Česnekem proti hmyzu?

24. 8. 2016 Katka Lipinská Autor fotek: pixabay.com

Je to pověra nebo pravda? Podávání česneku jako prostředku, který má odpudit otravný hmyz, je u koní poměrně dost populární. Využívají toho i výrobci koňských doplňků ve svých preparátech. Je to ovšem také velmi diskutabilní. Nejen z hlediska účinnosti.

Řekněme si to hned zpočátku na rovinu - neexistuje žádná vědecká studie, která by prokázala, že má česnek repelentní účinky. Přesto mýtus, že zápach česneku v potu po vnitřním požití dokáže odpuzovat hmyz, je stále velmi rozšířený a česnek v nějaké formě skrmuje svým koním spousta lidí. Proto ho najdete i v mnoha krmných doplňcích. Dala jsem si tu práci, že jsem prošla (doufám) všechny diskuze na Equichannelu a pídila se po informaci, zda alespoň někdo pozoroval, že by mu česnek proti hmyzu fungoval. Vysloveně pozitivní jsem našla dva příspěvky, v opačném duchu jich byly snad stovky. Zápach česneku v potu koně při pravidelném skrmování skutečně je, poměrně silný a poměrně odpudivý, to je pravda, nicméně na hmyz valný účinek nemá. Bez ohledu na to, jakou formu česneku krmíte.

I když je to překvapivé při tak výrazné chuti a zápachu, většina koní česnek konzumuje docela ochotně. Podle výzkumu Deborah Goodwinové, zveřejněném v magazínu The Horse, dokonce patří mezi dvanáct příchutí, které jsou koňmi univerzálně přijímány.

A jaké pozitivní účinky má česnek mít vedle odpuzování hmyzu? Mluví se o antiseptických, protizánětlivých a antibiotických účincích, pozitivním vlivu na stav kůže a srsti, snižování krevního tlaku, „čištění krve" a významném vlivu na dýchací problémy. Údajně by měl působit i proti vnitřním parazitům jako přirozené odčervení, ani o tom ale neexistuje žádný doklad. Podívejme se na ostatní účinky. Pochybný výraz čištění krve neznamená nic jiného než léčbu případných cévních zánětů a také protisrážlivé účinky. Obojí česnek skutečně prokazatelně má. Patří k nejsilnějším přírodním antibiotikům. Což ale pro koně vůbec nemusí být výhodou, jak rozebereme později.

vsVšechny tyto pozitivní účinky česneku má na svědomí mnoho jeho substancí obsahujících síru. Je to především látka zvaná alicin (přesněji řečeno aliin, který se po narušení stroužků působením enymů přemění na alicin), která je nejznámější, ale není jediná. Dále jsou to látky ajoen, thiacremonon a další s mnohem komplikovanějšími názvy a podobnými účinky. A mnoho jich nejspíše ještě ani nebylo objeveno. Zmiňuji to proto, že je dost možné, že některé z těchto látek budou v budoucnu popularizovány jako zázračné přírodní léky pro vás i vašeho koně.

V každém případě, výše uvedené látky mají laboratorně ověřené účinky baktericidní (hubí bakterie), antiagregační (snižují srážlivost krve působením na krevní destičky, tj. „ředí krev"), fungicidní (protiplísňové), antiviroické (výzkum byl prováděn např. u viru HIV), antioxidační a protirakovinné. Díky tomu může mít skutečně česnek i pozitivní vliv na kůži a srst v případě, že kůň trpí plísněmi, a může pomáhat při infekcích dýchacích cest a plic (tedy dýchacích problémech). Prokázané u koní nicméně není ani to, přestože o review na téma efektivity některých koňských doplňků včetně česneku u koní s COPD se v roce 2006 snažil Carey Williams. Nebyl příliš úspěšný, nenalezl dostatek důkazů a podle něho „v současnosti spočívají reklamy a doporučení u většiny bylinných doplňků pouze na neoficiálních důkazech a atestech." Více informací najdete v příslušném článku na The Horse.

O účincích repelentních nebo antiparazitních, ať již máme na mysli odpuzování hmyzu a klíšťat nebo vnitřních parazitů, už vůbec není nikde zmínka. Přesto se podle odstavců výše musí zdát, že česnek je nesmírně zdravá věc a krmit ho tudíž báječný nápad. Pro nás jistě, pokud to nepřeháníme, s koňmi to není tak jednoznačné.

va

Hrozí koním krmeným česnekem anémie?

V souvislosti s krmením česneku se nejčastěji zmiňuje právě tento problém. Hemolytická anémie je chudokrevnost (anémie), způsobená rozpadem červených krvinek (hemolýzou). Tento rozpad mají za následek právě látky, uvedené výše, především alicin. Nelze tedy dost dobře zachovat antibiotické a další pozitivní účinky česneku bez rizika anémie. Ovšem, k tomu, aby došlo k hemolytické anémii způsobené česnekem, by ho kůň musel pozřít opravdu velké množství, nebo jím být dlouhodobě překrmován. Zdá se vám nemožné, že by to kůň dobrovolně podstoupil? Že to možné je, bylo prokázáno výzkumem Pearsona a kol. v roce 2005, kdy byla hemolytická anémie u dvou koní uměle vyvolána podáváním vysokých dávek sušeného česneku (zpočátku se podávalo 0,05 g/kg, postupně se zvyšovalo až k dávce 0,25 g/kg). Každý týden byla koním odebírána krev a po 41 dnech podávání této vysoké dávky (celkem koně dostávali česnek 71 dní) byla anémie prokázána. K uzdravení došlo za dalších pět týdnů po vysazení česneku. A co je důležité, koně česnek zamíchaný v melase bez problémů přijímali (i když v tomto množství ho museli i v melase velmi dobře cítit). [1]

cvaPřesto si myslím, že pravděpodobnost vyvolání anémie krmením česneku u koně je minimální, tedy za předpokladu, že má člověk mozek v hlavě. Vždyť k tomu, aby ji vyvolal, by u průměrně velkého koně musel po několik týdnů krmit víc než deset vrchovatých lžic sušeného česneku denně.

Větší nevýhoda česneku pro koně spočívá jinde. Vlastně v tomtéž, v čem je česnek tak dobrý - v jeho baktericidních účincích. I v našich střevech žijí baktérie, napomáhající trávení, bez nichž bychom měli potíže s trávením a také imunitou, která je na dobrém trávení velmi závislá. Ovšem kůň je potřebuje ještě nesrovnatelně více, protože jeho strava je založena na objemovém krmivu, obsahujícím velké množství vlákniny. Právě trávením vlákniny kůň dokáže získávat i velké množství energie. Pro trávení vlákniny jsou bakterie klíčové, proto také koňský trávicí trakt potřebuje mnohem více bakterií než náš. Baktericidní účinky česneku tudíž příliš neocení. I někteří citlivější lidé mají problém s větší dávkou česneku. Osobně bych si tedy se skrmováním česneku koním příliš nezahrávala. Malé nebo nárazové množství jistě neublíží, ovšem zda pomůže, je sporné a proč koním decimovat střevní mikroflóru?

Nicméně pokud navzdory neprůkaznosti věříte na repelentní účinky česneku, máte jednu možnost, která zaručí, že kůň bude česnekem cítit na sto honů (čímž možná odpudí i leckteré dvounohé krmiče a nenechavce) a rozhodně mu neublíží. Aplikujte česnek zevně v podobě výluhu. Stačí rozmačkat stroužky česneku (1-2 paličky na litr vody), zalít vroucí vodou a nechat několik hodin odstát. Pro lepší účinky můžete přidat normální nebo jablečný ocet, sušenou levanduli nebo levandulový olej, případně rozmarýn. Tyto bylinky hmyz také odpuzují.

[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15822591

Podobné články

Máte ve výbězích vzrostlé duby? Pasete koně v jejich majestátním stínu? Pak máte s podzimní nádherou zase o jednu starost navíc. Nejen javory totiž…

Je to tak jednoduché? Zvoní podkovám hrana? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dnešním rozhovoru s „botičkářkou“ Romanou Dlouhou z Pasování bot…