Nelehké období kladrubského hřebčína po vzniku Československé republiky
Víte, že po rozpadu Habsburské monarchie převzala kladrubský hřebčín nově vzniklá Československá republika? Bylo rozhodnuto, že novým účelem hřebčína bude produkce plemenných hřebců pro zemský chov jednotlivých zemí ČSR.
V Hřebčíně Kladruby nad Labem byla po roce 1918 s nenávistí proti všemu habsburskému obrácena nenávist i proti stádům koní z bývalého c.k. dvorního hřebčína a bylo nejprve rozhodnuto historické stádo kladrubských běloušů a vraníků zlikvidovat, jakožto plemene nevhodného pro nové účely hřebčína. Po velkých nesnázích se nakonec přeci jen podařilo udržet v Kladrubech historické stádo starokladrubských koní jakožto zootechnický unikát ČSR, o jehož záchranu se živě zajímala i cizina.
Usneseno tedy bylo zachovat ve zmenšeném měřítku stádo běloušů, zatímco stádo vraníků, kteří byli považováni za méně ušlechtilé a též za obyčejné tahouny, bylo mlčky odsouzeno k postupné likvidaci. K regeneraci starokladrubských vraníků došlo až zásluhou profesora VŠZ v Praze, PHDr.et.MUDr. Františka Bílka, DrSc., který s ní započal v r. 1941. Starokladrubské koně například využil i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk v roce 1927 při své třetí inauguraci.
Galerie
Ve středu 13. listopadu proběhlo tradiční podzimní třídění starokladrubských koní.
Černé perly starokladrubské, i tak jsou někdy označováni starokladrubští vraníci. Ve středu 13. listopadu máte možnost tyto koně zhlédnout během…