OH Rio: parkur

23. 8. 2016 Martina Cerhová Autor fotek: FEI, THM (Rebecca Ashton)

Parkurové skákání patří k nejoblíbenějším jezdeckým disciplínám a nejinak tomu bylo také na OH v Riu. Pojďme se tedy podívat na to, kdo získal olympijské medaile a jaké jsou vazby olympijských koní na český chov.

Olympijský parkur

Ještě před začátkem první soutěže došlo k rychlým změnám: Marcuse Ehninga s Cornadem, který se při tréninku lehce zranil, musela rychle nahradit Meredith Michaels-Beerbaum s Fibonaccim. Zranil se rovněž Ryan des Hayettes Simona Delestre, proto za Francii nastoupili náhradníci Philippe Rozier a Rahotep de Toscane.

Meredith Michaels-Beerbaum a Fibonacci 17A právě první olympijská soutěž měla skutečně hodně překvapující průběh. Došlo k několika pádům (např. Penelope Leprevost) a pouhých 11 jezdců dokázalo úvodní parkur překonat bezchybně. Bohužel za sebou úvodní parkur zanechal u fanoušků také pachuť, neboť bylo dle skokových pravidel sborem rozhodčích rozhodnuto o vyloučení 4 jezdců kvůli stopám krve na koni / nadměrnému použití biče a šporen. Jednalo se o Jura Vrielinga, Nicolu Philippaerts, Stephana de Freitas Barchu a Cassia Rivettiho. V průběhu olympijské soutěže se ale našli také jezdci, kteří přihlíželi na zdraví svých koní - byla mezi nimi i Meredith Michaels-Beerbaumová, která ve finále jednotlivců po kolizi na prvním skoku a následném bezproblémovém překonání druhé překážky Fibonacciho stejně raději zastavila a soutěž vzdala, a to právě s ohledem na jeho zdraví.

A jak tedy nakonec 4denní boje o medaile v parkurovém skákání dopadly?

Týmová soutěž:
  • 1. Francie: Philippe Rozier s Rahotep de Toscane, Kevin Staut s Reveur de Hurtebise, Roger Yves Bost se Sydney une Prince a Penelope Leprevost s Florou de Mariposa
  • 2. USA: Kent Farrington a Voyeur, Lucy Davis a Barron, McLain Ward a Azur, Elizabeth Madden a Cortes C
  • 3. Německo: Christian Ahlmann a Taloubet Z, Meredith Michaels-Beerbaum a Fibonacci 17, Daniel Deusser s First Class a Ludger Beerbaum a Casello
Soutěž jednotlivců:
  • 1. Nick Skelton a Big Star
  • 2. Peder Fredrikson a All In
  • 3. Eric Lamaze a Fine Lady

Vítězové

Medailoví koně, jejich původy a vazby na český chov

OH v Riu přinesly bohatou sklizeň medailí, neboť žádný z týmových medailistů nedosáhl na nejvyšší tři příčky v soutěžích jednotlivců. V ČR je chov skokových koní prioritou valné většiny chovatelů a není tak divu, že velkou část původů olympijských koní můžeme propojit díky mnoha plemenným hřebcům také s českým chovem. O původech skokových koní by se tak dalo mluvit poměrně dlouho a bohužel tu není na vše čas a místo. Proto je následující shrnutí zaměřeno opravdu jen stručně na vazby na hřebce působící v ČR (ačkoliv všichni víme, že základem chovu je kvalitní chovná klisna).

Big StarTřináctiletý KWPN hřebec Big Star naplňuje rčení Nomen est omen. Z OH v Riu si domů odváží zlatou medaili ze soutěže jednotlivců a kromě jiných velkých úspěchů na mezinárodní parkurové scéně má na svém kontě také páté místo z OH v Londýně. Big Star je sice plemenným hřebcem, ale v chovu nebyl na rozdíl od svých kolegů nijak intenzivně využíván. I on patří k hřebcům, kteří nejprve neuspěli na körungu coby dvouapůlletý. Z jeho synů působících v chovu můžeme jmenovat např. Big Star Jr KZ (jehož matka Krista je mj. matkou také plemenného hřebce Taloubeta Z, který v Riu získal bronz s německým týmem - viz níže) nebo E Star (om: Heartbreaker), jinak má potomků skutečně poskromnu. Otcem Big Stara je Selle Français hřebec Quick Star, jehož otcem je výjimečný plemeník a úspěšný skokový hřebec Galoubet A (mj. otec Baloubeta du Rouet - v Mněticích působil jeho syn Balcamor) a matkou SF klisna Stella po angloarabském Nithard. Mimochodem, ani Galoubet A to neměl jednoduché, neboť je synem klusačky, a tak o něj původně rovněž nikdo nestál. Quick Stara znají čeští chovatelé především jako otce oblíbeného plemeníka Quick Laura Z (om: Lauriston), který působí v ZH Písek. Big Starova matka pochází z kombinace Nimmerdor - Ramiro, což jsou opět vynikající plemenní hřebci, kteří jsou českým chovatelům velmi dobře známí, neboť se objevují v původech mnoha úspěšných skokových koní i plemenných hřebců, a to i v ČR (jistě není třeba je všechny jmenovat).

All InTo desetiletý belgický sportovní kůň All In na svém kontě zatím žádné olympijské úspěchy vzhledem k věku neměl, přesto v Riu vybojoval stříbrnou medaili v soutěži jednotlivců. Tento hnědý valach je synem belgického hřebce Kashmir van't Schuttershof, rovněž úspěšného parkurového koně (TT parkury), jenž je synem belgického hřebce Nabab de Reve (po Quidam de Revel). V ČR působí Nababův syn Ebab RK (jeho otcem matky je Artos Z, tedy otec v ČR mimořádně oblíbeného Arista Z) a Quidam de Revel (linie Alme Z - Ibrahim) je u nás rovněž hojně zastoupen. Mateřským otcem All Ina je Andiamo Z po KWPN Animo Z - opět úspěšní skokoví hřebci z linie Alme Z - Ibrahim, kteří se u nás objevují v původu hřebců, jako jsou Go-On T.S. (po Corlensky G) nebo KWPN hřebce Amarillo (Animo - Voltaire).

Fine LadyTřináctiletá hannoverská klisna Fine Lady je držitelkou bronzové medaile a dcerou hannoverského hnědáka Forsyth FRH taktéž úspěšného v parkurovém sportu (TT), a to s Toni Hassmanem. Forsyth FRH je synem slavného skokového hřebce For Pleasure, jenž u nás má také své zastoupení. Ve stáji Mustang působil jeho syn Faraday (om: Graphit, TT parkur), který v ČR zanechal poměrně početné potomstvo, působil zde také jeho pravnuk Finnegan C (po For Feeling) a je otcem matek plemenných hřebců Con Pleasure (po Contendro I, ten ovšem v ČR během svého působení v roce 2009 připustil minimum klisen) a Fantomas de Muze (po Sandro Boy). For Pleasure pochází z linie Furioso xx, ze které kromě vynikajících skokových koní (plemeníků - Kannan, Voltaire...) vzešli také výjimeční drezurní koně/plemeníci - jako např. Jazz, Fidermark, Florestan, Ferro atd. Fine Lady může být pro české chovatele také velmi zajímavá díky svému mateřskému otci, jímž je hannoverský hnědák Drosselklang II (Don Carlos - Frustra II), který do své smrti působil ve Stáji Mustang a v ČR tak má rovněž řadu potomků. Jistě jej není třeba blíže představovat. Fine Lady má v prvních čtyřech generacích čistě hannoverský původ (pomineme-li Furiosa II), bába je po Grannus - Dakar. Také Grannus se nachází v původech českých koní, působili zde totiž jeho synové Grand Step (om: Lungau) a Great Pleasure (om: Nimmerdor), vnuk Gijom (po Graf Grannus) či pravnuk Granturo (po Graf Top).

VoyeurVoyeur, čtrnáctiletý KWPN valach, získal v Riu stříbrnou medaili ze soutěže týmů a v jednotlivcích byl pátý. Je synem belgického hřebce Tolana van't Riethof, jenž startuje v mezinárodních parkurech na úrovni 1,40 m. Tolano je synem úspěšného holštýnského skokového hřebce Chin Chin (po Constant), jenž se účastnil OH i MS a je dědem v ČR působícího Chin Champ's Calando (Chin Champ - Calando I). Matka Loma je po holštýnském hřebci Goodwill (po Landgraf I) a z matky Ahorn (po Nimmerdor) - Ronald (Ramiro). I tuto krev máme v českém chovu hojně zastoupenou.

Jedenáctiletý belgický ryzák First Class byl členem bronzového německého týmu a v individuálním pořadí na sdíleném devátém místě. Je synem oldenburského hnědáka Balou du Rouet (po Baloubet du Rouet, o kterém jsme již mluvili ve spojení s Balcamorem), a klisny po oldenburském Continue. Po Balou du Rouet je v PKH ČT zapsán ryzák Burberry (om: Quando-Quando) z hřebčína Sprehe a sám Balou du Rouet je právem označován za Baloubetova nejvýznamnějšího syna. Matkou First Class je klisna Paprika van't Steenputje, dcera hannoverského hřebce Feinschnitt van de Richter (po Wendekreis), mj. účastníka OH, a plnokrevné klisny Souky (Kebah xx - Boran xx). Jak je tedy vidět, plnokrevná bába mu nijak nebránila uspět na OH v parkurovém skákání - přesto se mnozí chovatelé (a bohužel i jezdci) stále plnokrevníků v původech skokových koní bojí! No a Feinschnitt je otcem matky klisny Mystery van de Dwerse Hagen (jejíž bába je po plnokrevném Buenaventura) - tedy matky plemenných hřebců Cento Lana Arcus (po Cento Lano) a Cardiff Dwerse Hagen Z (po Conquest van de Helle).

Taloubet ZStejně jako výše zmíněný First Class, také šestnáctiletý KWPN plemenný hřebec Taloubet Z byl členem bronzového německého týmu a v jednotlivcích skončil na sdíleném devátém místě. I on je fanouškům parkurového sportu velmi dobře znám a na svém kontě má kromě jiného také vítězství z finále Světového poháru v Lipsku v roce 2011. Ve sportu jej úspěšně reprezentuje několik potomků a jeho dcera Taloubetdarco K Z (om: Darco) společně s ním startovala na OH v Riu - v jejím sedle byl Toshiki Masui z Japonska. V chovu pak působí jeho syn Take a Chance Z (om: Aldatus Z). Taloubetovým otcem je Selle Français hřebec Galoubet A, kterého jsme již zmiňovali výše, tedy otec úspěšných hřebců jako Baloubet du Rouet, Skippy II, Credo de Paulstra atd. Zmínili jsme také jeho matku, vestfálskou klisnu Kristu, jenž je matkou Big Starova syna Big Star jr KZ. Krista je dcerou vestfálského hřebce Polydora (po Pilatus), kterého u nás najdeme coby otce báby plemenných hřebců Lewinski (po Lancer III) a Corlensky G (po Cornet Obolensky) a jeho syna Go-On T.S. působícího v ZH Písek. Pilatova syna, významného skokového plemeníka Pilota, jistě není třeba představovat (u nás působil např. jeho syn Papillion).

Sydney une PrinceČlenové zlatého francouzského týmu nedosáhli na žádnou z medailí pro jednotlivce a nejúspěšnější z nich byla dvojice Sydney une Prince a Roger Yves Bost, kteří skončili na sdíleném 16. místě. Sydney une Prince je desetiletá klisna plemene Selle Français a je dcerou již zmiňovaného skokového plemeníka Baloubeta du Rouet (po Galoubet A). Mimochodem, na Galoubeta je prochována hned dvakrát, neboť je také dědem báby. Ryzák Baloubet du Rouet je v paměti fanoušků skokového sportu navždy spojen se jménem Pessoa - i on zářil na světových parkurových závodech a na svém kontě má vítězství ve SP i na OH. Mateřským otcem je Alfa d'Elle po Grand Veneur - toho jsme si zmiňovali už u všestrannosti, neboť se v českém chovu objevuje přes vnuka Thurina a jeho syna Thurina Frýberta či přes Dormane du Puy, v jehož původu figuruje jako mateřský otec. A objevuje se ale také do PK ČT letos zapsaného I'm Special de Muze (po Emerald van't Ruytershof) nebo v Mněticích působícího Dařbujána (po Diamant de Semily). I u klisny Sydney une Prince nalezneme v původu matky plnokrevníky - otcem prabáby je plnokrevný El Torro.

Zlatou týmovou medaili si z Ria odváží také jedenáctiletá belgická klisna Flora de Mariposa. Ta je dcerou hannoverského hřebce For Pleasure, o kterém jsme již také mluvili. For Pleasure na OH v Riu coby plemeník skutečně zabodoval, neboť týmový bronz patří také jeho vnukovi Fibonacci (po For Feeling) a týmové stříbro jeho synovi Barronovi (om: Nabab de Reve). Matkou Flory je belgická ryzka Adeline po hannoverském Power Light (po Pilot) a z klisny po francouzském hřebci Quito de Baussy (po Jalisco B). Pokud bychom se zajímali o Quita de Baussy v českém chovu, pak musíme opět zmínit hřebce Cento Lano Arcus a Cardiff Dwerse Hagen, neboť u nich figuruje coby děd matky. Jalisca B pak kromě toho, že je otcem významného plemeníka Quidama de Revel, známe také coby otce plemenného hřebce Palisca, děda Manillona Rouge nebo kinského hřebce Mailiska.

Kevin Staut s Reveur de HurtebisePatnáctiletý valach belgického sportovního koně Reveur de Hurtebise je stejně jako stříbrný All In synem belgického hřebce Kashmir van Schuttershof (po Nabab de Reve). Jeho matka je pak dcerou belgického hřebce Capricieux des Six Censes (po Major de la Cour, jenž je synem již zmiňovaného Grand Veneura) a SF klisny po Brilloso (po již rovněž zmiňovaném plnokrevném Furiosovi, tedy otci Furiosa II a dalších).

Rahotep de ToscanePosledním z členů zlatého francouzského týmu je jedenáctiletý hřebec plemene Selle Français Rahotep de Toscane. Jedná se o syna SF hřebce Quidama de Revel, jenž je nejen otcem vynikajících skokových koní, ale sám také v parkurovém sportu úspěšně sportoval. Tento Jaliscův syn je mezi hřebci působícími v českém chovu více než hojně zastoupen, působí/působili u nás jeho synové Empire (om: Corrado I, preferovaný hřebec ČT pro rok 2016), Quirado (om: Corrado I), vnukové Quidamo (po Quidam's Rubin), Quaid (po Quidam's Rubin) a jeho syn Quincy (om: Raphael), Guidam Sohn (po Guidam) a jeho synové Galandro ZH (om: Lopez-17), Qentino Donth-M (om: Carol) a Quimero-M (om: Porter) a další jako např. Celer (Quidam de Revel je otcem báby) nebo Nababův syn Ebab RK atd. Matka Rahotepa, francouzská klisna Fanny du Murier, je dcerou plnokrevného hřebce Laudanum (po Boran xx) - ten je otcem u nás v minulosti působících hřebců Toy de Maziere (om: Pot d'Or xx), Gin Fizz IV (om: Alme Z) a Baladin de L'Oir (om: Feu Sacre). A můžeme zde opět zmínit kinského Mailliska, u kterého Laudanum xx figuruje coby mateřský otec jeho otce Fazura Mail (po Jalisco B).

Pro české chovatele jsou jistě nejzajímavější koně bronzová Fine Lady, u níž je, jak již bylo zmíněno, otcem matky ve Stáji Mustang před svou smrtí působící hannoverský hřebec Drosselklang II a také angloevropský hřebec Tripple X III, jehož otcem je KWPN hřebec Namelus R a mateřský otcem holštýnský hřebec Catango Z (Cantus - Ahorn), který v ČR zanechal celou řadu potomků.

Olympiáda a současný chov parkurových koní pro nejvyšší sport

Nejúspěšnějším plemeníkem olympijských her v Riu je jednoznačně hannoverský ryzák For Pleasure, neboť má mezi koňmi, kteří získali medaile, hned 2 potomky: Barron (stříbro v soutěži týmů s Lucy Davis, USA) a Flora de Mariposa (zlato v soutěži týmů s Penelope Leprovost, Francie) a 2 vnoučata: Fine Lady (bronz ze soutěže jednotlivců s Ericem Lamazem, Kanada) a Fibonacci 17 (bronz ze soutěže týmů s Meredith Michaels-Beerbaumovou, Německo). Hned za něj se řadí Kashmir van Schuttershof se dvěma potomky na medailových pozicích: All In (stříbrný v soutěži jednotlivců) a Reveur de Hurtebise HDC (zlatý v soutěži družstev). Třetí místo mezi nejúspěšnějšími plemeníky by pak jistě obsadil Baloubet du Rouet, jehož dcera Sydney une Prince má týmové zlato a vnuk First Class týmový bronz.

 Pokud bychom se ale zaměřili na počty potomků, byl by žebříček následující: Cornet Obolensky (5), For Pleasure (4), Kannan (3), Kashmir van Schuttershof (3), Baloubet du Rouet (2), Berlin (2), Cardento (2), Diamant de Semilly (2), Heartbreaker (2), Indoctro (2), Quidam de Revel (2) a Thunder van de Zuuthoeve (2).

Mezi otci matek vede Darco se třemi potomky a vyrovnané pozice mají Carthago Z, Cavalier, Cento, Laudanum xx, Nabab de Reve, Ramiro, Socrate de Chivre - každý má po 2 matkách olympioniků. Tři olympijští koně mají plnokrevné otce matky, což je kromě již zmiňovaného Laudana xx také Narew xx.

A jak si vedly jednotlivé plemenné knihy? Nejvíce zástupců měla KWPN (17), následoval belgický t. a Selle Français a holštýnská PK (7). Pokud bychom se zajímali o plemennou příslušnost otců olympijských koní, pak vedou holštýnští hřebci s 19 potomky, následují KWPN hřebci s 13 potomky a 12 potomků mají hřebci Selle Français. Nejvíce potomků měly také KWPN (20), belgické (12) a SF (10) klisny.

Jak je vidět, nechybí v českém chovu plemeníci, kteří jsou producenty těch nejlepších sportovních koní na světě, případně zde působí jejich synové, vnuci, pravnuci atd. Proto mají naši chovatelé skokových koní mnohem lepší výchozí pozici než například chovatelé drezurních koní, kteří stále mají výběr plemeníků malý (ač se jejich počet v posledních letech enormně zvýšil proti letům předchozím). Vzhledem k tomu, že se do ČR importují stále další a další plemenní hřebci (mladí a naštěstí i ti prověření) a roste také nabídka a poptávka chovatelů po inseminačních dávkách ze zahraničí, nezbývá než držet českým chovatelům a jejich koním palce, aby se i český fanoušek mohl brzy radovat z velkých úspěchů našich koní na významných mezinárodních závodech. Potenciál na to čeští koně (i chovatelé) mají. Tak snad je jednou uvidíme i pod těmi pěti olympijskými kruhy...

Podobné články

Anastasja Vištalová se jako historicky první český sportovec v jezdectví dostala na paralympijské hry do brazilského Ria de Janeira. Svou…

Paralympijští sportovci z celého světa se v současné době účastní paralympijských her, které se ve dnech 28. srpna 2024 – 8. září 2024 konají v…