Žebříček 2021 WBFSH: skoky

9. 12. 2021 The Horse Magazine Autor fotek: © archiv Horse Magazine

Minule jste si mohli přečíst o nejlepších koních žebříčku WBFSH 2021 v disciplínách drezura a všestrannost, dnes se podíváme na skokany! Jistě znáte hvězdy jako Indiana a King Edward... A které plemenné knihy se umístily na předních místech?

V čele žebříčku chovatelů skokových koní najdeme trio belgických chovatelů: Chloé Ruys, Christophe van Turtelboom a Wim Vanderlinden, kteří odchovali H&M Indianu.

H&M Indiana

H&M Indiana se narodila roku 2008 jako Indiana C&C a je po Kashmir van Schuttershof z klisny po Animo´s Hallo.

Kashmir (Nabab de Rêve x Tenor Manciais) je z 7/8 Selle Français a prověřený skokový plemeník, zatímco otec matky Animo´s Hallo, vnuk Almé Z, je mnohem méně známý. Matka Indiany Halifax neměla mnoho hříbat, jedno roku 1999 – Ricerole D (Royal Star), která sama dala několik koní, kteří chodili parkury 145 až 150 cm. Dalšího potomka dala Halifax až roku 2007, když se jí narodil Houston C & C (Kashmir van Schuttershof), který startoval v soutěžích do 145 cm a v navazujícím roce porodila jackpot, Indianu.

Chloé Ruys nebyla jen chovatel, ale také prvním jezdcem hvězdné klisny, která se původně jmenovala Indiana CC (CC jako Chloé a Christophe).

Zeptal jsem se jí na pár otázek ke klisně.

Můžete se prosím představit?

Máme společně několik koní, jsme opravdu malí chovatelé, každý rok odchováme jedno, dvě či tři hříbata, ale před několika lety jsme si dali pauzu a nyní jsme zase začali. Celkem jsme odchovali deset, dvanáct hříbat.

Proč jste vybrali Kashmira vd Schuttershof?

Protože matka H&M Indiany Halifax byla problémová, delikátní klisna a Kashmir van Schuttershof skákal na skutečně vysoké úrovni bez problémů, neměl horkou hlavu a stál jen patnáct kilometrů od nás. Byl blízko, možnost čerstvého semene, to byl hlavní důvod, proč jsme ho využili. Byla to nejjednodušší možnost.

Halifax jsme koupili, když byla šestiletá a čerstvě obsedlá, ale ještě než jsme ji koupili, měla hříbě, kobylku, která sice nešla do sportu, ale dala tři koně na mezinárodní úrovni. Chtěli jsme s Halifax sportovat, ale ona byla tak opatrná, takže to s ní nebylo snadné. Ale byla hezká, s dobrým skokovým potenciálem, tak jsme si ji nechali pro chov.

Její dcera Indiana nevypadá zrovna jako jednoduchý kůň na ježdění, že?

Ne. Hned když se narodila, byla sladká, ale temperamentní, krevnatá, skutečně nejednoduchá. Už jako hříbě byla problémová a když se obsedla, její jezditelnost se rovnala nule. Dělala si, co chtěla. Když chtěla jít doleva, tak šla doleva, když doprava, tak šla doprava. A co byl skutečně problém, byla velmi hektická. Skákání ale nikdy nebyl problém, protože to milovala, ale drezúra, tu ráda neměla.

Vy jste ji obsedla a připravila dál?

Ano, jezdila jsem ji, dokud jsme ji neprodali v jejích šesti a půl letech. Začala soutěžit se mnou, byla obtížně jezditelná, ale na překážkách ukazovala talent, než jsme ji prodali. Věděli jsme, že je dobrá, když jsme ji prodali Malin Baryard-Johnsson a také to, že jí dá Malin skutečně dobrou šanci, ale že by mohla být olympijským koněm a koněm č. 1 ve WBFSH, to jsme si nedokázali představit. Takže jsme na ni skutečně hrdí.

Máte nyní jiné eso ve stáji?

Z Halifax máme tříletého valacha, který se jeví šikovný, takže doufáme, že jednoho dne bude kráčet ve stopách své sestry. Cesta k tomu je dlouhá, takže musíme čekat a uvidíme. Také máme dvouletka, ale jak říkám, chce to čas. Oba dva velmi dobře cválají a ve volnosti ukazují skokové schopnosti, ale momentálně se nic konkrétního říci nedá.

Dříve se chovem koní tolik žen nezabývalo, co si o tom myslíte?

Nevím, proč ženy nechovají, nerozumím tomu, protože ve sportu je mnoho žen a dívek, které aktivně jezdí, takže nechápu, proč chovatelé jsou vždy muži, ale myslím, že se to nyní mění.

King Edward

Druhým nejvýše hodnoceným chovatelem je jiný Belgičan, Wim Impens, který odchoval King Edwarda. Ten zazářil na olympijských hrách v Tokiu, když získal zlato v týmech s Henrikem von Eckermannem v sedle. King Edward je výjimkou z pravidla, že nelze odchovat skokového koně z drezurního koně. Jeho otec Edward byl úspěšný drezurní kůň, který donesl svoji mladou německou jezdkyni Charlott-Maria Schürmann k vítězství v CDI-Y roku 2013 v Hagen se skóre 76,84 %.

Edward získal roku 2018 velkou cenu od hannoverského chovatelského svazu poté, co se jeho hříbata z prvního ročníku kvalifikovala do Spolkového šampionátu ve všech třech disciplínách: drezuře, skákání a všestrannosti.

Ale Edward nesporně pochází ze solidní skokové linie. Jeho otec Embassy I nebyl úspěšný sportovec jako jeho mladší bratr Embassy II, který byl mezinárodní hvězdou, ale byl slušným otcem skokových koní a top koní do všestrannosti jako např. koně Ingrid Klimke Escada a francouzské hvězdy Entebbe de Hus.

Praví bratři Embassy I, II a III byli po Escudo, hannoverském hřebci, který vždy oslňoval nejen svými skokovými schopnostmi, ale také jezditelností a nadprůměrným pohybem, což byly kvality, které předával svým potomkům.

Když se podíváme na třígenerační původ na straně matky Edwarda, najdeme hodně skokanů, ale pouze jeho jako drezurního koně.

King Edward je zaregistrován jako BWP a jeho matka má slušivé belgické jméno Königin de Lauzelle, ale pravda je taková, že jeho krev je hannoverská. Otec Königin de Lauzelle Feo je po Wendekreis a matka po Garibaldi II.

Jeho chovatel Wim Impens je veterinářem vzděláním, ale pracuje jako inspektor pro Federal Agency, takže je odpovědný za logistiku léčiv. Koňmi se zabývá ve volném čase. Zeptal jsem se chovatele King Edwarda Wima Impense na pár otázek.

Vaším cílem bylo chovat skokové koně, jak se stalo, že jste si vybral Edwarda, který se proslavil v drezuře, a ne skokového plemeníka?

Vybral jsem si Edwarda, protože tehdy to byl mladý plemeník, který podal na výběru plemeníků velmi dobrý výkon, a mám rád koně, kteří se dobře hýbou, i skáčou. Vždycky se dívám na chovatelské indexy a hodnoty plemeníků. Je důležité, aby výkonnost a původ plemeníka měly oporu v datech.

Můžete mi něco říci o matce King Edwarda, Königin de Lauzelle?

Königin de Lauzelle byla odchována Franzem Hemeryckem, který vlastnil plemeníky a který dovezl její matku Glorii z hannoverské oblasti. Zapustil Glorii hřebcem Feo de Lauzelle (Wenderkreis x Joker), jiným hannoveránem. V té době jsem byl velmi mladý, ale pamatuji si Fea jako velmi impozantního plemeníka s dobrým pohybem. Také byl 75% bratrem Widukinda a tehdy to byl velmi důležitý plemeník. Myslím si, že Franz Hemeryck koupil Fea právě proto, že byl ¾ bratrem Widukinda.

Königin de Lauzelle k nám přišla od kamaráda Petera de Muldera a byla mojí první učitelkou v drezuře, později jí byla i pro mé děti. Měl jsem s kamarádem dohodu, že hřebečci, které z ní odchovám, půjdou k němu, zatímco klisničky si nechám já. V té době King Edward nevypadal perspektivně pro drezuru, tak ho prodal. Než k nám Königin de Lauzelle přišla, dala již jedno dobré hříbě, které bylo prodáno do Spojených států, a u nás kromě King Edwarda dala dvě dobrá hříbata po For Edition.

Kolik máte chovných klisen, jste velký chovatel?

Ne to určitě ne, každý rok si odchovám hříbě. Právě teď máme pouze jednu březí klisnu. Ačkoliv máme šest klisen, odchováváme jedno hříbě ročně.

Nejlepší plemenné knihy ve skokovém skákání za rok 2021 dle WBFSH

Není překvapením, že BWP je znovu v čele hodnocení. Belgický tým je prezentován dvěma superhvězdami H & M Indiana a King Edward, kteří jsou koňmi číslo jedna a dvě na světě dle hodnocení. Dále je následuje 6. Killer Queen VDM (Eldorado vd Zeshoek x For Pleasure, z rodiny Qerly Chin), 17. Hello Jefferson (Cooper vd Heffinck x Irco Mena), 18. Hester (Wandor van de Mispelaere x Palestro vd Beginakker) a 22. Mumbai (Diamant de Sémilly x Nabab de Rêve).

Na druhém místě je PK Selle Francais, kterou zastupují top koně jako 7. v hodnocení Unick du Francport (Zandor x Helios de la Cour II), 9. Antidote de Mars (Diamant de Sémilly x Jarnac), 13. Urvoso du Roch (Nervoso x Grand d’Escla), 15. Vital Chance de la Roque (Diamant de Sémilly x Rivage du Roncel), 26. Bibici (Norman Pre Noir x Nelfo du Mesnil) a konečně 27. Oak Grove’s Enkidu (aka Bohysra d’Auzay) po Ensor vd Pleville (aka Ensor van de Heffinck) z matky po Quidam de Revel.

Na třetí pozici je holštýnská PK, která je prezentována C. Vier, který je 8. nejlepším koněm na světě, je po Cardento (Capitol I x Lord) a z matky po holandském plemeníku Concorde. Dále ji zastupují 10. Con Quidam (Quinar), 29. Confu, který je po synu Carthago Contact Me a z matky z krosu Cambridge x Carolus I, dále 33. Cochello (Casall x Cartani) a konečně 42. Bardolina 2 (Clarimo x Landos).

U holštýnské PK mimochodem můžeme žasnout, jak se stala v poslední době otevřenou, oproti dřívější uzavřenosti. Stačí se podívat na poslední licentaci plemeníků, kde šampión Esmeraldo (po belgické hvězdě Emerald vh Ruytershof) je natolik strakatý, že se může objevit v soutěži paintů a na licentaci jako takové bylo 70 hřebečků po 50 různých plemenících.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…