Péče o psa v chladném počasí – oblékat a nebo neoblékat?

13. 1. 2024 Zuzana Wildmannová Autor fotek: Jan Steiner, Pixabay

Zima dorazila se vším všudy. Péči o koně v chladném počasí máme v malíčku už asi všichni. Víme ale, jak správně „dekovat“ i naše o fous menší parťáky? Právě s tím nám dnes poradí fyzioterapeutka a rehabilitační pracovnice Zuzana Wildmannová.

Řada majitelů váhá nad tím, zda svého psa do zimního období vybavit oblečkem, nebo ho neoblékat. Nezapomínejte, že pes má, narozdíl od nás lidí, srst, která ho chrání před chladem i teplem díky své termoregulační funkci. Tedy většina plemen psů srst má a většina lidí srst nemá, na obou stranách se vyskytují výjimky. Naprosto nesmyslné a kontraproduktivní je oblékání mladého, zdravého, dobře osrstěného psa jen za účelem estetického uspokojení majitele.

17394-8f8d6519.jpg

Opodstatněné důvody, proč by pes měl být v chladném počasí chráněn FUNKČNÍM oblečkem, jsou:

Starý pes – starší zvíře, které už není příliš aktivní a pohybuje se obtížně a pomalu, pes trpící dysplaziemi, artrozou a nebo degenerativními změnami na páteři by měl rozhodně do chladna být oblečen. Takový pes se už jen obtížně zahřívá svalovou prací, protože pohyb psa je minimální a kvalita a množství svalové hmoty také ubývá. Chlad neprospívá postiženým kloubům a páteři. Celková schopnost termoregulace u starých psů klesá stejně jako u starých lidí (staří lidé běžně trpí zimou i v teplém počasí).

Nemocný pes – i mladý pes, který trpí na vracející se blokády v oblasti páteře, pes s degenerativními změnami kloubů, pes s chronickým onemocněním ledvin by měl být v chladném počasí chráněn funkčním oblečkem.

Pes po operaci – pokud je pes v období zimy po operaci a má vyholenou část těla, je na místě ho na přechodnou dobu na delších vycházkách před chladem chránit, než srst doroste. Pokud je narušena integrita srsti, pes poměrně snadno prochladne.

Málo osrstěný pes – bezsrsté plemeno a plemena bez podsady... krátkosrstá plemena se sklonem k „plešatosti“ určitých partií jako například pražský krysařík, dobrman a nebo bezsrstá plemena by měla být v chladném počasí chráněna.

Při sportovních aktivitách – pes zahřátý po tréninku by měl při následném odložení (a předchozím zklidnění a „zchlazení“ psa) být chráněn funkčním oblečkem, stejně jako před sportovní aktivitou.

Kentucky-Dogwear-Dog-Coat-Brown-1.jpg

JAK oblékat psa?

Obleček pro psa MUSÍ být funkční a chránit důležité části, které před chladem potřebujeme ochránit.

Funkční obleček splňuje následující kritéria:

Je nepromokavý a udržuje konstantní teplotu (pes v něm nemrzne ani se nepřehřívá).

Naprosto nevhodné je oblékat psa do bavlněných, vlněných a nebo šusťákových oblečků, které snadno promoknou. Pokud pes v mraze a nebo velmi chladném počasí tráví vycházku v mokrém oblečení, je to stejné, jako když zmokneme my a jsme nuceni trávit nějaký čas venku v mokrém oblečení – zpravidla následuje rýma, nachlazení, bolesti v bedrech, zvýšená teplota, zánět močového měchýře, zánět ledvin, zánět vaječníků… u psa hrozí úplně to samé – prostydne, v lepším případě to skončí rýmou, v tom horším zánětem urogenitálního traktu, prochlazením lumbosakrálního nervového plexu, zánětem ledvin…

Další nevhodný typ oblečku je igelitová pláštěnka. Pláštěnka pro psa je nesmyslný výrobek, který přímo ohrožuje psa na zdraví. Pláštěnka sice psa chrání před deštěm, ale voda a vlhkost, která je na zemi, vzlíná přes končetiny a břicho psa pod igelit, kde se kůže psa zapařuje. Pes může kvůli zapaření kůže získat například hotspot a nebo jiné onemocnění kůže.

Má zapínání pod břichem a střih jako koňská deka, není to rozhodně svetr, rolák, mikina…

Pes není dítě a jeho tělo není uzpůsobené na to, aby ho majitel oblékal do mikinek, svetříčků a bundiček a přetahoval mu oblečení přes hlavu a končetiny oblékal do rukávků. Jedná se o nevhodnou manipulaci s tělem psa, kterým můžete vytvořit blokádu zejména v krční páteři (v praxi řeším každou zimu několik případů). Funkční obleček má zapínání pod břichem, což zajistí bezpečnou manipulaci.

Chrání všechny části těla psa, které potřebujeme před chladem ochránit. Správný obleček chrání celou páteř od krční části po kořen ocasu a zakrývá velké klouby končetin. Když bude mít pes kolem krku kožešinový límec jako letec RAF a oblast ledvin je holá, oblečení naprosto neplní funkci.

320713411-494862869413612-4982137407958848176-n.jpg

Zuzana Wildmanová

Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R), Doporučený terapeut Dornovy metody pro zvířata a odborný konzultant Dornovy metody pro zvířata, zároveň také terapeut Dornovy metody pro lidi, respektive Osteodynamiky. Autorka projektu www.prvnipomocpropsy.cz a lektor seminářů první pomoci pro psy. V roce 2022 úspěšně ukončila studium Vyšší odborné školy zdravotnické v Praze a stala se zdravotnickým záchranářem. Momentálně působí v pražské nemocnici na urgentním příjmu a u soukromé zdravotnické záchranné služby. Tato profese je vedlejším koníčkem, stejně jako studium automechanického učiliště v dálkové formě. Autorka je majitelkou patnáctiapůlletého psa belgického ovčáka Agiho, čtyřleté stafbulky Kačenky a štěněte belgického ovčáka Sabatona (Tonyho). 

  • Belgian Fox - fyzioterapie, rehabilitace a Dornova metoda psů a koní.
Podobné články

Většina z nás, koňáků, má i psího parťáka a nejspíš také měla to štěstí, že viděla tyto naše dva mazánky si spolu hrát. Jsou si predátor a jeho…