Shetlandský pony

Všechna současná plemena koní, kterých je asi dvě stě, pocházejí pravděpodobně ze dvou pravěkých druhů koní - jižního typu z horkých pouští severní Afriky a jižní Asie a ze severního typu, který žil v chladných oblastech Evropy a Asie.

Zatímco se jižní typ vyznačoval jemnou hedvábnou srstí a lehkou kostrou, severní typ měl srst hustou a hrubou a mohutné nohy. Z tohoto druhu byla vypěstována řada plemen, jejichž rozmanité vlastnosti jsou výsledkem cílevědomého křížení. Přestože ve většině případů šlechtitelské úsilí chovatelů sledovalo cíl změnit malé koně ve vyšší a vznosnější, existovaly i snahy opačné - chovatelské úsilí o vyšlechtění miniaturního koně.

V oblastech, kde nebyl dostatek potravy pro koně a kde tedy menší tělesná velikost byla vítanou vlastností, se přirozeně vyvinulo několik významných plemen poníků. Obecně se jako PONY označují přísfušníci malých plemen převážně severských koní, jejichž výška nepřesahuje 1,30 cm v kohoutku.

Odedávna platilo, že nejmenším koněm na světě je shetlandský pony. Původním domovem shetlanských poníků jsou pusté a větrné. Shetlandské ostrovy, vzdálené od Skotska asi 100 námořních mil. Nerostou tam stromy a na slabé vrstvě kyselé půdy může růst jen tuhá tráva a zakrnělý vřes, ty jsou podstatou diety poníka a spolu s nehostinným prostředím určují jeho charakter i postavu.

Na tyto ostrovy přišel patrně před několika tisíci lety ze Skandinávie. Jeho příslušnost k tundrovému typu dosvědčují nosní dutiny, které jsou utvářeny tak, aby zahřívaly vzduch ještě před vdechnutím do plic. Hlava je pěkně tvarovaná, vnímavá, uši malé, úhledné, široké čelo naznačuje inteligenci. Krk je silný a svalnatý, nohy krátké, podsadité tělo s mohutným hrudním košem budí dojem síly.

Celkový dojem podtrhuje mohutná hříva a dlouhé, až na zem sahající žíně v ocase. Srst se mění podle roční doby. V létě je hladká, ale hustá a tvrdá, v zimě narůstá podsada. Tito poníci bývají často strakati, ale výjimkou nejsou ani hnědáci, ryzáci či vraníci.

Vytrvalý, odolný a skromný poník, pravý produkt nejdrsnějších podmínek, se osvědčil v mnoha úlohách. Sloužil v dolech s úzkými štolami, používal se k tahu lehčích vozíků - zejména při dopravě rašeliny. Dodnes je vítaným pomocníkem v provozech, kam se větší kůň nehodí, například v zahradách a na vinicích. Osvědčuje se také jako hvězda cirkusů a často slouží jako jezdecký kůň pro děti.

V přírodě žijí poníci ve stádech, proto jim lépe vyhovuje chov ve větší skupině. Dlouhodobý pobyt ve stáji není pro ně přirozený, potřebují co nejvíce pohybu na pastvě či ve výběhu.

Prvního poníka získala jihlavská ZOO v roce 1978. Mírný hřebeček Regent zde přinášel radost zejména dětským návštěvníkům celých čtrnáct let. Ze soužití Regenta a klisničky Oděsy, kterou získala ZOO r. 1984, se r. 1991 narodila Vendulka - matka malého Baliose (30.6.1998).

Velikosti houpacího koně dosahuje jeden z posledních přírůstků Zoologické zahrady v Jihlavě. Hřebeček PONY SHETLANDSKÉHO sahá svým ošetřovatelům mírně nad kolena (měřeno v kohoutku). Miniaturní zvířátko je prvním potomkem své sedmileté matky Vendulky, která se sama také narodila v jihlavské ZOO. Mladý otec - tříletý Venoušek, je původem ze ZOO Olomouc. Po černobílém tatínkovi však synáček zdědil pouze temperament, tmavou barvu má po mamince. Přestože je jejím prvním mládětem, vypořádala se Vendulka s mateřskými povinnostmi výborně. Na Den zvířat (4.10.) byl slavnostně přivítán do života. Jak se bude jmenovat? No přece Balios, tak jako bájný kůň největšího z antických hrdinů, Achilla.


Údaje: PONY SHETLANDSKÝ je nejmenší formou koně domácího. Pochází ze Shetlandských ostrovů. Dříve byl používán pro práci v dolech.

S laskavým svolením redakce pro web zpracoval Equichannel.cz.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…