Chia – zázračný krmný doplněk?

4. 10. 2023 Anna Mochanová Autor fotek: Pixabay
Šalvěj hispánská (Salvia hispanica) je bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející z horských oblastí Střední Ameriky
Šalvěj hispánská (Salvia hispanica) je bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející z horských oblastí Střední Ameriky

Chia, drobná semínka šalvěje hispánské a kalifornské, jsou stále častěji součástí krmné dávky našich koní. Proč a co chia semínka obsahují? Jaké mají zdravotní benefity a v jakém množství je vhodné je zkrmovat?

Chia jsou drobná semena černé, šedé nebo hnědé až zlaté barvy. Jde o jedlá semena několika druhů rostlin z rodu šalvěj (Salvia). Setkat se můžete především s chia semeny dvou druhů šalvějí:

Šalvěj hispánská (Salvia hispanica) je bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která pochází z horských oblastí Střední Ameriky. 

V současné době se tato rostlina pěstuje především v Ekvádoru a dalších státech Jižní Ameriky a v Austrálii, kde jsou založeny plantáže s mechanickým setím a mechanizovanou sklizní a posklizňovým zpracováním, podobně jako je tomu u sóji nebo obilí. Historie chia semínek v roli potraviny sahá až k Aztékům a Mayům. Pojmenování chia je mayský výraz pro sílu. Další možný původ názvu semínek pochází z aztéckého slova chian, které znamená olejnatý.

chia-salvia-hispanica-semena-chia-10-ks.jpg

Šalvěj kalifornská (Salvia columbariae) je bylina z čeledi hluchavkovitých, která se vyskytuje na jihozápadě Severní Ameriky. Šalvěj kalifornská byla tradiční součástí výživy i léčitelství domorodých amerických národů. K odlišení se její semena prodávají pod název zlatá chia (golden chia).

Co chia semena obsahují?

Chia semena obsahují 25–39 % oleje (vztaženo na čerstvou surovinu). Hlavní podíl tvoří linolová kyselina (C18:2, 17-26 % v oleji) a α-linolenová kyselina (C18:3, 50-57 % v oleji), ostatní kyseliny jsou zastoupeny minoritně. Chia semínka jsou nejvyšší přirozeně se vyskytující zdroj mastných kyselin, s poměrem Omega-3 a Omega-6 3:1. Mají také vysoký obsah proteinů, 19–23 %. Proteiny jsou zastoupeny s nutričně vyrovnaným poměrem esenciálních aminokyselin, zejména s ohledem na obsah methioninu a cysteinu. Dále chia obsahují vitaminy A, B (dokonce i unikátní vitamin B 17), C a E a také zinek, měď, železo, mangan, hořčík, draslík, fosfor a bor, který má potenciál ovlivnit řadu metabolických procesů. Pokusy s doplněním boru nebo jeho nedostatkem ukazují, že se bor podílí na metabolismu vápníku a kostí a jeho účinky jsou výrazné zejména, když jsou jiné živiny jako vitamin D nebo hořčík nedostatečné. Přítomny jsou i estery myo-inositolu s kyselinou fosforečnou (fytáty), flavonoidy jako myricetin, kvercetin, kempferol a polysacharidy. 

chia-seminka.webp

Proč chia zkrmovat koním?

Je známo, že látky, které chia semena obsahují, mají protizánětlivé vlastnosti, posilují imunitu, zpomalují proces trávení polysacharidů a snižují cirkulující inzulín a glukózu. Chia semínka jsou z toho důvodu vhodný výživový doplněk pro koně, kteří vyžadují dietu s nízkým obsahem nestrukturálních sacharidů (NSC). Jde o koně s chronickou laminitidou, rezistentní na inzulín, koně s PSSM, Cushingovým syndromem nebo jinými metabolickými poruchami. 

Vysoký obsah hořčíku má přirozený pozitivní vliv na nervový systém. Vysoká koncentrace kyseliny alfa-linolenové má potenciál snižovat záněty, otoky, a dokonce poskytovat úlevu od alergických reakcí na bodnutí hmyzem. Přínosem mohou být chia semena i pro GI trakt, a to především v oblasti prevence kolik a žaludečních vředů (syndrom gastroduodenální ulcerace). Vláknina (18–30 %) obsažená v chia, která je tvořená hlavně nestravitelnou celulózou, pentosany a ligninem, má totiž potenciál pomoci zpomalit trávení a podpořit trávicí činnost – při interakci s vodou je vytvářen sliz o objemu až 10krát větším, než je objem vlastních semínek. Vzhledem k vysokému obsahu vlákniny a schopnosti semen absorbovat vodu, umožňuje krmení namočených chia regulovat hladinu tělesných tekutin a zadržovat elektrolyty, což jsou klíčové faktory v prevenci dehydratace.

Jak chia semínka zkrmovat?

Chia semínka jsou obalena měkkým osemením, což znamená, že nevyžadují namáčení, mletí nebo vaření před krmením a koně je velmi ochotně přijímají. Semena můžete krmit suchá společně s tradičním žlabovými krmivy nebo je před podáním na pět až deset minut namočit. Namáčení není nutné, ale když jsou chia semínka vystavena vodě, nabobtnají a vytvoří konzistenci podobnou pudingu. Přestože žádné výzkumy nebyly uskutečněny, není vyloučeno, že semena chia mohou mít z těchto důvodů potenciál odebírat vodu z GI traktu. 

Kolik je dost?

Chia semínka na rozdíl od lněného semínka neobsahují kyanogenní sloučeniny a fytoestrogeny, které mohou způsobovat problémy s plodností a také měnit chování. Přesto je nezkrmujeme v neomezeném množství.

Pro zdravé koně o hmotnosti 500 kilogramů je doporučováno množství 60 gramů/den. Koním ve vysoké zátěži, rekonvalescenci a také seniorům může být denní dávka chia zvýšena až na 120 gramů. Pony a chladnokrevným plemenům upravte dávku dle hmotnosti.

Podobné články

Máte ve výbězích vzrostlé duby? Pasete koně v jejich majestátním stínu? Pak máte s podzimní nádherou zase o jednu starost navíc. Nejen javory totiž…

Je to tak jednoduché? Zvoní podkovám hrana? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dnešním rozhovoru s „botičkářkou“ Romanou Dlouhou z Pasování bot…