8 tipů na blátivé dny aneb jak přežít podzim

21. 10. 2023 Iveta Jebáčková-Lažanská Autor fotek: archív autorky, Pixabay

Tak už tu máme opět podzim. A s ním i více dešťů a méně sluníčka – což je ten pravý recept na bláto. A když je mezi koňáky řeč o blátě, je řeč o něčem úplně jiném, než co potká obyčejný smrtelník na procházce v přírodě. Pro koňáky mají totiž termíny „bláto“ a „bahno“ diametrálně odlišný rozměr. Škoda, že se na EQUICHANNELu nedá mluvit sprostě – nejvýstižnější název podzimního humusu, tvořícího se pod koňmi, se totiž pomocí jednoho barvitého slovíčka dá vystihnout podstatně přiléhavěji... :-)

Pokud nemáme všude u koní zpevněno a dny jsou štědré na déšť, rodí se nám na nejfrekventovanějších místech Velké grimpenské bažiny, ve kterých roli Psa baskervillského hraje počasí. A přestože bychom mnozí rádi vyzkoušeli život v anglickém hrabství, po slatích přímo v ohradách vskutku netoužíme. Pokud nás tedy během mokré zimy naši čtyřnozí miláčci nestihli přesvědčit, že smrt v hlubokých dartmoorských bažinách (v popatnácté již rozškubané dece) je pro ně zaslouženou odplatou…

Jak hluboké a smrtonosné bažiny jsou, záleží na počtu koní v nich chovaných. Někdo má zrádný močál pouze u napáječky a kolem krmišť, jiní moudří chovatelé (hrající na jistotu) si v hluboké slatě promění celičký výběh.

 

Tip 1 – Pořiďte si kvalitní holínky

Aby se v blátě dalo přežít, je nutné nakráčet na bojiště dobře vyzbrojen. Krom skafandru doporučuju především kvalitní holínky. Vyplatí se zainvestovat, protože laciné stopadesátikorunové PVC gumáky většinou nevydrží ani jednu celou sezónu, u koní při každodenním použití v pracovním zápřahu praskají často již po jediném měsíci.

Klaďte důraz na protiskluzovou podrážku – tedy na výrazný vzorek. Ten zajistí větší přilnavost v kluzkém terénu.

Navrhuji rozhlížet se po holínkách s prodyšnou textilní vložkou, která omezí pocení nohou při delším nošení.

Veledůležitá vlastnost každých holínek je snadná údržba. Proto se vyhněte šněrování a ozdobám, ztěžují údržbu.

Můj soukromý tip jsou holínky Dunlop (ano, tato značka vyrábí i pneumatiky) a jejich exklusivní Purofort řada z materiálu polyuretan, který má zajistit nízkou váhu obuvi a zároveň, krom komfortu nošení, i vysokou tepelnou izolaci. 

 

Tip 2 – Pro dlouhý pobyt v dešti pláštěnku!

Někdo v dešti ke koním nechodí ani pracovat, ani jezdit – a čeká, až přestane lít. Ale spousta z nás se neřídí počasím, ale denní dobou či přímo dobou pracovní, takže déšť nedéšť, vyrážíme krmit, uklízet a odjezdit. Pokud nechceme být rychle nachlazení, saháme po voděodolných svrchních oděvech. Většinou po pláštěnkách. Někdo používá laciné jednorázové, jiní vybírají bytelné, které vydrží více sezón. K vícesezónním se dá říci, že o trvanlivosti a pohodlí rozhodují vložené investice. Na trhu jsou dvě varianty nepromokavých svrchních oděvů: pláštěnky a goretex.

Wikipedie: Materiál Goretex je složený z tenké pórovité membrány z expandovaného polytetrafluoretylenu (teflon), která je nalaminována mezi jiné textilie, nejčastěji nylon nebo polyester. Membrána má okolo 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční, nejnovější mají i více pórů. Tím se stává neprostupnou pro tekoucí vodu a zároveň umožňuje skrze sebe výpar. Tyto póry jsou přibližně 20 000krát menší než kapka vody (to, že ta kapka neprojde skrz, souvisí s jejím povrchovým napětím) ale zároveň asi 700x větší než molekula páry, která tak může snadno projít skrz.

Výhodou pláštěnky je absolutní nepromokavost. Goretex po celodenním lijáku přece jen propouští. Nevýhodou pláštěnky je fakt, že nedýchá. Při tělesné námaze sice nemoknete zvenku, ale čůrky potu vás namáčí zevnitř. Kvalitní membránové oblečení je prodyšné, pot vám pustí ven od těla.

Takže jak? Inu, makáte-li na hnojích a krmení u venkovně držených koní, kde jste většinu času mimo střechy, nebo jdete-li do sedla na půl dne, sáhněte raději po kvalitní pláštěnce. Děláte-li pod střechami a ven vyjedete pouze chvílemi s kolečkem, nebo jezdíte v dešti jen kratší dobu, je pohodlnější goretex.

Pláštěnky nemusí být jen nudně jednobarevné, seženete i kousky se vzorkem nebo reflexní (bezpečnostní)

 

Tip 3 – Stříška na nářadí

Rozumní koňáci nechrání před deštěm jen koně nebo sebe, ale i nářadí. Protože komu se chce sahat na vlhké, později navíc omrzlé násady? Ve stájích máme samozřejmě nářadí pod střechami, ale co na pastvinách a ve venkovních chovech? Vřele doporučuji koupi zahradního domku, do kterého, podle velikosti, pohodlně poklidíte vše od hadic, přes košťata, vidle, lopaty a hrábě až po kolečko na hnůj. Domky se prodávají nejen ve dřevěném provedení, ale i plechové. Určitě se podívejte do hobby marketů, kde je mívají vystavené smontované.

Kdo má přesah střech nad přístřešky, často staví lopaty a vidle pod ně, opřené nebo zavěšené z venkovní strany, kam koně díky hrazení nemohou.

Domek na nářadí s bočními zastřešenými prostory – tam by vidle, košťata a lopaty byly po ruce + v suchu →

Nechcete-li zatím investovat větší peníze, vyrobte si alespoň jednoduchou stříšku – něco ve stylu konstrukcí, prodávaných jako venkovní dřevníky k opření o stěnu kůlny.

Zadní stěna přístřešku, kam koně nemohou, chráněná přesahem střechy, může dobře posloužit jako odkladiště nářadí

 

Tip 4 – Kondicionérem proti nazdobeným hřívám

Bodlák a jeho suché plody… Na EQUICHANNELu jsme jim již věnovali celý samostatný článek i s barvitými fotografiemi :-). I tak si neodpustím znovu připomenout, že podzim se na mnoha velkých pastvinách nese ve znamení kudlibabek, lepíků, čumbrků, kotaček – nazývejte si chytlavé hlavičky bodláku jak chcete. Kdo má rozlohy menší a přehledné, jistě od těchto zl(d)obítek čistí plochy s kosou v ruce nebo za volantem traktoru se zapřaženou sekačkou. Ale máme-li pastviny členité a rozlehlé, většinou si nějaký ten bodlák cestičku ke slunci (a do ocasů a hřív našich koní) stejně nalezne.

Vypadá-li večer koník jako krasavec z fotografie, nezbývá, než použít nůžky (slabší povahy), nebo hřeben, kvalitní kondicionér a hodně šikovné prstíky.

Při denním ošetřování hřívy kondicionérem se nachytané kudlibabky lépe stahují a žíně se při vyplétání díky cílené kluzkosti kosmetiky nepoškodí.

Přeju všem hodně trpělivosti a opravdu, ale OPRAVDU pevné nervy při kadeřnických seancích! :-)

 

Tip 5 – Na podzim budujte průtočná napajedla

Absence letních veder a vlhká, tedy snadno vykopatelná půda předurčují časný bezmrazý podzim k budování brouzdališť a také průtočných betonových napajedel v zemi (simulace přírodních toků).

Jste-li fandové suplování přírody tam, kde jí máte v přetechnizovaném okolí nedostatek, a máte-li na pozemku pramen, rozhodně neváhejte!

 

Tip 6 – Zavřeli jste v blátě pastviny a na základních výbězích nemáte stromy? Vyrobte koním drbadla!

Výroba drbadla na bříško je velice jednoduchá, nalezneme-li tu pravou větev nebo stabilní pařez vhodné výšky. Obrázek napoví…

 

A stojiny přístřešků můžeme v drbadlo přeměnit také!

Stačí nakoupit rýžové kartáče… →

Tip 7 – Na podzim sázejte stromy!

Nejlepší období na výsadbu stromů a keřů je podzim – cca od října do zámrazu.

Novou výsadbu důkladně zalijte, největším nebezpečím pro venku přezimující dřeviny totiž není mráz, ale nedostatek vody. Obohacením výsadbové jámy o kvalitní kompost zajistíte v půdě více vlhkosti a vylehčíte ji, takže nově rostoucí kořeny snadněji proniknou do okolí. Velikost výsadbové jámy volte proto velkoryse a nezapomeňte na výsadbový kůl nebo trojnožku, které se vkládají ke stromku před zásypem zeminou.

Nákupem dřevin v dobré kondici si zajistíte vysokou ujímavost a nebudete muset nikterak přehánět péči, postačí ochrana proti:

  • okusu kmene zvěří – v podobě oplocení, příp. obalení kmínků speciální plastovou ochranou
  • popraskání kůry mrazem – ovocné stromy s hladkým kmenem si můžete pojistit bílým nátěrem, který odrazí více slunečních paprsků než tmavá kůra a ochrání tak strom před opakovaným zamrzáním a roztáváním vody v pletivech během slunečných dní
  • rozlámání – těžký sníh setřásejte z větví, aby se nepolámaly

Na podzim se doporučují pro dřeviny hnojiva s minimem dusíku (N) a s převahou draslíku (K) + fosforu (P), prvků důležitých pro vyzrávání pletiv a tedy dobré přezimování.

Ke koním nevysazujte jedovaté dřeviny a vyhněte se výsadbám javoru klenu + javoru jasanolistému z důvodu obsahu hypoglycinu A v listech, nažkách (podzim) a v mladých rostoucích semenáčcích (jaro). Pozření koňmi způsobuje, převážně v suchých letech, kdy se zřejmě obsahy hypoglycinu A nadměrně zvedají, závažné myopatie, končící často úhynem zvířete!

Než vám stromy dorostou tak, aby poskytly zvířatům ochranu před dešti, nebudou již pravděpodobně vaši současní koně na světě. :-) Proto stavte přístřešky – pokud si prostor kolem nich zpevníte, nebude mokro děsit vás ani vaše koně.

 

Tip 8 – Nezapomínejte na ptáčky!

Doporučuji, než se do výroby krmných stanic pustíte, nastudovat si na stránkách České ornitologické společnosti pár zásad...

Jak vyrábět, udržovat a kam umísťovat ptačí budky: článek

Jak zbudovat celou ptačí zahradu, nebo aspoň ptačí balkon: článek

Jak pomoci ptákům jako majitel pozemků (což se týká nás, koňáků, úplně stejně, jako zemědělců): článek

 

Tak ať máte vy i vaše zvířena podzim nejen barevný, ale i dokonale pohodový!

Podobné články

Máte ve výbězích vzrostlé duby? Pasete koně v jejich majestátním stínu? Pak máte s podzimní nádherou zase o jednu starost navíc. Nejen javory totiž…

Je to tak jednoduché? Zvoní podkovám hrana? Odpověď na tuto otázku budeme hledat v dnešním rozhovoru s „botičkářkou“ Romanou Dlouhou z Pasování bot…