Pardubický šampionát welsh pony a cob

30. 6. 2011 Renata Kolářová Autor fotek: Renata Kolářová

Zírám do obrazovky počítače a nahlas si přeříkávám písmenka, abych nespletla jméno koně na snímku, který právě popisuji. Ne, nejsem dysgrafik ani dyslektik, to mě jen ničí jména velšských koní, z nichž mnozí mají tradiční velšská pojmenování nebo pocházejí z Nizozemska, a tak mají jména hodná zlámání jazyka.

Posuďte sami: Zonneweide Cadi Tywysoges Duu (to nejsou čtyři koně, ale jedna klisna), Tyngwndwn Holly (samohlásky jsem opravdu nevypustila), Rhydfendigaid Ffion nebo Ysselvliedt´s Hey You... Jsem velice vděčná za funkci Ctrl C a Ctrl V:o)! Ale jinak proti velšíkům nemám vůbec nic, jejich kouzlu jsem platonicky propadla před lety a ráda se na jejich šampionát vracím. Ten letošní proběhl 25. června na závodišti v Pardubicích.

Nafoť všechno!

Ráno jsem vyjížděla a mraky se pomalu trhaly, nakonec koním počasí oproti předpovědi přálo a kromě krátké přepršky bylo krásně po celý den. Na závodišti již byly připravené oba výstavní ringy, protože bylo přihlášeno na 120 koní (dle konečných výsledků jich nakonec bylo předvedeno 108) a nebylo by jinak možné je posoudit v jednom dni. Když jsem se přivítala s duší této akce paní Irenou van Vuurenovou a jejím organizačním týmem, nesměle jsem se zeptala, co chce nafotit. Domnívala jsem se, že budou stačit vítězové a různé ilustrační snímky, které vystihnou atmosféru. Ovšem ta mi stručně odvětila: „Všechno!" Polil mě ledový pot, protože bych se musela naklonovat! Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem stála mezi oběma výstavními kolbišti a jen se otáčela doleva a doprava, popřípadě pobíhala okolo. Předpokládám, že jsem stejně nejspíš všechny koně nestihla...Ale asi ještě těžší roli měli předvádějící, kteří naběhali v průběhu dne mnoho kilometrů a někteří se při tom ještě stihli usmívat - klobouk dolů!

Malí a velcí

Kdo se ve velších příliš nevyzná, tak kratičké vysvětlení - dělí se do čtyř sekcí, nejmenší patří do sekce A (KVH do 122 cm), následuje sekce B (do 137 cm), sekce C je velšský pony v typu kob do 137 cm a největší jsou kobové sekce D (nad 137 cm). Vidět tedy můžete malé roztomilé poníky až po impozantní koby.

kategorie nejmenšíchSamostatnou sekci mají podíloví velšové - Welsh Part-Bred, kteří musejí mít alespoň 12,5 % registrované velšské krve. Tady pak záleží na rodičích, takže můžete vedle sebe vidět poníka s „velkým" koněm a přesto oba mohou být WPBR.

Koně jsou rozděleni do jednotlivých tříd a nejprve posuzovatel hodnotí celou skupinu v kroku, poté jednotlivě v klusu a v postoji. Někdy jsou ve třídě 1 - 2 koně, jindy třeba 12.

Letos koně hodnotili renomovaní posuzovatelé z Velké Británie, sekci A, B a WPBR pan G. Wyn Jones a sekci C, D a dětské třídy pan John Llewellyn-James. Protože na šampionát jezdím už čtvrtým rokem, mohu s jistotou říct, že se velmi zlepšilo předvádění koní a pochvalu zaslouží všichni, kteří své koně mají nejen v dokonalé výstavní kondici, ale také dobře vychované! Letos jsme viděli snad jen dva případy, kdy koníci zlobili, ale to samozřejmě mohlo být způsobeno i všeobecnou nervozitou a cizím prostředím. Z ringu též zmizely džíny a nahradilo je společenské oblečení, které celou výstavu povyšuje na zcela jinou úroveň. Však také oba posuzovatelé byli celý den v obleku a v buřince a vždy, když předávali ceny jednotlivým oceněným, zdvořile smekli - pěkné gesto, že?

Na závěr každé třídy také oba posuzovatelé zhodnotili vystavované koně a vyzdvihli jejich klady či upozornili na nedostatky. Tyto informace byly jistě zajímavé pro majitele i pro diváky, kteří tak mohli nahlédnout do tajů posuzování. Obecně byla mnohým koním vyčítána slabší záď, která má být „motorem" koně a je proto důležité, aby byla silná a dobře utvářená. V této souvislosti musím zmínit, že G. Wyn Jones si naprosto zoufal z kastrace bývalého hřebce zapsaného v HPK Apollona Davise pana L. Filípka. Tento kůň má právě korektní záď, a proto mohl jako plemeník korigovat slabé zádě klisen. Velice se mu líbil a nemohl pochopit, proč došlo k takovému kroku...

mladý vystavovatelDěti a koně

Neznám lepší plemeno pro jezdecké začátky dětí, než jsou velšští poníci. Mají vynikající charakter a děti mohou začínat sekcí A a posléze volit ty větší z dalších sekcí. Proto je právě dětem věnováno několik kategorií, kde mohou předvést své jezdecké i vystavovatelské umění. Jsou to speciálně vypsané soutěže Dítě na poníku s vodičem, Začínající jezdec, Mladý vystavovatel a Otevřená jezdecká třída. Děti jsou krásně a korektně jezdecky oblečené, vodiči sladění do barvy a poníci mají stejně doladěné doplňky - zkrátka pastva pro oči a objektivy fotografů. Soustředěné tvářičky se rozzáří až při předávání cen a tentokrát nikdo neodjel s prázdnou, protože od ČSCHVK dostali drobné ceny.

Vítězové

Při focení jsem přestala sledovat čas, na obou kolbištích se stále něco dělo. Teprve kručící žaludek mi připomněl, že je již čas večeře a já stále ještě fotím! Šampionát totiž skončil až v 19 h a to už byli všichni naprosto vyčerpáni a v hledišti zbyli jen ti nejvytrvalejší diváci. Na druhou stranu pro mě by mohly výstavy začínat kolem páté večer, když už je měkké světlo:-)!

Hlava mi šla kolem ze všech kategorií a šampiónů či vicešampiónů a bez mučení přiznávám, že jsem už ani nevnímala komentáře. Kdo si tedy odvezl tituly a kokardy z Pardubic?

Nejlepší mladou klisnou z českého chovu se stala tříletá červená bělka Pretoria Cascade (sekce C), chovatel a majitel Marwin v.o.s., Hynčice nad Moravou.

Nejlepším mladým hřebcem z českého chovu byl zvolen atraktivně zbarvený palomino Vazan Highflyer (sekce A), chovatel a majitel MUDr. Mahulena Richterová, stáj Vazan, Ostružná.

Šampiónem hříbat byl posuzovateli vybrán letošní vraný hřebeček Trawel Romantic (sekce A), chovatel a majitel Pavel Blažek, hřebčín Trawel, Štichovice.

Vítězkou šampiónů mladých všech sekcí byla opět zvolena Pretoria Cascade (sekce C), chovatel a majitel Marwin v.o.s., Hynčice nad Moravou, vicešampiónem se stala Centannial Liberty, bělka sekce A, chovatel J. Hazeleger, Nizozemsko, majitel Pavel Blažek, hřebčín Trawel, Štichovice.

Pretoria Cascade

Šampionát dospělých všech koní opanovala osmiletá vraná klisna sekce D Rhyfedd Koh-I-Noor, chovatel B. Roerink, Nizozemsko, majitel Markus Bauer, Rakousko. Vicešampiónem se stala Trawel Romance (sekce A), chovatel a majitel Pavel Blažek, hřebčín Trawel, Štichovice.

Celkovou šampiónkou dne se stala Rhyfedd Koh-I-Noor, vranka sekce D majitele Markuse Bauera z Rakouska, která si odvezla i historicky první zahraniční medaili WPCS. Vicešampiónkou se stala červená bělka Pretoria Cascade (sekce C), chovatel a majitel Marwin v.o.s., Hynčice nad Moravou.

Další dílčí výsledky najdete na www.welsh-cz.info.

nejstarší kůň šampionátu - GolemVelký dík přísluší sponzorům, zejména firmě Provit, která darovala vítězům pytle s krmivem. (Podle reakce koní muselo jít o něco výjimečného, protože mnozí se do něj při pózování vehementně dobývali!:-))

Oceněn byl také nejstarší předvedený kůň - tím sice byl 18letý krasavec Golem M. Blažka, ale on sám daroval za firmu Equimarket cenu druhému nejstaršímu koni (15 let) Mikešovi V. Jiroutové, protože sám ví, jak těžké je udržet v kondici staré koně.

Minerály od firmy Premin udělaly také radost, firma Kalex věnovala vítězům věcné ceny a I. Nováková živé prasátko celkové šampiónce. Jelikož ta ale je z Rakouska, majitel s lítostí odmítl kvůli komplikacím při přejezdu hranic, a tak si ho odvezli do Hynčic nad Moravou majitelé vicešampiónky. A aby si všichni osladili tak náročný den, dostávali účastníci perníčky od ČSCHVK. Zkrátka šampionát byl náročný, ale vydařený a příští rok si ho nenechte ujít!

Podobné články

Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…

Chov koní Kinských přinesl pět vítězů Velké pardubické a mnoho věhlasných steeplerů. Tito jedineční koně tvoří nedílnou součást historie čs. chovu a…