Körung a aukční prodej hannoverských hřebců 1999
Ve dnech 20. - 23. října 1999 probíhal ve Verdenu již tradiční "Körung" hannoverských 2.5 letých hřebců. Této (pro chovatele slavnostní) akce se letos oficiálně zúčastnila delegace ASCHK ve složení Dr.Dražan, Ing. Kratochvíle, Ing.Müller a Ing. Vondrouš. Cílem návštěvy nebylo se jen seznámit s úspěchy hannoverských chovatelů, ale navázat užší kontakty a spolupráci s hannoverským svazem chovatelů koní.
Návštěva navazovala na oficiální pozvání a dřívější spolupráci Dr. Dražana a Ing. Müllera se svazem ve Verdenu. Díky těmto vztahům se podařilo prolomit bariéru vztahů "pouze komerčních" na spolupráci odbornou a poradenskou. Obdrželi jsme dlouhodobě prověřený systém hodnocení výkonnostních zkoušek hřebců a klisen, který i u nich byl v poslední době podroben veřejné diskusi. Nahlédli jsme pod pokličku 100denního testu hřebců v Adelheisdorfu. Atmosféru tohoto centra výstižně charakterizovala slova Ing. Müllera - fabrika na plemenné hřebce s veškerou precizností a důsledností v německé organizaci práce. Zde jsme se také setkali s p. Csabim, který si přijel vybrat z nabídky vytestovaných hřebců.
V letošním roce bylo komisi k předvýběrům předvedeno celkem 670 hřebců a z nich na vlastní körung vybráno 103 a předvedeno 97. 62 obdrželo po třídenním hodnocení předvýběr - Körung. Přítomna byla široká obec kupců z Belgie, Dánska, G.B. Mexika, Holandska, Švédska, USA, Austrálie a ČR. V následné aukci körovaných hřebců byli všichni hřebci prodáni s tím, že nejvyšší cena 150 000 DM byla dosažena u vraníka po Weltruhm -Argentan, Wiederhall, Duft I a tmavého hnědáka po Compliment, Glückpilz, Graphit, Gotthard.
Také aukce ne-körovaných hřebců proběhla k plné spokojenosti všech zúčastněných. Nejvyšší cenu 60 000 DM dosáhl syn Donnerhalla - Lauries Crusador XX. Průměrná cena nekörovaných hřebců byla poté 22 560 DM. O prodejnosti potomků Donnerhalla svědčí i dosažení rekordní sumy 600 000 DM za 3 letého valacha Daimond Dream na elitní verdenské aukci, kterou vydražil zájemce z USA.
Výběrová komise dále volila nejlepšího hřebce körungu. Vybírala samozřejmě z lotu pro Celle a tak jsme měli možnost i my tipovat vítěze z 10ti nejlepších hřebců. Jako vítěz byl vybrán hřebec Don Frederico - syn legendárního Donnerhalla z Cleopatry po Consul. Tento hřebec s nadprůměrnou mechanikou pohybu byl v moderním typu a vynikal elegancí v exteriéru. Hřebec bude působit v Celle a zabezpečí tak v dalším chovu pokračování genů pepiniéra Donnerhalla. Další hřebci z lotu pro Celle se také vyznačovali drezurními otci - jako byli De Niro, WolkesteinII, Laptop(Loredo,Lord), Metternich, Prince ThatchXX, Fabriano a Sao Pauolo.
Vyvrcholením každoročního körungu a chovatelského roku je vyhlášení hřebce roku. Letos získal titul EIGER I po Eisenherz - Ebermal. Tento hřebec se prosadil vynikajícím potomstvem, nejen jako otec matek, ale i výborný producent skokových koní - např. Bollvorm s Easy startující pod J. Lansinkem, Eluto s Mac Conem, Sohn Empire s M. Betzlerem a s Georgem Finchem patřil k nejúspěšnějším drezurním německým koním. Eigrův syn Espri se prosadil 5ti zařazenými syny. Nejznámější syn Espriho je populární E.T. FRH H. Simona, který sice v letošní sezóně odpočíval, ale 8.11.99 jsme ho měli možnost opět vidět ve skvělé formě ve Vídni, kde těsně o O,8 s. obsadil druhé místo v AUDI GP.
Souběžně s aukcí hřebců probíhala akce na podporu přestěhování německého musea koní do nových, větších prostor. Každý nový majitel vydraženého hřebce obdržel od svazu "základní cihlu" musea s reliéfem hřebce Templhütter. Tyto "základní kameny" byly potom nabídnuty na slavnostním chovatelském večírku za 100 DM dalším zájemcům. Dolní Sasko žije chovem koní a Verden, který je centrem tohoto dění se proto všichni snaží podporovat a rozvíjet v jeho tradici. Nebylo proto velkým překvapením, že tato akce měla velký úspěch a za tyto základní kameny bylo utrženo celkem 18 000 DM. Tento, do budoucna jistě historický unikát, z naší delegace zakoupil Ing. Müller a pan Csabi.
Slavnostní večer byl podtržen předáním šeku na 20 000 DM od uelzenerské pojišťovny panu Hans Wilhelm Oltmannovi - chovateli hřebce EIGER I. Chovatelská diskuse s představiteli svazu nám pak dala nahlédnout do "kuchyně" chovatelské práce nejúspěšnějšího svazu chovatelů koní podle žebříčku WBFSH.
Rád bych, aby spolupráce a další jednání vyústila např. u nás založením Klubu přátel a chovatelů hannoverských koní, který by úzce spolupracoval s hannoverským svazem. Přislíbena byla odborná a konzultační spolupráce např. na stanovení selekčních kritériích, sytému hodnocení, výběru chovných koní a podpoře k dotaci na inseminační dávky. Záleží tedy jen na nás, jak se spolupráce rozvine.
Světový trh zažívá boom poptávky po drezurních koní. Co můžeme nabídnout z našeho chovu? Kvalitní producenty drezurních koní-specialistů nemáme žádné. Neujíždí nám opět pomyslný vlak? Investice do kvality se podle mě musí v budoucnu vyplatit. Průměrných a podprůměrných koní je všude nadbytek, jejich ceny nízké a ty na rentabilitu chovatelům stačit nebudou. Je jen tedy na nás, jak se k nabízené spolupráci postavíme.
Most pro oranžovo – bílé, Manoamano dosáhl na hattrick
O uplynulém víkendu se u nás běhalo na dvou dostihových drahách. Sobotní Most měl vrchol v tradiční sprinterské Ceně jezdectví, v neděli ve…
Martina Růžičková-Jelínková: Pořád mi voní stáj a líbí se mi vše, co se kolem koní točí
Když jsem byla malá, byla mým vzorem číslo jedna. Žena, které nechybí odvaha a která navzdory předsudkům jde za svým snem. Tomu pak neváhá hodně…