Největší výstava welsh pony a cob zná své šampiony

21. 6. 2010 Veronika Jiroutová Autor fotek: Běla Fialová

Po dvou letech změnila největší a nejprestižnější výstava welšských pony a cob u nás své dějiště. Malebnost slaťiňanského parku vystřídala dvě předvadiště a kolbiště pro jezdecké hry pardubického závodiště. Změna byla nutná, letos se na šampionát přihlásilo rekorních 102 koní.

Účast zahraničních posuzovatelů je již tradicí, letos do České republiky zavítali hned dva Velšané: pan Owen Jones posuzoval postupně rubriky sekcí C a D. Rubriky WPBR, A a B měl na starosti jeho kolega Edwin Prosser. Oba pánové jsou nejen významnými chovateli a posuzovateli, ale i úspěšnými aktéry nejvýznamnější velšské výstavy Royal Welsh Show. Pan Jones vlastní spolu s rodiči hřebčín Nebo, který má významný vliv na chov velšských kobů a velšských pony v typu kob po celém světě. Sám díky roli posuzovatele procestoval kus světa, zúčastnil se již výstav v Nizozemsku, Německu, Belgii, USA, Jižní Africe. V lednu letošního roku posuzoval dokonce v australském Melbourne na Victorian All Welsh Show. Edwin Prosser v svém medailonku uvádí dlouhý seznam úspěchů nejen s vlastními koňmi, ale i s poníky hřebčína Mintfield a Cottrell, pro který vystavoval více než 20 let.

Na programu bylo celkem 5 sekcí, ve kterých se vystavovalo v několika kategoriích rozdělěných podle věku a pohlaví. O šampióna sekce se tak vždy utkali nejlepší jedinci z rubrik.

Šampiónkou sekce WPBR se stala 6letá klisna Sabri majitelky Moniky Zemánkové z Trutnova. Klisna má 50 % velšské krve po otci Brit (Welsh B) a je z matky po Sabat CZ (shagya-arab). Vicešampiónem sekce se stal 17letý hřebec Golem, majitele Martina Blažka. Hřebec má 43,75 % velšské krve po otci Golf (WPBR) a je z matky po po Saturn (arab).

Ve stejnou chvíli, ale na druhém předvadišti, se o vítežství v sekci C utkalo sedm zástupců velšských pony v typu kob. Šampiónkou sekce C se stala 10letá klisna Hardys Sonnet majitele Václava Homoly z Čelákovic, importovaná z Velké Británie. Klisna byla zařazena do hlavní plemenné knihy. Vicešampiónkou sekce C se stala teprve 2letá klisnička Erfan Cadi Mai, reprezentující Hřebčín Amerika, taktéž importovaná z Velké Británie.Ysselvliedt´s Highflyer

Nejlepším z početné skupiny sekce A - velšský horský pony - byl a šampionem se tak stal 7letý hřebec Ysselvliedt's Highflyer majitele Harolda Zoeta z Nizozemska. Harolda Zoeta jistě mnozí obdivovatelé velšských koní dobře znají. V loňském roce již navštívil Česku republiku a spolu se svou ženou připravil přednášku na téma Příprava a prezentování velšských koní na výstavách. Držitelem hřebce je Ladislav Procházka, Vémyslice. Tento hřebec se stal zároveň Vicešampiónem celé výstavy. Vicešampionkou sekce A je letos 13letá Trawel Riviera majitele a chovatele Pavla Blažka.

I mezi velšskými pony sekce B vévodila klisna, šampiónkou se stala 8letá klisna Apollon Celebration z hřebčína Karlen před vícešampiónem, 3letým hřebcem Spring Star's Jarno chovatele a majitele J. E. van Lente z Nizozemska, držitelem je Tomáš Firbacher z Nymburka.

Zároveň se sekcemi A a B probíhalo vystavování velšských kobů, tedy sekce D. Zde patřil hlavní slovo hřebcům. Šampiónem byl zvolen 5letý hřebec Vazan Cymro Du. Tento hřebec českého chovu se stal i šampionem celé výstavy. Chovatelkou je MUDr. M. Richterová a majitelem stáj Vazan, Ostružná. Vicešampión sekce D, 4letý hřebec Bryncadno Fflamddwyn majitelky Michaely Pešíkové, je zařazen do akceleračního programu.

Vyhlášeno bylo i několik dalších titulů:

Nejlepší mladá klisna z českého chovu: 3letá klisna sekce B - Bohemian (CZ) Ffion

Nejlepší mladý hřebec z českého chovu: 3letý hřebec sekce D - Limetree Invasion

Šampión seniorů: hřebec sekce WPBR - Golem (17 let) - mimo soutěž
cena předána druhému nejstaršímu: valach sekce WPBR - Golf II (16 let)

Šampión hříbat: hřebeček sekce A - Trawel Redy - mimo soutěž
Cena předána druhému nejlepšímu hříběti: klisničce sekce B - Karlen Flower

Součástí dne byly i jezdecké hry, kde byli přihlášení poníci prověřeni pod sedlem ve sportovních disciplínách, ale na programu byly i v Anglii tradiční rubriky začínající jezdec, dítě na poníku s vodičem a mladý vystavovatel. Trawel Riviera

Pěkné počasí přilákalo do Pardubic nejen vystavovatele ze všech koutů republiky, ale větší zájem byl zaznamenán i mezi diváky. Je vidět, že chov velšských koní u nás získává stále větší oblibu. Roste kvalita koní, a to nejen důsledkem importu, ale i díky kvalitním koním již odchovaným u nás. Několikrát se posuzovatelé zmínili, že někteří jedinci jsou na světové úrovni a nebyla by ostuda účastnit se s nimi výstav v zahraničí. Nechme se tedy překvapit, kdy začnou naši chovatelé sbírat úspěchy i na mezinárodní scéně. I úroveň předvedení koní se opět posunula o stupínek výš. Celá akce a rostoucí kvalita chovu je jasným důkazem, že práce ČSHVP, týmu lidí okolo paní Vuurenové, má smysl. Několikrát během dne se posuzovatelé zmínili, že vystavovný jedinec je až v příliš dobré kondici,což je jen daším jasným důkazem, že se u nás welshům velice daří :).

Výstava byla zároveň celostátním výběrem hřebců pro plemenitbu, pro sekci WPBR jediným výběrem konaným v roce 2010 (viz též Řád PK), celostátním svodem klisen a pro zájemce i registrací letošních hříbat.

Šampionát Welsh Pony & Cob 2010 uspořádala tradičně ČSCHVP, tedy organizace pověřená vedením národních plemenných knih velšských koní v České republice. Za podpory ASCHK ČR o.s. a Dostihového spolku a.s. Pardubice.

Kompletní výsledky najdete na webu Českého svazu velšských plemen pony a kob.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…