FEI a úvahy nad počtem drezurních jezdců na OH a „krev a koně“

24. 9. 2012 Martina Cerhová
/data/imgs/00121485l.jpg
/data/imgs/00121485l.jpg

V rámci Olympijských her v Londýně zasedala drezurní komise FEI. Uvažuje se o zvýšení počtu drezurních dvojic na OH v Riu v roce 2016. Rovněž byla projednána pravidla týkající se krvácení koně/viditelné přítomnosti krve u koně.

Více drezury na OH?

Na základě velké popularity drezurního sportu na Olympijských hrách v Londýně se objevily úvahy o navýšení počtu startujících dvojic na Olympijských hrách v Riu v roce 2016, a to z 50 na 60. Olympijský výbor povoluje na OH startovat maximálně 200 koním. V Londýně startovalo 75 dvojic ve všestrannosti a parkuru a 50 dvojic v drezuře. Pokud by se navyšoval počet startujících v drezuře, musel by se snížit počet dvojic startujících v parkuru a všestrannosti. Drezurní komise tedy podá návrh na navýšení počtu dvojic startujících v drezuře na OH v Riu.

Rovněž byl projednán nový formát týmové soutěže, kdy za tým budou startovat jen 3 jezdci a žádný výsledek se nebude škrtat.

Dalšími body na programu bylo přepracování drezurních úloh pro seniory, čehož se ujme pracovní skupina tvořená Katrinou Wüst, Davidem Huntem a Kyrou Kyrklund. Změny by měly být platné od 1. ledna 2014.

Od 1. ledna 2013 by se opět měla jezdit „stará" (delší) Grand Prix Special úloha. Zkrácená úloha, která byla upravena speciálně pro OH v Londýně, již nebude platit, a zároveň se výše zmíněná pracovní skupina bude věnovat přípravě nové zkrácené úlohy pro OH v Riu.

Další pracovní skupina, jejímiž členy jsou Thomas Baur, Anne Gribbons, Stephen Clarke a Wim Ernes, vznikla za účelem zjištění, jak zlepšit z dlouhodobého hlediska posuzování profesionálních rozhodčí. Po přezkoumání seznamu rozhodčích by jich na konci roku mělo být 20 až 40 odvoláno z funkce, a to těch, kteří již nesplňují požadované podmínky. Navíc začne od 1. ledna 2013 platit pravidlo, kdy rozhodčí nesmí více než 3 roky po sobě posuzovat stejné závody.

Pokračují rovněž snahy učinit drezurní sport srozumitelnější, transparentnější a atraktivnější. Měli bychom se např. dočkat bližšího vysvětlení známek za obtížnost kür úloh.

Krev, koně a drezura

Článek k tématu Povolením nánosníků za pohodu koní! čtěte zde.

Co se tématu krve vyskytující se na koni týče, ohledně čehož nemá drezura žádná jasná pravidla, se komise shodla na následujícím: Pokud se na koni v průběhu úlohy objeví krev, měl by rozhodčí v C úlohu zastavit a nechat koně prohlédnout. Pokud bude kůň krvácet nebo bude vidět čerstvá krev, bude kůň diskvalifikován. Pokud kůň nebude krvácet nebo nebude vidět čerstvá krev, může v úloze pokračovat. Z časových důvodů a fair play nebude možné úlohu po vyšetření FEI veterinářem začít od začátku, ale bude pokračovat v bodě, kde skončila. Jedná se ovšem zatím jen o návrh, který musí být projednán veterináři a právníky, pak by teprve mohl být schválen.

Podobné články

Anastasja Vištalová se jako historicky první český sportovec v jezdectví dostala na paralympijské hry do brazilského Ria de Janeira. Svou…

Paralympijští sportovci z celého světa se v současné době účastní paralympijských her, které se ve dnech 28. srpna 2024 – 8. září 2024 konají v…