Domácí vychytávky u koní

26. 9. 2018 Iveta Jebáčková-Lažanská Autor fotek: archív autorky, Pixabay, Unsplash

Většina z nás má ve svých stájích a venkovních prostorách zlepšováky. Někdo jeden dva, jiný fůru. Spojuje je jedno: ryze osobní pouto mezi námi a „vylepšením“, kladný vztah k dítku naší tvořivé mysli, pýcha na um vlastních ruček, díky nimž máme usnadněnou každodenní práci nebo zkrášlený koňský prostor, kde se denně pohybujeme.

Že nic takového nevlastníte? Že nejste nápadití ani šikovní? Prosím vás! Jistěže se něco najde, alespoň maličkost. Zkuste se lépe rozhlédnout po své stáji, po svých výbězích a pastvinách, v klubovnách a sedlovnách, v krmivárně. Stále nevidíte nic „svého“, nic, čeho jste hrdým tvůrcem? Nic, co jste si vytunili tak, že vám to prokazuje lepší službu než na začátku? Podívejte se pořádněji!

Abych vám usnadnila rozhlížení se, abych napověděla, po čem všem se vlastně koukat, sestavila jsem pár VYCHYTÁVEK s povídáním i fotografiemi do jednoho článku. Když se začtete a zkouknete fotky, určitě se plácnete do čela a rázem uvidíte své vlastní koňoprostory jinýma očima – očima koumese, zlepšovatele, kutila a bystré hlavičky. Vsaďte se, že zjistíte, že máte doma hned několik důmyslných či estetických vylepšení, které dělají dobrou službu celé rodině!

Lidová tvořivost nezná mezí a klasické „pomoz si sám“ se rozmáhá samozřejmě nejvíce tam, kde trh nabízí nedostatečný nebo předražený sortiment. A o cenách koňopotřeb asi víme své, že...

Asi je úplně jedno, kde začneme – klidně třeba na pastvinách. Znáte to určitě sami: jednoho dne se dočkáte vody přivedené až ke koňským ohradám, jenže zároveň zjistíte, že sice máte konečně hadici po ruce, ale ta se svojí nekonečnou délkou také nekonečně zavazí – jak ji uskladnit inteligentně, tak, aby se nepletla pod nohy lidem ani koním, aby se při rozvíjení nesukovala a nepřehýbala? Když vám svitne, že by to chtělo nějaký šikovný držák hadic, nakouknete na stránky výrobců – ovšem když oznámíte drahé polovici ceny, málem vám otce rodiny sklátí infarkt: „Cože??!! Tak to jim nedám ani omylem! Udělám to sám – a zadarmo!“ Je vám to povědomé? :-)

Dnes se tedy podíváme na zlepšováky, vychytávky a drobnosti z domácích dílen, které nám zjednodušují život u koní. Divili byste se, kolik jich je!

A jelikož jsme povídání o super nápadech začali hadicemi, rovnou u nich zůstaneme. Ukážeme si pár podomácku zrealizovaných vychytávek na jejich uskladnění, které zvládne vyrobit každý. Držák ostřikovacích hadic z vysloužilých podkov – stačí mít doma šikovného chlapa a během chvilky si nemusíte dělat hlavu s uložením hadice na vodu. Stačí sáhnout do zásob svých nebo některého z přátel, kteří své koně kovají, jistě mají použitých podkov dost a dost.

Hlava rodiny nebo kamarád vypomůže zase se svářečkou. Potom už pouze vyhledat stěnu přístřešku, zeď stáje, nebo pevnou ohradu, poblíž které zamýšlíte hadici používat. Pár hřebíků či šroubků ... a za chviličku hadice úhledně visí, namísto aby se povalovala pod kopyty koní. A stačí též obyčejný plechový kbelík – i ten udělá coby věšák obstojnou službu. Navíc v něm pohodlně uložíte i houby a kartáče. 

                               

Pokud vám stále z krmivárny záhadně mizí odměrky na oves a granule, jestliže musíte otvírat třeba čtyři barely, než najdete ten pravý, ve kterém se odměrka zrovna ukrývá, mám řešení: mějte v každé nádobě na krmné suroviny i jednu odměrku. Ale přestaňte utrácet stokoruny za nové a nové a prostě si jejich patřičný počet do všech druhů krmiv vyrobte prostým seříznutím části plastového obalu například od dvoulitrových džusů.

Nápadů, jak krmit koně kyblíčkovými příkrmy přímo na pastvině, je mezi venkochovateli také mnoho, koukněte, jak si někteří poradili s výrobou krmných míst pod širým nebem:

                

A když jsme v pastvinách a na výbězích, podíváme se rovnou na vychytávky šikulínů, kteří si vypomohli „koumesovsky“ s umístěním solných lizů:

Vkládat kusy soli do vydlabaných kmenů a pařezů mimo zastřešené části přístřešků má asi jedinou, zato podstatnou výhodu – že si koňské ubikace nezničíme. Umístění soli na železnou konstrukci totiž zaručuje, že nám velmi brzy sloupky a nosníky střech v místech kolem namontovaných držáků lizů začne rozežírat rez. Ale ani dřevěné části přístřechů nejsou vždy zárukou bezproblémovosti – někteří koně si s lizem hrají natolik, že slaně ocintají široké okolí. A následné zasáknutí soli do dřeva v míře, kdy koním deska či sloupek doslova zachutná a ohlodají ho, asi také vidět nechceme. Takže pro ty, co hledají řešení uskladnění soli v otevřeném prostoru, několik fotonápadů z praxe:

         

      

Možná koně krmíte senem ze sítí – a možná nemáte na všech plochách pevné hrazení nebo stromy či přístřešky, na které jde síť jednoduše zavěsit. Jak to vymyslet? Obrázky napoví:

                    

A když jsme u krmení senem, tak neodolám ukázce popelnic předělaných na krmelce na seno:

                    

Šikovný nápad využití pevných velkých vaků s uchy (osobně bych dořešila uchycení ok tak, aby ani koně-hračičky nemohli vak nadzvednout a sundat):

Každý výběh a jízdárnu je potřeba čas od času pobránovat (urovnat). A ne každý má velikost prostor takovou, aby bylo nutné pořizovat originál zemědělské brány. Ale český člověk si přece poradí i bez profi techniky!

                

Stačí drátěné pletivo a pneumatika, dodatečné zatížení velkým kamenem je také hračka. Někdo do takovéhoto smyku zapřáhne koně, jiný osobní auto. Ale výsledek je vždy stejný – funkčně upravený pískový povrch základních výběhů a jízdáren.

A co drbadla pro koně? Zjistili jste už, jak obrovsky oblíbená koňmi jsou? A kolik za ně chtějí ve farmářských potřebách? Což takto ušetřit a za pusu si vyrobit vlastní? Možná máte na výbězích stromy a tudíž se „drbadlovou problematikou“ zabývat nemusíte (a možná je máte natolik rozvětvené v různých výškových úrovních, že i masáž bříška a hřbetu není pro vaše koně problém).

Jenže co ti méně šťastní, co stromy na plochách nemají, případně je před koňmi chrání a nepouští je přímo pod ně? Jak ti dopřejí svým miláčkům pořádnou drbačku? Řešení je v nekonečném využití variací čehokoli, co je k drbání, kartáčování, čištění a drhnutí určeno – od kartáčů, přes nejrůznější rohože až po gumová hřbílka. Posuďte sami:

                          

                          

Dáváte koním na výběhy k okusu větve? A napadlo vás už, že se dá využít větví nejen k zábavě, ale i k prostorovému rozčlenění ploch? Stačí použít dřevěné palety, pár kůlů nebo si vyhrát s benjes ploty:

                   

A kampak ukládáte nářadí? Určitě je nepovalujete jen tak halabala v trávě nebo na hnojišti. Že ne? Neustálé vlhnutí a schnutí zkracuje významně životnost především dřevěným rukojetím a násadám a značně vyčerpává jejich odolnost páčivým silám a tlaku. Výrobci doporučují nářadí uklízet pod stříšku mimo přímé slunce a tak, aby na ně nepršelo.

                                  

                              

Doufám, že jsem vás alespoň některými nápady inspirovala – příště budeme určitě pokračovat! A pokud máte nějaké domácí vychytávky nafocené a jste ochotni podělit se – neváhejte! Pod článkem je prostoru dost nejen k diskuzi, a fotky nám můžete nahrát třeba na Facebook. Pokud jste šikovní, pochlubte se!

Podobné články
Řepné řízky granulované

Cukrovarské řízky jsou benefitem pro téměř všechny kategorie koní. Pro koně stárnoucí a staré, kteří nejsou schopni přijmout dostatečný objem sena,…

Náhlý přechod ze sena na jarní pastvu může vést ke kolikám nebo i vzniku laminitidy. Je možné se těmto závažným zdravotním problémům vyhnout? Opravdu…