Shagya arabi v Pardubicích

17. 8. 2011 Irena Sládková Autor fotek: Ivana Pánková

Pardubické závodiště známé především Velkou pardubickou každoročně navštěvují také koně plemene shagya arab. Stává se tak v době velkého koňského svátku KONĚ V AKCI. V letošním roce se tu shagya arabi představí dvakrát. V sobotu dne 13.8. 2011 se zde uskutečnila XIX. Národní přehlídka koní plemene shagya arab v ČR.

Hodnotící komise pracovala ve složení: Ing. Michal Horný, PhD. a Ing. Juraj Kovalčík ze Slovenska, Ing. Rudolf Meindl z Rakouska, zástupce mezinárodní organizace ISG. Přehlídku zahájil prezident svazu pan Otto Dlabola a celý průběh komentoval Petr Hájek, okamžité výsledky hlásil Tomáš Sládek.
Do Pardubic se sjelo 46 koní z 57 přihlášených. V pátek před výstavou probíhaly zápisy mladých klisen do plemenné knihy. Bylo hodnoceno 9 klisen s průměrnými výslednými hodnotami, dle vyjádření komise, stále chybí dostatečná síla holeně.

Podrobné výsledky přehlídky jsou na webu: www.volny.cz/tsladek

Výsledky jednotlivých kategorií:

Mladí hřebci jednoletí
Největší počet bodů získal černý hnědáček HOMÉR chovatelky J. Pichlíkové z Cehnic. Působil velice elegantně a líbivě, je po otci Kasr El Nil II-CZ a z matky Helga CZ-Sh-A-122.

Mladí hřebci dvouletí
Vítězství si zasloužil hnědák SAB chovatelky Ing. P. Cermanové z Třebihoště, s velmi pěknou stavbou těla a dobrými končetinami. Otcem je Mersuch I-CZ a z matky Samba CZ-Sh-A-116. Tento hřebec se stal i rezerve šampiónem mladých hřebců.

Mladí hřebci tříletí
Zvítězil bělouš SHAMAR BENI z chovu MVDr. J. Paškové z Krašovic v majetku E. Blažejové z Hromnic, za předvedený klus získal vysoké známky. Hřebec se narodil vítězným rodičům-šampionům výstav, otec Shagya V-CZ (Salim) a z matky Shakira.

Mladí hřebci 4-5letí
V této kategorii zvítězil opět potomek Salima, hřebec TORLUS z matky Tesla SČ-967, z chovu Š. Hermanové z Draheniček, opět je majitelkou E. Blažejová. I tento druhý hřebec udělal radost své majitelce, neboť také zvítězil v kategorii vítězný „Mladý hřebec."

Vítěz přehlídky "Mladý hřebec" 1.místo TORLUS

Plemenní hřebci
Představil se pouze jediný hřebec, každoroční účastník výstav, osmiletý 2945 GAZAL II-CZ „Wizard" majitelky M. Daubnerové z Brna. Hřebec si udržuje svůj standard a v dobrém předvedení nikdy nezklame. Stal se také šampiónem hřebců pro rok 2011.

Mladé klisny jednoleté
V této kategorii byla pouze jediná zástupkyně, hnědka SURAYA z chovu Ing. B. Ječmínka z Olšinek po otci Dahoman I-CZ a z matky Sherama CZ-Sh-A-146.

Mladé klisny dvouleté
První byla ušlechtilá ryzka GAMIRA MIRÉZ 21 s krásnou hlavou a krkem, majitelky Ing. I. Pospíšilové z Prahy. Otcem je 3897 Semiramis B. a z maminky Gazal.

Mladé klisny tříleté
Zvítězila bělka v dobrém typu, líbivá ÁRIE chovatelky M. Pasekové z Halenkovic. Je po otci Shagya VII-CZ (Kasr) a z matky Arabka (Arri). Zároveň se stala rezerve šampiónkou mladých klisen.

Vítěz přehlídky "Mladá klisna" 1.místo SAFÍJAMladé klisny čtyřleté
Vysokým bodovým hodnocením excelovala výborně připravená a perfektně předvedená svojí majitelkou MVDr. J. Paškovou klisna SAFÍJA. Obdržela tři desítky za typ a stavbu těla, je z rodičů šampionů Salima a Shakiry. S vysokým bodovým hodnocením 60,67 bodů se stala vítěznou „Mladou klisnou".

Plemenné klisny 5-7leté
Nejkrásnější a nejpočetnější skupinou osmi klisen, na kterou se všichni přítomní těšili, byly plemenné klisny 5-7 leté. Zvítězila bělka ŠARON z topolčianského chovu nyní v majetku Ing. M. Wimmerové z Čestína. Ušlechtilá a souladná, pěkně předvedená klisna je po otci Dahoman XI a z matky 649 Siglavy Bagdady III-5.

Plemenné klisny 8-11leté
Krásná a vyrovnaná skupina šesti bělek byla ozdobou celé přehlídky. Všechny klisny ve výborném typu, s krásnými hlavami a velmi dobře předvedené.
Zvítězila s rekordním počtem osmi desítek bělka HAVAJ M. Nytrové z Prahy. Klisna je z chovu Ireny Sládkové z Tálína. Vysokým bodovým hodnocením 63,67 bodů ji komisaři předurčili k tomu, aby stanula na postu nejvyšším.

Plemenné klisny 12-16leté
Opět ze skupiny pěti krásných klisen zvítězila ušlechtilá bělka topolčianského chovu GAZAL III-11 s 61 body, majitelky Ing. M. Wimmerové. Obdržela čtyři desítky a svými chody a ušlechtilostí se vyjímala nad ostatními klisnami. Otcem je 6 Gazal III a matkou 438 Shagya XXII-26.

Vítěznou „Plemennou klisnou" se stala desetiletá HAVAJ. Tato klisna obdržela i třetí vítězný pohár určený pro šampiónku národní přehlídky.
KONĚM PŘEHLÍDKY pro rok 2011 je klisna HAVAJ.

Kůň přehlídky 2011 - HAVAJ

Více fotografií Ivany Pánkové najdete pod článkem a na stránkách její fotogalerie: http://www.photo-pankova.cz/

Podobné články
Donn Clifs

O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…