Zlatá pro britský drezurní tým

Německo se rozloučilo se čtyřicetiletou zlatou érou v drezuře – s výjimkou bojkotovaných OH Moskva. Silný britský tým získal vůbec první medaili v této disciplíně a hned zlatou.

Tak, jako posvětil triumf britského skokového družstva Peter Charles s Vindicatem, Charlotte Dujardin na fenomenálním Valegro ustanovila výsledkem 81,905 olympijský rekord a zpečetila britské zlato, za nímž zamířil brilantním výkonem nejprve Carl Hester na hřebci Uthopia (80,571) a Laura Bechtolsheimer na Mistral Hojris (alias Alf) - 77,794. Britové dosáhli průměrného skóre 79,979, Německo 78,216, na třetím místě je Holandsko s výsledkem 77,124.

Na OH v Pekingu skončili Britové pátí, ale jejich vítězství v loňském evropském šampionátu jim pro OH Londýn předurčilo roli favoritů.
Německo i Velká Británie mají v první desítce po třech svých top jezdcích a tak finále jednotlivců nebude postrádat napětí.

Možná by všechno bylo jinak nebýt viru EBV - Německo investovalo před rokem a půl deset milionů eur do Totilase, bohužel Mathias Rath, jeho nový jezdec a ex-přítel Laury Bechtolsheimer, onemocněl před olympiádou infekční mononukleózou. Podivná shoda náhod, ale nehledejme v tom námět na detektivku. Totilas je spojen s výcvikovým prvkem rollkur stejně jako všichni jezdci Holandska (Anky van Grunsven, Edward Gal, Adelinde Cornelissen), ale rozhodčí hodnotí výkon na drezurním obdélníku a na zakázané výcvikové metody, které se mohou objevit na opracovišti, mají dohlížet stewardi.

Do soutěže jednotlivců tak může zasáhnout i 40letá učitelka angličtiny, Holanďanka Adelinde Cornelissen, která v době, kdy neměla peníze ani koně, dokázala z asociála (jak u nás říkáme - odchovaného na dvorku) vysát jeho pohybový potenciál až do úrovně Grand Prix, přestože se v začátcích kariéry potýkali s výsledky pod 40 % či skokem přes hrazení do obdélníku směrem dovnitř.

Charlotte Dujardin (27) sotva dokončila závěrečný pozdrav, když stadion explodoval bouří britského nadšení. Její úspěch je obdivuhodný i proto, že se ve vrcholové drezuře nepohybuje déle než rok a půl. Zlatá medaile v týmech však nemusí být tou poslední - barometr formy Dujardin-Valegro stoupá. Adelinde Cornelissen je jí v patách s 81,968, následuje trio německých nadějí ve složení Helen Langehanenberg s Damon Hill, Schneider s Diva Royal a K. Sprehe s Desperadem.Ve hře je i Američan Steffen Peters s Ravel.

Pěkný zážitek nabídli i dva iberští koně, kteří se probojovali do čtvrtečního finále. Především Fuego (ESP - Juan Manuel Munoz Diaz, 75,608) mě vždycky učaruje svou dynamikou a skoro se chce říci - španělskou vášnivostí pohybu. Druhým je hřebec PRE Grandioso (POR - jezdec Jose Daniel Martin Dockx, 69,043).

Letošní olympijské hry v Londýně píší historii rekordů a výměny zlatých stálic jezdeckého nebe, cylindry vystřídaly u mnoha jezdců bezpečnostní přilby. Britové získali po šedesáti letech zlatou ve skocích družstev. Neobvyklé pozornosti se těší olympijská drezura i v Americe, protože spoluvlastníkem Rafaely je manželka republikánského kandidáta Mitt Romey. Američané skončili šestí a Rafaela (jezdec Jan Ebeling) skončila na 28. místě, o pozice jednotlivců se tedy ucházet nebude (60,302%).

Podobné články

Anastasja Vištalová se jako historicky první český sportovec v jezdectví dostala na paralympijské hry do brazilského Ria de Janeira. Svou…

Paralympijští sportovci z celého světa se v současné době účastní paralympijských her, které se ve dnech 28. srpna 2024 – 8. září 2024 konají v…