakousnou, stačí slupku v místě poškození osušit – a otočit z očí. Zdravý plod menší újmu na kráse poměrně dlouho vydrží.
Stavby z dýní
Věříte, že se z dýní dá i stavět? Sice ne trvanlivě „až na věky“, ale jako dočasná atrakce takový dýňový domeček nadchne malé i velké. Schválně si to v jezdeckých školičkách, zajišťujete-li pro děti i zábavu po ježdění, zkuste!
Focení s koňmi a dýněmi
Také na podzimních fotkách se obří plody nádherně vyjímají. Zvete-li si fotografa v tyto dny, zkuste k focení krom koní přibrat i dýně – neprohloupíte! Koukejte, jak si s podzimní atmosférou, dýněmi a zvířaty poradila kreativní šikovná fotografka Aneta Novotná:
Malé varování na závěr
Čeleď tykvovitých může obsahovat v některých rostlinách toxickou sloučeninu cucurbitacin, vyznačující se hořkou chutí. U jedlých dýní byla hořkost šlechtěním odstraněna, ale u okrasných se v určitých odrůdách stále objevuje. Také hmyz přenáší pyl z divokých na užitkové rostliny, z jednoho pole na druhé, ze záhonu u souseda na záhon náš… Narazíte-li při kuchyňské úpravě na hořce chutnající dýni, vyřaďte ji a nezkrmujte ani zvířatům!
Použitá a doporučená literatura:
- Dýně – chutná, léčí, zdobí; Pavel Martin, 2003, nakladatelství Ivo Železný
- Kouzla s dýněmi; Ute Ligges, 2018, nakladatelství Profi Press
- Dýně; Martina Kittler, 2015, nakladatelství Jan Vašut
- https://zdravi.doktorka.cz/pozoruhodne-lecive-vlastnosti-dynovych-seminek
- https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92228.aspx?fbclid=IwAR1W_YhdL-Il6F5dy8bfavbmPlfKIDHjCwe1i2gWlWyMdCI9BXGn2ovrSKQ
Galerie
Duby: Majestátní nepřátelé koní?
Máte ve výbězích vzrostlé duby? Pasete koně v jejich majestátním stínu? Pak máte s podzimní nádherou zase o jednu starost navíc. Nejen javory totiž…
Boty pro koně: Odzvonilo podkovám?
Je to tak jednoduché? Zvoní podkovám hrana? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dnešním rozhovoru s „botičkářkou“ Romanou Dlouhou z Pasování bot…