1. Moravská speciální výstava welsh pony a cob

10. 6. 2004 Renata Štieberová Autor fotek: Renata Štieberová

Dne 5. 6. 2004 uspořádala společnost Marwin v. o. s., vlastník hřebčín Pretoria, 1. Moravskou speciální výstavu welsh pony a cob. Vystavovalo se v prostorách hřebčína v Hynčicích nad Moravou (u Hanušovic), a to v těchto kategoriích:

1. Welsh mountain pony (velšský horský pony, sekce A)
2. Welsh pony (velšský pony sekce B)
3. Welsh pony of cob type (velšský pony v typu cob, sekce C)
4. Welsh cob (velšský cob, sekce D)
5. Welsh part bred (velšský polokrevník)

Jednotlivé kategorie byly zastoupeny ve větší či menší míře, avšak vždy velmi kvalitními koňmi. V kategorii A zvítězila elegantní hnědka Trawel Riviera z hřebčína Trawel Štěchovice. Velká škoda byla, že v kategorii B se posuzovala pouze klisna Morkieker Harmony (vítězka) majitele ing. Aloise Mazáka a její roční hříbě, protože tato klisna byla dokonalou představitelkou plemene z výborné rodiny a zcela určitě by si poradila i s mnohem větší konkurencí. Jejím jediným nedostatkem byl snad až přílišný temperament, kterým dost potrápila svoji vystavovatelku. Sekce C byla rovněž zastoupena pouze dvěma koňmi, kde teprve letošní kobylka Morava Juliette majitele ing. Jiřího Mazáka porazila svoji matku, což nebývá obvyklé. Sekce D byla obsazena nejpočetněji a někteří koně z domácího hřebčína byli nabídnuti k prodeji - včetně kobylek. Bylo zde mnoho krásných koní, že by bylo těžké vybírat celkového vítěze, ale jen do té doby, kdy se na předvadišti objevil sedmiletý plemeník H-S Lord Thomas společnosti Marwin v. o. s., který tuto kategorii zaslouženě vyhrál. Tento hřebec mě natolik uchvátil, že už mi unikl přesný výsledek z kategorie welsh part bred.

Nakonec byli vyhlášeni celkoví šampioni jednotlivých kategorií. Šampionem hříbat se stala Trawel Rytmika, na které se vůbec neodrazil náročný den a stále byla ochotná předvádět své pěkné chody.
V kategorii mladých učinila zadost svému jménu dvouletá Pretoria Elegance a šampionem výstavy se nejen díky vynikajícím chodům stal Gwenllan Ben.
Šampionem diváků se těsným výsledkem o jeden hlas stal H-S Lord Thomas.

V průběhu dne byl program zpestřen pěknou drezurní ukázkou, kde na hudbu jeli zárověň "malý a velký" - teplokrevník a velš. Ve druhé přestávce jsme mohli obdivovat zručnost mistra lasa Romana Stejskala z Dolní Moravy, který se může pyšnit druhými místy z MČR i ME v trikovém lasování. Jeho umění mohli okusit i diváci dobrovolníci na vlastní kůži, když je Roman za běhu chytal do lasa.

Dík patří pořadatelům i všem vystavovatelům za to, že snad všichni diváci i přes nepřízeň počasí odcházeli s úsměvem na tváři. K tomu přispěli nejen krásní koně, ale i občerstvení a slosovatelné vstupenky o mnoho zajímavých cen od sponzorů. Jen škoda, že akce nebyla více propagována, spokojených diváků mohlo být mnohem víc. I to sluníčko to stihlo tak tak. Nakonec jsme přece jen měli možnost obdivovat i krásný lesk ještě krásnějších koní.

Podobné články

V únoru a březnu letošního roku se napříč celou republikou konaly oblastní schůze chovatelů českého teplokrevníka. Všechny byly přístupné i pro…

Jeden malý chlapec si v roce 1997 jako dárek ke svým sedmým narozeninám přál poníka. Starší bratr mu poradil, že lepší bude kobylka. Rodinný…