Kožní problémy u sportovních koní

29. 9. 2022 Nancy S. Loving Autor fotek: the horse, pixabay Překladatel: Eva Holubcová Zdroj: The Horse URL zdroje: thehorse.com

Pro sportovní koně je závodní prostředí rizikové, protože jsou vystaveni různým vlivům, které u nich mohou vyvolat kožní problémy. Které to jsou a jak je řešit?

Dobře vypadající kůň je vizitkou svého majitele a ta vizitka říká, že se o něj dobře staráte. Takže majitelé nejen sportovních koní na té vizitce tvrdě pracují, ale někdy jsou okolnosti proti nim. Některé nemoci jsou infekční, takže je váš veterinář musí vyloučit jako první kvůli možnosti koně dále jezdit na závody. V následujícím článku se podíváme na nejčastější kožní problémy a jak je řešit.

Transport

Trénink, cestování a soutěže si mohou vybrat svoji daň na jakémkoliv koni. Špičkoví koně se účastní náročných soutěží, které vyžadují pravidelný a intenzivní trénink. Veterinářka a profesorka Marianne M. Sloet van Oldruitenborgh-Oosterbaan, PhD, Dipl. ECEIM, Spec. Equine Int. Med. KNMvD z nizozemské univerzity v Utrechtu k tomu dodává: „Koně, kteří cestují, mohou mít samozřejmě ty stejné problémy jako všichni ostatní koně, ale v důsledku stresu z přepravy a jeho negativního efektu na imunitní systém mohou být náchylnější na infekční nemoci jako dermatofytózy (lidově herpes neboli plísňové onemocnění kůže). Pokud koně cestují pokaždé ve stejném přívěsu a s nikým dalším, není důvod se obávat nakažlivých nemocí. Jestliže však cestují s ostatními nebo sdílí stáje s cizími koňmi, tak např. koně s rousy jsou v ohrožení svrabem přenášeného roztoči, jako jeden z příkladů takto přenášených kožních nemocí.“ S ohledem na to radí majitelům koní, aby s sebou vždy na závody brali vlastní kompletní sadu (kartáče, houby, podsedlovky, deky) pro každého jednoho koně.

horse-7429843-960-720.jpg

Veterinářka Tiffany L. Hall, Dipl. ACVIM, ACVECC, z Equine Medical Center v Ocale (Florida) doporučuje čistit vozíky po každém použití, aby se minimalizovalo riziko vzniku a šíření patogenů. Souhlasí s názorem výše, že kožní problémy často pramení z cestování – zejména se to může přenést z vybavení koní, jako jsou transportní kamaše, deky, ohlávky s fleecovou podšívkou atd., zvláště pokud jsou špatně skladované. Dalším problémem podle veterinářky Hall jsou těsné ohlávky nebo prostor přívěsu, který koně odírá. Je nutné kontrolovat, jak koni sedí ohlávka nebo jestli se kůň o něco neodírá a případně tato problémová místa vypodložit.

Změny ve stravě

Když koně často cestují na nová místa, aby se zúčastnili závodů, dostávají krmení z různých zdrojů. Veterinářka van Oldruitenborgh-Oosterbaan upozorňuje, že pokud je váš kůň náchylný na kopřivku nebo na bouličky, které vznikají jako alergická reakce na specifický protein ve stravě, je lepší koni neměnit jeho obvyklý příkrm. Veterinářka Hall ji doplňuje, že je nutné mít koně čistě podestlaného a brát s sebou seno, na které je právě zvyklý. Plísně a prach v cizím senu mohou vyvolat alergickou reakci u citlivých koní. Nebo alespoň smíchejte seno z domova se senem v ustájení závodů, ale zvažte, jestli ho neproplachovat, abyste se zbavili plísní a prachu. Někdy koně mají alergickou reakci na hobliny z borového dřeva.

Pokud už se vám stane, že kůň má alergickou reakci, napřed se zeptejte veterináře, než koni cokoli podáte, abyste neporušili antidopingová pravidla. Mezitím můžete chladit postižené oblasti, jak doporučuje veterinářka van Oldruitenborgh-Oosterbaan. Veterinářka Hall pak doplňuje, že někdy může pomoci i koupel v jemném, neparfémovaném šamponu.

show-jumping-7263822-960-720.jpg

Časté koupele a hygiena vybavení

Aby váš kůň vypadal co nejlépe, pravděpodobně ho často sprchujete. Veterinářka Hall k tomu poznamenává: „Pravidelné sprchování má benefity pro čistotu a zdraví koně, ale příliš časté sprchování nebo užívání špatných produktů může negativně ovlivnit schopnost kůže jako efektivní bariéry pro patogeny.“ Veterinářka van Oldruitenborgh-Oosterbaan ji doplňuje: „Prostě jenom osprchovat koně vodou po těžké práci je dostačující. Pokud je třeba použít šampón či mýdlo, tak co nejméně, protože je důležité minimalizovat odstranění nepatogenických bakterií, které se normálně vyskytují na zdravé kůži. Tyto bakterie fungují jako bariéra pro patogenické bakterie. Takže pokud už používáte šampón či mýdlo, tak s obsahem chlorhexidinu či jódu a ujistěte se, že jste koně pořádně opláchli.“ Veterinářka Hall pokračuje s radou, že je dobré přípravky určené přímo pro koně ideálně používat maximálně jednou za týden či ob dva týdny. Některým koním i to nemusí sedět, takže budete muset vyzkoušet jiné produkty.

koupele-istock.jpg

Někdy se u koní objeví lupy, které mohou být podle veterinářky van Oldruitenborgh-Oosterbaan způsobeny právě častými koupelemi, ale lupy jsou častěji příznakem vnitřního problému (např. pemphigus f. stojící za podlomy) nebo jsou dědičně dané. Důkladné veterinární vyšetření by vám mělo pomoci určit příčinu a možnosti léčby.

Dalším problémem je vybavení koní; podsedlovky, kamaše, deky atd., veterinářka van Oldruitenborgh-Oosterbaan připomíná, že je nutné důkladně promáchat vodou vyprané věci, neboť případné zůstatky mycího prostředku mohou podráždit kůži či vyvolat alergickou reakci. Veterinářka Hall dále uvádí, že ačkoliv vám mohou parfémované přípravky vonět, některým koním to nemusí sednout a mají alergické reakce na vonnou složku, tudíž je lepší používat jemné prostředky a opravdu oplachovat. Veterinářka van Oldruitenborgh-Oosterbaan doporučuje vše následně otřít čistými ručníky a nebo nechat vysušit na slunci.

Odřeniny od vybavení

Odřeniny od sedla či podbřišníku mohou vzniknout kvůli častému ježdění s nevyhovujícím sedlem či podbřišníkem. Za ideálních okolností byste měli chtít používat jen vybavení, které vašemu koni sedne. Pokud se váš kůň odře a nemůžete změnit vybavení, tak mu dejte pauzu od ježdění nebo ho jen olonžujte či voďte. Nicméně tréninkový plán nemusí dovolit takový luxus, jako dát koni pauzu. V takovém případě pak zkuste použít neoprenový podbřišník, který koně tak neodírá jako jiné typy podbřišníků. Také pomůže krém na hemoroidy, který napne pokožku, zmírní zánět a sníží tření.

odreniny-alexandra-beckstett.jpg

Další problémy jsou vyvolané nečistým vybavením. Veterinářka Hall uvádí: „Pokud se vybavení pravidelně nečistí, podsedlovky nebo deky mohou přenést škodlivé patogeny na kůži koně, zvláště když se kůň potí. Někteří koně jsou také citliví na produkty, kterými vybavení bylo vypráno či očištěno, některým vadí i olej na kůži.“

Kontrolujte pravidelně také chrániče a kamaše, pravidelně je čistěte a oplachujte, i drobné nečistoty mohou způsobovat odření a špína může fungovat jako dráždidlo. Po každé jízdě byste měli kamaše očistit.

V každém případě by všichni koně měli mít svoje vlastní vybavení, jako základní prevenci kožních problémů.

bile-nohy-ruzova-kuze-foto-alexandra-beckstett.jpg

Slunce

Bílé nohy u sportujících koní jsou náchylné například na fotodermatitidu nebo vaskulitidu, zvláště když soutěže jsou na venkovním kolbišti. Veterinářka van Oldruitenborgh-Oosterbaan upozorňuje, že „normálně proti slunečním paprskům chrání chlupy, ale u růžové kůže pod bílými chlupy se může vyvinout fotodermatitida. Ta je způsobena konzumací fototoxických rostlin a nebo nepřímo jejich účinky na játra. V každém případě je nezbytné zkontrolovat jak pastvu, tak i seno.“

Také pomůže, pokud koni dáte bandáže nebo speciální ponožky, které jsou určeny přesně pro tenhle účel.

Veterinářka Hall doporučuje redukovat dobu pobytu na přímém slunci nebo poskytnout adekvátní ochranu před slunečními paprsky a připomíná, že pocení se pod chrániči nebo vybavením může taky způsobit zapaření a kožní problémy.

Koně, kteří jsou málo osrstění a mají růžovou srst, se mohou spálit i jinde než na nohách, což může být velmi bolestivé a vést k sekundárním kožním infekcím. Takže masky, které mají prodloužení až na nos, jsou skvělou ochranou nejen proti hmyzu, ale i proti slunečním paprskům. Veterinářka van Oldruitenborgh-Oosterbaan zmiňuje i možnost aplikace opalovacího krému.

vyrazka-.jpg

Hmyz

Hypersenzitivita na hmyz je velmi frustrující pro koně i majitele. „Nejlepší cestou, jak minimalizovat nežádoucí reakce na hmyz, je mít efektivní antihmyzí management, což zahrnuje denní kydání a pravidelnou údržbu výběhů či pastvin. Dalšími možnostmi jsou chytače hmyzu či insekticidy. Minimalizujte výskyt komárům tím, že nebudete mít stojatou vodu nebo efektivní správou stojatých vod, zejména v oblastech, kde se komáři přirozeně vyskytují. Dále jsou tu možnosti repelentů nebo roll-onů, postřiků ve stájích a kolem; a šampony. Insekticidy na bázi pyrethrinu jsou užitečné, ale musí být aplikovány pravidelně. Někteří koně jsou citliví na různé produkty, takže musíte vyzkoušet jiný,“ shrnula svá doporučení veterinářka Hall.

Hmyz je otravný a může unavovat koně i majitele. Problémy s chováním koně kvůli hmyzu navíc mohou ovlivnit sportovní výkon koně, takže mnoho jezdců používá alespoň čabraky, aby se koně soustředili na výkon. U ustájených koní pak pomůže celotělová síťovka společně s maskou.

animal-1530364-960-720.jpg

Závěrem

Běžné kožní problémy u sportovních koní zahrnují: plísňové nemoci, hypersenzitivitu, spálení sluníčkem, podráždění hmyzem atd. Sledujte koně a jeho příznaky nepohodlí, jako je například svědění, vypadávání srsti, léze, vlhké oblasti. Častá „přehnaně důkladná“ péče (koupání, čištění) také může způsobit problémy. Celkově dobrá hygiena a správné, konkrétní vybavení pro každého koně jsou dobrou strategií v prevenci kožních nemocí.

Podobné články

Nadcházející léto – a vlastně už i to jaro – přináší se svými slunečními paprsky radosti i starosti. Tak, jako mohou spálit člověka, mohou ublížit i…

vlaštovky ve stáji - nejlepší zbraň proti hmyzu

Méně hmyzu a menší množství použitých chemických prostředků mohou vytvořit zdravější stájové prostředí pro vašeho koně i vás. V dnešním překladu z…